Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Farbowanie włosów wysokoporowatych - co warto wiedzieć? Jak właściwie pielęganować takie włosy?

2023-09-25

Charakterystyka włosów wysokoporowatych - o czym należy pamiętać?

Włosy wysokoporowate mają najwyższy stopień odchylenia łusek od kory włosa. Oznacza to, że bywają bardzo przesuszone, szorstkie w dotyku, a do tego wydają się zniszczone. Mają predyspozycję do skrętu, puszą się pod wpływem wilgoci, a do tego wymagają naprawdę intensywnej regeneracji. Najczęściej włosy wysokoporowate to włosy farbowane bądź rozjaśniane. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że farbowanie włosów wysokoporowatych nie może powodować dalszego uszkodzenia łusek włosa. Przede wszystkim należy zrezygnować z rozjaśniania włosów na rzecz farby bez amoniaku. Takie produkty są delikatniejsze i doskonale sprawdzają się do włosów łamliwych, słabych i suchych. Możecie zdecydować się na farbę bez amoniaku z dodatkiem witamin czy olejków roślinnych. W ten sposób zyskuje się jeszcze nawilżenie. Musimy jeszcze wspomnieć, że farbowanie należy powtarzać co 3 miesiące. Naturalną koleją rzeczy jest to, że pojawia się w tym czasie dość widoczny odrost. W takim przypadku warto zdecydować się na tonowanie włosów. Otóż jest to zabieg, który nie powoduje uszkodzenia włosów ani ich przesuszenia, za to pozwala odświeżyć kolor i zmniejsza widoczność odrostu. Eliminuje żółte tony włosów i nadaje im chłodniejsze odcienie. 

Odżywienie ma znaczenie - jak wzmocnić włosy wysokoporowate po farbowaniu?

Kosmetyki trzeba wybierać świadomie. Trzeba zwracać uwagę na ich skład. Im więcej olejków roślinnych o działaniu nawilżającym, tym oczywiście lepiej. Wybierając kosmetyki trzeba też sprawdzać i porównywać równowagę PEH. Proteiny odpowiadają za budowę włosów, ale też sprzyjają ich regeneracji. Humektanty z kolei głęboko nawilżają włosy, natomiast emolienty chronią włosy przed utratą wody, ale też przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UV. Włosy wysokoporowate zasadniczo potrzebują wszystkich tych składników w dosyć dużej ilości. Wybierajcie więc produkty z biotyną która odbudowuje strukturę włosa, wzmacnia też łuski i hamuje nadmierne wypadanie. Już po kilku tygodniach stosowania biotyny można zauważyć różnicę. Ponadto trzeba jeszcze sięgnąć po ceramidy, które wypełniają przestrzenie międzykomórkowe. Często określane są mianem cementu, gdyż uszczelniają płytki włosów i w ten sposób łuski lepiej przylegają do łodygi włosa. W codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć kwasu hialuronowego. Zapewnia on optymalne nawilżenie włosów i zmniejsza ryzyko wysuszania się. Chroni także przed działaniem detergentów, które często znajdują się w szamponach.

Włosy wysokoporowate - postaw na metodę OMO

W pielęgnacji włosów wysokoporowatych warto sięgnąć po metodę OMO. Myje się je w tym przypadku na długości odżywką proteinową co tydzień lub dwa tygodnie, a w pozostałe dni humektanową. Na skórę głowy nakłada się szampon regenerujący zniszczone włosy, np. z niacynamidem czy ceramidami i myje się zarówno skórę głowy, jak i włosy u nasady. Potem spłukuje się obydwa kosmetyki letnią wodą. Po odsączeniu nadmiaru wilgoci można użyć na włosy odżywkę emolientową. Może być to odżywka do spłukiwania, ale i bez spłukiwania. Potem można stylizować włosy jak zwykle. Odżywka emolientowa chroni je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.                

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel