Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lalki i domki na prezent

( ilość produktów: 3 )

Lalki i domki dla lalek - wyjątkowe pomysły na prezent, unikalne produkty dla Naszych pociech

Lalka i domek dla lalek na prezent 

Przy ogromnej różnorodności lalek dostępnych w sklepach i internecie ważne jest, aby móc wybrać najbardziej odpowiednią dla rozwoju i wieku dziecka. Trzeba zadać sobie parę pytań przed dokonianiem wyboru. 

Po pierwsze, po co dziecko ma bawić się lalkami?

Dzieci, niezależnie od płci, uwielbiają się bawić lalkami. Zabawa lalkami według D.B Elkonina (światowej sławy rosyjski pedagog, autor "Psychologii zabawy") jest odzwierciedleniem doświadczeń społecznych. Ma na celu rozwój umiejętności komunikowania się dziecka, prawidłowego zachowania w sytuacjach życiowych, rozwój inteligencji społecznej. Poprzez lalkę dziecko przyswaja normy moralne społeczeństwa, w którym żyje, kreuje obraz człowieka, uczy się takich kategorii jak dobro i zło, piękne i brzydkie. 

Wybór lalek i domków dla lalek w zależności od wieku dziecka

1. Lalka/domek dla rocznego dziecka 

Pierwsza lalka powinna pojawić się już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Pierwszą rzeczą, jaką możemy zaobserwować, gdy niemowlę spotyka lalkę, jest to, że patrząc w jej twarz, rozpoznaje w niej ludzki wizerunek. Prosta lalka dostarcza maluchowi wielu wrażeń – odmienna faktura i powierzchnia materiału (flanela albo perkal), twarda główka i miękkie stopy, spokojne, ale wciąż różne odcienie koloru, lekka i miękka w dotyku. Taka zabawka przyczynia się do rozwoju wrażliwości dotykowej dziecka. Jeśli lalki są wykonane „bez buzi”, maluch za każdym razem „dokończy rysunek”, „wymyśli” odpowiedni nastrój dla swoich zabawek. Pożądane jest, aby taka lalka była delikatna, przyjemna w dotyku i bez plastikowych części. Domek w tym wieku jest niezalecany.

2. Lalka/domek dla dwulatki/a 

Po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko robi z lalką to, co robi z nim jego matka: karmi go, kąpie, kładzie do łóżka. Tutaj lalka powinna być bardziej szczegółowa, powinna mieć ubranie, a rysy twarzy powinny być dobrze zarysowane. Dwulatek NIE jest zbyt mały, aby zacząć zabawę z domkiem dla lalek,. Rodzic z pewnością musi być trochę bardziej ostrożny jaki domek wybierze na prezent, gdyż niektóre domki dla lalek skierowane do nieco starszych dzieci i będą miały małe elementy, które stwarzają ryzyko zadławienia się. Sugerowane są jak najprostsze modele z brakiem extra akcesoriów.

3. Lalka/domek dla 3-latki/a i 4-latki/a 

Około 3 lat pojawia się zainteresowanie odgrywaniem historii  – dziecko staje się twórcą swojego świata i reżyserem wydarzeń w nim. Dobrze, jeśli lalka ma tylko naszkicowane rysy twarzy. Minimalizm w obliczu lalki nie oddziałuje agresywnie na wyobraźnię dziecka, pozwalając mu się swobodnie i aktywnie rozwijać podczas zabawy. Dziecko może swobodnie wymyślać niektóre rysy twarzy, mimikę i emocje lalki. Dzieci w tym wieku cieszą się „prostymi domkami dla lalek", które mają łatwy dostęp oraz parę luźnych części, które można łatwo ustawić i zmienić. Rozwiązaniem jest zakup domku dla lalek, który nie ma wielu akcesoriów lub który ma większe akcesoria, takie jak masywne meble. 

4. Lalka/domek dla 5-latki/a i 6-latki/a

W wieku 5 lat zabawa osiąga nowy poziom i obejmuje szerszy kontekst społeczny. Dzieci bawią się w szpital, sklep, kawiarnę, fryzjera, jednym słowem w to, co spotykają w swoim życiu. W tym okresie lalki powinny być jak najbardziej spójne z wizerunkiem osoby. Około 6 lub 7 letnie dziewczynki odczuwają rosnącą potrzebę opieki nad niemowlęciem (właściwy byłby właśnie taki wygląd lalki). Również w tym wieku ciekawe lalki dla dziecka to bohaterowie ich ulubionych filmów, bajek. Dzieci w tym wieku wolą bardziej szczegółowe domki dla lalek i miniaturowe zestawy zabaw o znanych motywach. Ich umiarkowany stopień zręczności i kontroli motorycznej pozwala im cieszyć się domkami dla lalek, które mają od minimum 10 do 20 luźnych części (są w stanie odgrywać z nimi szerszy zakres historii podczas zabawy).

Czy warto zainwestować w dobrą lalkę/domek dla lalek?

Jasne. Pomóż swojemu dziecku rozwijać silne umiejętności społeczne i rozwijaj jego wyobraźnię. Wszystko to możesz osiągnąć dzięki jego własnej lalce i domku dla lalek. Posiadanie lalki pomaga dzieciom rozwinąć empatię i odpowiedzialność Domy dla lalek również zapewniają te korzyści, dodatkowo poprawiają umiejętności motoryczne i mowy. Do naszej kolekcji włączyliśmy tradycyjne i nowoczesne drewniane domki dla lalek wraz z meblami i akcesoriami, zarówno w dużych i drobnych wzorach. Dostępne są także lalki, w wersji zarówno dla maluchów jak i starszych dzieci. Dostarczamy markowe opcje, takie jak domki Plan Toys oraz wymarzone lalki Ruben Barns. 

pixel