Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kąpiel noworodka - czym, jak często, w jakiej temperaturze?

2019-08-15
Kąpiel noworodka - czym, jak często, w jakiej temperaturze?Rodzice, którzy spodziewają się pierwszego dziecka, chodzą zwykle na kurs w szkole rodzenia, by nauczyć się pielęgnować maleństwo. Uczą się wtedy teorii, potem w szpitalu pomagają im pielęgniarki, a po powrocie do domu przychodzi czas na praktykę, która na początku może przerażać. Boimy się, że coś zrobimy nie tak. Nie wiemy, jak kąpać noworodka, jak dbać o jego włoski, uszy czy paznokcie, które są tak małe, że nie jesteśmy w stanie ich przyciąć! Zadajemy sobie pytania – jak trzymać malucha? Gdzie zorganizować kącik kąpielowy? Kąpać w umywalce, wanience dziecięcej czy dużej wannie? Czy od początku trzeba używać kosmetyków? Czy stosujemy u niemowlaka szampon? Jak sprawdzić odpowiednią temperaturę wody? Jaki ręcznik będzie najlepszy? Czy kąpać malucha codziennie? Na pewno nie ma jednej najlepszej i uniwersalnej metody. Jest wiele opcji i każda rodzina wybiera to, co najbardziej jej odpowiada.

Gdzie kąpać noworodka?

Na początku możemy kąpać malucha w umywalce, a potem przenieść się do dużej wanny. Jeśli jednak jest to dla nas nieekonomiczne (zużywamy wtedy sporo wody) lub niewygodne (dużo schylania) to warto kupić wanienkę dziecięcą i stelaż. Miejsce kąpieli zależy wtedy przede wszystkim od wielkości łazienki. Jeśli zmieści stelaż z wanienką – nie ma problemu. Jeśli zaś nie ma w naszej łazience tyle miejsca to możemy postawić wanienkę w pokoju. Zawsze pamiętajmy o nagrzaniu wcześniej pomieszczenia termowentylatorem (temperatura powietrza powinna być wyższa od 22 stopni Celsjusza). Natomiast temperaturę wody łatwo skontrolować łokciem – gdy woda parzy nasz łokieć, będzie za gorąca również dla maleństwa. Jeśli ktoś ma wątpliwości, co do tej metody – można kupić termometr kąpielowy, który wrzucamy do wanienki. Woda powinna mieć ok 37 stopni Celsjusza. Jednym ramieniem zawsze podtrzymujemy dziecko kontrolując główkę i kark, a drugą ręką myjemy. Maluch będzie się wtedy czuł bezpiecznie. Bardzo ważne: nigdy nie zostawiamy dziecka bez nadzoru w wanience!

W czym kąpać noworodka?

Rodzice często nie wiedzą, jakich kosmetyków do kąpieli użyć: oliwkę, płyn do kąpieli, mydło w kostce? Jest ich w sklepach bardzo dużo. Jeśli chcemy używać kosmetyku, zwróćmy uwagę na jego skład. Najlepiej, by był to produkt ekologiczny. Warto jednak zastanowić się, czy kosmetyki są na początku potrzebne. Mi położna w szpitalu poradziła, by przez pierwsze 8 m-cy kąpać dziecko w krochmalu: Wlewamy do wanienki dziecięcej wodę i wsypujemy 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej (może to być również mąka ryżowa lub kukurydziana). Krochmal łagodzi podrażnienia skóry spowodowane odparzeniami, leczy otarcia, potówki, wysypkę i jest doskonały dla dzieci z AZS. Dla relaksu i ukojenia skóry można dodać do ody 3 krople naturalnego olejku z lawendy. Słyszałam o dzieciach, które po takiej kąpieli lepiej śpią. Przy myciu maleństwa możemy użyć delikatnej myjki. Po kąpieli osuszamy malucha ręcznikiem i zasypujemy pupę mąką ziemniaczaną lub smarujemy leczniczym kremem, gdy jest bardzo podrażniona. Pamiętajmy, by nie używać maści i kremów, gdy stosujemy pieluszki wielorazowe, gdyż je zatłuszczają i pieluchy będą przeciekać!

Jak często kąpać noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka najczęściej ma miejsce w szpitalu. Niektórzy – wiedząc o cennych właściwościach mazi, w której maluch się urodził – unikają kąpieli nawet przez pierwsze 2 tygodnie życia dziecka. Inni odwlekanie pierwszej kąpieli uzasadniają gojeniem się pępka (nie należy go moczyć zanim się nie zagoi). Po kupie można przemyć skórę dziecka myjkami i czystą wodą. Nic więcej nie trzeba. Później częstotliwość kąpieli zależy od naszego trybu życia i sił, ale zwykle dzieci uwielbiają kąpiele i wieczorne mycie może stanowić ważną część rytuału wyciszenia przed snem. Po kąpieli warto zrobić maluchowi masaż z wykorzystaniem olejku migdałowego.

Kąpiel niemowlaka

W przypadku niemowlaka, który już siedzi, trzeba bardzo uważać, gdy korzystamy z wanienki na stelażu. Dziecko w tym wieku jest już dość ruchliwe i nie możemy go spuszczać z oka. Zaczyna interesować się wodą i możemy mu zaproponować zabawki do kąpieli. Nie trzeba jeszcze stosować osobnych kosmetyków do włosów i ciała. W naszym sklepie znajdziesz kilka godnych polecenia kosmetyków do kąpieli oraz mycia całego ciała dla maluszków. A jeśli zauważysz u swojego dziecka suchą skórę polecam mleczko Alphanova Bebe.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019

Polecane

pixel