Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

2022-06-07
Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Proces rozwoju ruchowego dziecka jest niezwykle skomplikowany, złożony i wieloetapowy. Przebiega on indywidualnie i wpływ na niego mają zarówno predyspozycje dziecka jak i czynniki zewnętrzne stworzone przez rodziców, dzięki którym następuje prawidłowy rozwój psychiczny i motoryczny. Najczęściej jednak maluchy zaczynają siadać pomiędzy 7 a 9 miesiącem swojego życia. Dziecko może oczywiście siedzieć wcześniej, z reguły posadzone przez opiekuna, jednak z uwagi na niestabilną pozycję nie zaleca się tego robić. Poniższy artykuł opisuje, kiedy i jak rozpoczyna się proces siadania u dziecka. Zapraszamy do lektury.

Kiedy niemowlę zaczyna siadać?

Rozwój malucha jest sprawą niezwykle indywidualną, przebiegającą jednak według określonych schematów. Pierwsze siadanie dziecka można zauważyć nawet przed 7 miesiącem życia. Ważne jest jednak, aby nie sadzać dziecka na siłę, kiedy nie jest ono jeszcze na to gotowe. Siadanie u niemowląt przyjdzie z czasem i nie należy sztucznie tego etapu przyspieszać.

Jak i kiedy dziecko zaczyna siadać?

Nauka siadania to proces rozpoczynający się wpierw od nauki podnoszenia główki, później przewracania się na brzuszek, podpierania na rękach, a także podnoszenia nóżek w pozycji na plecach. Wszystkie te czynności przygotowują malucha do siadania i późniejszego raczkowania. Ważne jest, aby tego procesu nie pospieszać, malec rozwija się w swoim tempie i na prawidłowe siadanie dziecka przyjdzie czas. Najczęściej samodzielne siadanie dziecka następuje z pozycji czworacznej oraz leżenia na boczku. Obie te techniki są jak najbardziej prawidłowe, a maluch powinien wykonywać je z obu stron, chociaż oczywiście może mieć swoją ulubioną. Z uwagi na symetrię i rozwój powinno się zachęcać dziecko do próbowania tego zarówno z prawej, jak i lewej strony. Prawidłowe siadanie dziecka odbywa się poprzez odpychanie się rączkami od podłogi. Czasami dziecko chciałoby przejść do siadu z leżenia na plecach bez pomocy rąk, jednak nie jest to właściwe i powinno pojawić się dopiero w okolicach 2 urodzin malucha. Sadzanie dziecka, które nie potrafi samodzielnie usiąść Jeśli dziecko ma mniej niż pół roku, nie powinno się go sadzać. Wynika to z niewykształconych odpowiednio mięśni karku, grzbietu oraz brzucha, a co za tym idzie malec nie będzie w stanie utrzymać odpowiednio pionowej pozycji. Po ukończeniu 6 miesiąca życia można dziecko na krótko posadzić, o ile jest w stanie stabilnie trzymać główkę i samo chce usiąść. Warto też położyć malca bokiem, aby aktywizować go w kierunku nauki prawidłowego kładzenia się z siedzenia.

Czy można podciągać dziecko do siadu za rączki?

Podciągnięcie do siadu to inaczej zwana „próba trakcyjna”. Przeprowadzana ona jest przez lekarza lub też fizjoterapeutę i jej zadaniem jest sprawdzenie czy napięcie mięśniowe jest prawidłowe oraz wykrycie ewentualnych problemów z kontrolą głowy. Nie jest to ćwiczenia, dlatego też rodzice nie powinni wykonywać tej czynności samodzielnie w domu. Podciąganie za rączki prowadzi do dużych przeciążeń w kręgosłupie i nie wpływa to dobrze na dalszą naukę siadania.

Dziecko siedzi i co dalej?

Samodzielnie siadanie dziecka to znak, że jest ono gotowe na rozszerzanie diety. Można z powodzeniem sadzać malca w specjalnym krzesełku, które na pewno będzie pomocne podczas karmienia. Warto się wtedy zainteresować odpowiednimi produktami żywnościowymi dla dzieci, które wzbogacą dietę dziecka o nowe smaki i wartości odżywcze, ale również akcesoriami jak talerzyki – szczególnie polecane są te z przyssawkami, miseczki, kubeczki czy sztućce, które będą niezwykle pomocne w nauce jedzenia. Siadanie dzieci to też etap, w którym maluch bardziej zaczyna interesować się zabawkami. Jak dziecko zaczyna siadać, to warto rozejrzeć się za ciekawymi akcesoriami, które umilą dziecku zabawę, a rodzicom pozwolą na chwilę wytchnienia. Dziecko, które stabilnie siedzi ma wolne rączki, dzięki czemu chętniej sięga po zabawki i potrafi się nimi zająć przez dłuższy czas.

Co może zaniepokoić i kiedy warto wybrać się do lekarza?

Każdą wątpliwość związaną z rozwojem malucha warto skonsultować ze swoim pediatrą. Najczęściej nie dzieje się nic złego, a dziecko potrzebuje trochę czasu, aby nauczyć się nowych umiejętności. Rzadko zdarza się, żeby dzieci rozwijały się dokładnie tak jak jest to opisane w książkach i poradnikach. Dlatego nie warto wpadać w panikę, a uzbroić się w cierpliwość i obserwować swoją pociechę. Jeśli jednak w okolicach 10 miesiąca życia malec dalej nie siedzi i nie widać, aby się to zmieniło, jest to sygnał alarmujący, który koniecznie trzeba sprawdzić u specjalisty. Najprawdopodobniej lekarz skieruje rodziców do fizjoterapeuty bądź neurologa na dalszą diagnostykę i ćwiczenia. Rozwój niemowlaków jest bardzo ciekawy i interesujący, ale również dosyć zawiły i skomplikowany. Większość rodziców wprost nie może się doczekać etapu, kiedy dzieci zaczynają siadać. Należy jednak do tego podejść spokojnie i racjonalnie oraz pozwolić aż naturalnie przyjdzie czas, kiedy dziecko powinno samo siadać.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel