Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Biegunka u dzieci - najczęstsze przyczyny

2023-09-15

Biegunka u dzieci - najczęstsze przyczyny

Najwięcej zmartwień przysparza rodzicom oczywiście ostra biegunka, w której to często trudno jest zlokalizować główną przyczynę występowania wspomnianej wyżej przypadłości. Biegunka w młodym wieku może mieć zróżnicowane podłoże, a najczęstsze przyczyny to niewątpliwie:

  • zakażenia wirusowe - przede wszystkim rotawirusy,
  • zakażenia bakteryjne,
  • zakażenia pierwotniakami.

Dzieci zmagające się z biegunką wynikającą z zakażenia wirusowego muszą się też zazwyczaj zmagać z gorączką i wymiotami. W tej sytuacji nie powinno się zwlekać i czym prędzej umówić wizytę u doświadczonego lekarza, który podpowie rodzicom, jak wyeliminować problem i doprowadzić dziecko do pełnego zdrowia.

Jak poradzić sobie z biegunką u dziecka? Sprawdzone porady

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, co na biegunkę u dziecka okaże się prawdziwym strzałem w dziesiątkę? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale warto wziąć pod lupę kilka sprawdzonych metod, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują m.in.:

  • doustne płyny nawadniające - dzięki temu nie doprowadzi się do odwodnienia,
  • elektrolity,
  • domowe sposoby - np. jagody (herbata, kisiel),
  • węgiel aktywowany/aktywny - stosowany na biegunkę przeważnie u dzieci powyżej 12. roku życia, pod czujną opieką lekarza (powyżej 1. roku życia na zatrucie lekami). W tym przypadku ważne jest to, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennej, warto to dokładnie sprawdzić na ulotce dołączonej do opakowania lub też poprosić o niezbędne informacje specjalistę z branży medycznej.

Pomysłów jest naprawdę sporo, a odpowiednią metodę należy dobrać do charakteru występującej przypadłości, jej stopnia zaawansowania oraz wieku dziecka. Nie obejdzie się bez przeanalizowania dostępnych preparatów na biegunkę, wśród których trzeba znaleźć środki nadające się do użycia przez dzieci. 

Do czego może doprowadzić biegunka u dzieci?

Brak odpowiedniej interwencji przy występowaniu ostrej biegunki u dzieci może doprowadzić do wielu przykrych konsekwencji, w tym m.in. do odwodnienia dziecięcego organizmu oraz jego wyniszczenia, do pogorszonego wchłaniania niezbędnych substancji odżywczych oraz do wystąpienia groźnych niedoborów pokarmowych. Warto zachować przy tym wzmożoną czujność i ściśle współpracować z lekarzem oraz dietetykiem, aby wspólnymi siłami podejmować racjonalne i przemyślane decyzje. U dzieci sprawdzą się przede wszystkim elektrolity Salvum Lab Protego Junior w postaci tabelek musujących. Elektrolity są przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia i dostarczają do organizmu spore pokłady sodu, magnezu, potasu, witaminy C, witaminy B6 oraz witaminy B12. Stosuje się je przy zwiększonym zapotrzebowaniu na wodę i elektrolity, a kluczową kwestią jest to, aby nie przekraczać zalecanej dawki dziennej i stosować się do instrukcji zawartych na ulotce. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel