Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Alergią skórna u dziecka - sposoby leczenia i zwalczania objawów

2023-09-25

Jakie są objawy skórnej alergii u dzieci?

Warto wiedzieć, że alergia objawy u dzieci dotyczą właściwie całego obszaru ciała. Wykwity skórne powstają jednak najczęściej w obrębie głowy, szyi, w zagłębieniach fałd skórnych, w miejscach intymnych. Pieluszkowe zapalenie skóry nie jest rzadkością i nie ma nic wspólnego z zaniedbaniem odpowiedniej opieki nad dzieckiem. Mogą pojawić się plamy rumieniowe, grudki, pęcherzyki, nadżerki, a także złuszczanie naskórka. Niedostateczna higiena skóry to tylko jedna z przyczyn, wśród których wymienia się także uczulenie na stosowane kosmetyki, podrażnienie mechaniczne wywołane przez pieluszkę, zasadowe pH moczu, ale i antybiotykoterapia. Najczęściej stosuje się leki przeciwhistaminowe, a w cięższych przypadkach antybiotykoterapię. Rodzice powinni zwrócić uwagę czy dziecka nie uczulają składniki stosowanych kosmetyków do pielęgnacji ciała i miejsc intymnych. Warto sięgać po te hipoalergiczne, rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka, a także Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Należy jak najczęściej i najdłużej wentylować skórę dziecka, czyli pozostawiać ją bez pieluszki w okresie leczenia. Dzięki temu będzie mogła szybciej się zagoić. Trzeba też zwrócić uwagę na pieluszki, bo być może one są problemem i spróbować innych, gdy stosowane powodują podrażnienia skóry malucha.         

Stosowanie kosmetyków zawierających humektany i emolienty ma znaczenie

Dla każdej skóry ważna jest równowaga PEH, a dla skóry niemowlęcej w szczególności istotne jest dbanie o barierę naskórkową i jej wzmacnianie. Dlatego należy sięgać po kosmetyki zawierające humektanty i emolienty. Te pierwsze nawilżają skórę, a drugie zatrzymują wodę w skórze. Kosmetyki z humektantami można stosować przy kąpieli dziecka. Z kolei emolienty należy stosować po kąpieli, by skóra malucha miała zapewnioną ochronę przed podrażnieniami. Oliwki należy stosować zwłaszcza w zagłębieniach, czyli fałdach skórnych. Nie należy jednocześnie stosować środków nawilżających i wysuszających, gdyż zasypka może spowodować zbrylanie się oliwki, a w konsekwencji podrażnienie skóry dziecka. 

Dieta ma znaczenie - zwróć uwagę na to, co dajesz dziecku

Już od 5 miesiąca życia wprowadzane są do diety dziecka stopniowo produkty spożywcze i jest ona rozszerzana. Należy bacznie obserwować co dziecko lubi, ale i sprawdzać, czy dany pokarm nie powoduje reakcji alergicznej. Jeśli ma się podejrzenia, co do jej występowania, to warto udać się z dzieckiem na badania do alergologa. Oczywiście wcześniej można udać się do pediatry, który także może ustalić przyczyny reakcji alergicznej. W przypadku niemowląt nie stosuje się testów kropelkowych, a testy alergiczne z krwi. Wyeliminowanie czynnika alergizującego może pomóc szybciej zwalczyć objawy alergii. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku dermatoz możliwe jest jedynie doprowadzenie do remisji, a nie całkowite wyleczenie i już zawsze należy uważać na kontakt ze szkodliwymi alergenami. Warto zatem dbać zarówno o odpowiednią pielęgnację skóry, jak i dietę dziecka.                 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel