Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Gryzaki dla dzieci i niemowląt - wady i zalety

2017-08-31
Gryzaki dla dzieci i niemowląt - wady i zalety

Ząbkowanie to trudny okres w życiu rodzinnym. Maluch ślini się na potęgę, a napuchnięte dziąsła dają o sobie znać bólem, przez co dziecko jest marudne i wymaga szczególnej uwagi. Rodzice stają na głowie by nieco ulżyć cierpieniom maluszka i chętnie sięgają po gryzaki, które mogą pomóc. Przyjrzyjmy się, jakie gryzaki można wybrać oraz jakie są ich wady i zalety.

GRYZAKI MIĘKKIE

Jednym z popularniejszych rodzajów gryzaków są gryzaki miękkie. Mogą być one wykonane z tkaniny o odpowiedniej fakturze, która pomaga masować dziąsła. Do tej grupy zaliczymy również gryzaki kauczukowe oraz silikonowe. Często są one wyposażone w wypustki, których zadaniem jest dodatkowo masować bolące i napuchnięte dziąsła, co doskonale uśmierza ból.

Niektóre gryzaki kauczukowe są wypełnione płynem i przed podaniem gryzaka dziecku można go schłodzić w zamrażarce. Włożenie takiego zimnego gryzaka do buzi przynosi dziecku znaczącą ulgę. Niektóre dzieci mają jednak problem z chwyceniem zimnego gryzaka i wielu rodziców uznaje to za wadę gryzaków tego typu. Kompromisem jest gryzak wodno-drewniany, z którego jedna część wykonana jest z drewna, a druga z wypełnionego płynem kauczuku. Wówczas po schłodzeniu drewniana część gryzaka nadal pozostaje ciepła i dziecko chętnie ją chwyta, jednocześnie chłodząc sobie dziąsła. Tak samo dobrym pomysłem będzie gryzak wodno-plastikowy, gdzie część bez wody służy wtedy do chwytania.

GRYZAKI TWARDE

Drugą grupę gryzaków stanowią gryzaki twarde. W tej grupie znajdują się wszelkie gryzaki drewniane oraz z twardego plastiku. Gryzaki plastikowe są dość często, podobnie jak opisane wyżej gryzaki kauczukowe, uzupełnione w masujące dziąsła wypustki.

Są również gryzaki i zabawki do gryzienia, które łączą w sobie różne materiały i faktury. Dzięki temu dziecko może korzystać z takiej części gryzaka, która akurat w danym momencie najlepiej łagodzi jego dolegliwości. Raz będzie to część twarda, a innym razem miękka z wypustkami, która lepiej pomasuje dziąsła malucha. Z pewnością jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo dziecko nie tylko łagodzi ból związany z ząbkowaniem, ale rozwija się korzystając z zabawki sensorycznej oddziałującej na dotyk.

KSZTAŁT GRYZAKA

Kolejnym ważnym elementem, który wpływa na wybór gryzaka, jest jego kształt. Powinien być dopasowany do małych rączek dziecka, by dziecko bez problemu mogło wsadzić go do rączki, a następnie trafić nim do buzi. Pamiętajmy, że gryzaki są potrzebne już 3-4 miesięcznym maluchom, które dopiero opanowują umiejętność precyzyjnego operowania przedmiotami. Im bardziej ergonomiczny kształt gryzaka, tym lepiej. Również ze względu na wiek i umiejętności malucha zwracajmy uwagę na wielkość gryzaka. Mniejsze gryzaczki są lżejsze, większe cięższe.

Znaczenie ma jednak nie tylko ta część gryzaka, którą maluch trzyma w rękach, ale i ta, którą wkłada do buzi. Oprócz kółek różnego rodzaju przydatne mogą być również tzw. gryzaki ortodontyczne. Często są tworzone w formie smoczków, a wewnętrzna wkładka dopasowuje się do bolących dziąseł. Są one dostępne w różnych rozmiarach, zależnych od wieku i liczby zębów dziecka.

PRZYPINKA

Wybierając najlepszy gryzak dla dziecka warto również brać pod uwagę to, że dziecko często rzuca różnymi przedmiotami. Na początku wynika to często z nieporadności, natomiast później przeradza się w zabawę „ja rzucam, ty podnosisz”. Zabawa ta sprawia maluchowi dużo radości, ale w przypadku gryzaków nie jest zbyt wskazana ze względów higienicznych. Mając to na uwadze warto wybrać gryzak, który można przypiąć do ubranka, wózka czy łóżeczka.

Dobrym rozwiązaniem są również śliniaki z gryzakiem, które nie dość, że chronią ubranie dziecka przed śliną, to jeszcze łagodzą ból związany z ząbkowaniem. Takie gryzaki ekologiczne znajdziemy m.in. w ofercie firmy Lullalove.

Świetnie w tej roli sprawdzają się również zabawki sensoryczne, które można przypiąć do wózka. Doskonale służą one podczas spaceru jako gryzaki, a dzięki przypince są zabezpieczone przed upadkiem na ziemię.

MYCIE I KONSERWACJA

Użytkowanie gryzaków wymaga zachowania zasad odpowiedniej higieny. Nie każdy gryzak jednak powinniśmy traktować tak samo, bo sposób mycia i konserwacji zależy w dużej mierze od tego, z czego gryzak został wykonany. Warto zapoznać się z instrukcją, jaka powinna być dołączona do gryzaka przez jego producenta. Niektóre gryzaki, np. gryzaki silikonowe, można myć w zmywarce. Inne, np. drewniane gryzaki ekologiczne, powinniśmy czyścić wodą z dodatkiem mydła, by zmyć brud, lecz nie pozbawić drewna jego naturalnych walorów. Inne można bez problemu prać w pralce, z dodatkiem łagodnych proszków do prania bielizny dziecięcej.

BEZPIECZEŃSTWO

Na koniec chcemy dodać kilka słów na temat bezpieczeństwa przy stosowaniu gryzaków. Odnosi się to przede wszystkim do materiału, z którego zostały wykonane. Bezwzględnie musi on spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. Musi być wolny od substancji toksycznych a gryzaki z drewna muszą być wykonane z surowego drewna, które nie jest pokryte żadnymi lakierami, lecz np. naturalnymi olejami zabezpieczającymi drewno przed rozwojem pleśni i bakterii.

Drugą ważną kwestią jest bezpieczeństwo użytkowania. Gryzak nie może mieć małych elementów, które mogłyby ulec odgryzieniu. Odpadają wszelkiego typu koraliki i inne małe części, które mogłyby zostać połknięte przez malucha. Wszelkie płaszczyzny gryzaków powinny być gładkie, obłe, a powierzchnie drewnianych gryzaków ekologicznych muszą być wolne od jakichkolwiek drzazg i nierówności.

Zobacz również:

Pieluchy tetrowe | Pieluchy wielorazowe | Pieluszki bambusowe | Pieluchy flanelowe | Ekologiczne środki czystości | Proszek do prania dla niemowląt | Nosidełko tula | Chusteczki nawilżane | Kosmetyki dla dzieci | Pieluchy na basen | Pieluszki muślinowe | Chusta do noszenia dziecka

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017
pixel