Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mini przewodnik po świecie wkładów do wielorazowych pieluch

2021-09-29
Mini przewodnik po świecie wkładów do wielorazowych pieluch

 

Mini przewodnik po świecie wkładów do wielorazowych pieluch 

Jesteś w ciąży, lub świeżo urodziłaś maluszka i podjęłaś decyzję, że będziesz go pieluchować wielorazowo? To świetnie! Pieluchy wielorazowe są ekologiczne oraz zdrowe dla skóry dziecka. Jednakże ich użytkowanie może wydawać się bardzo skomplikowane. Nie wiesz, jakie wkłady wybrać? Które z nich będą najbardziej chłonne, a które dadzą uczucie suchości od pupy? Przeczytaj ten artykuł, a wszystko stanie się jasne i nie będziesz miała problemu z wyborem! 

 

Wkłady do pieluch wielorazowych – jakie są rodzaje? 

Wkłady do otulaczy i kieszonek można podzielić według dwóch głównych kategorii. Ze względu na rodzaj materiału i ze względu na kształt. 

Rodzaje materiałów możemy podzielić na naturalne i syntetyczne. Do materiałów naturalnych zaliczamy między innymi: bawełnę, bambus, len, konopię i wełnę. Do materiałów syntetycznych zaliczamy: mikropolar, mikrofibrę oraz coolmax. 

Wkłady wykonane z materiałów naturalnych charakteryzują się dużą chłonnością (za tym idzie dłuższy czas schnięcia), dużą przepuszczalnością powietrza. Wkłady wykonane z materiałów syntetycznych szybko schną i dają dziecku uczucie suchości. Dlatego też każdy wkład będzie posiadał właściwości charakterystyczne materiałom, z jakich został wykonany. Na przykład wkład bawełniany będzie charakteryzował się dużą przepuszczalnością powietrza, a taki wkład bambusowy będzie miał właściwości termoregulacyjne. 

Ze względu na kształt wkłady można podzielić po prostu na: proste, długie, krótkie, klepsydry i prefoldy. 

 

Pieluszki składane- jak zakładać pieluchę tetrową? 

Najbardziej klasycznym rodzajem wkładu, który można umieścić zarówno w kieszonce, jak i w otulaczu jest pielucha tetrowa składana. Najczęściej ma kształt kwadratu wielkości od 40x40 do 80x80cm. Może mieć różne sploty materiału – od zwykłej tetry, do splotu birdseye. Pieluszki takie możemy złożyć w prostokąt (wersja do otulacza i kieszonki). Przy odrobinie wprawy spróbować tzw. origami, czyli składania materiału na kształt majteczek z większą ilością warstw w kroku (np. samolot lub latawiec).  Tak złożoną pieluszkę spinamy zapinką snappi lub rzepaskiem i zakładamy na to otulacz. Jeśli problem sprawia Ci jak składać tetrę, przydatna może okazać się pielucha tetrowa typu “samolot”, która ma kształt ułatwający zakładanie. Zaletą takich pieluszek jest niska cena, możliwość dopasowania do dziecka (dobrze „łapią” mleczne kupy), łatwość prania i krótki czas schnięcia. Zazwyczaj są one jednak mniej chłonne niż wkłady prostokątne, dlatego też najczęściej wybierane są do pieluchowania najmłodszych dzieci. Oprócz typowej pieluchy tetrowej może być użyta pielucha flanelowa i pielucha muślinowa

 

Innym typem pieluszki składanej jest prefold. To najczęściej kilka warstw materiału zszytych w kształt kwadratu lub prostokąta. Charakteryzują się one dwoma przeszyciami wzdłuż, dzięki czemu łatwiej złożyć je na trzy, w prostokąt. Prefoldy można składać także podobnie jak tetrę, na kształt „majteczek”, spinając snappi. Ich zaletą jest dobre dopasowanie do pupy dziecka oraz krótszy czas schnięcia, dzięki możliwości rozłożenia na suszarce. 

 

Wkłady z burtami 

Wkłady proste są wygodne w użytkowaniu i chłonne, ale nie zawsze są w stanie zatrzymać mleczną kupę tak, by nie pobrudziła otulacza. Dlatego też powstały wkłady z tak zwanymi burtami lub skrzydełkami. Tak, jak wkłady prostokątne, burty również są łatwe w użyciu, ale dzięki wszytym elastycznym „skrzydełkom” zatrzymują zawartość na wkładzie, chroniąc gumki przed zabrudzeniem. Jest to szczególnie ważne przy otulaczach wełnianych, które pierzemy ręcznie. Wkłady ze skrzydełkami nie nadają się jednak do kieszonek – burty stosujemy jedynie w otulaczach 

  

Pieluchy formowane – formowanki 

Najbardziej chłonnym i niezawodnym rodzajem wkładu jest pielucha formowana, czyli formowanka. Na pierwszy rzut oka wygląda ona jak otulacz – ma taki sam kształt, jest zapinana na napy lub rzepy na biodrach, często ma napy do regulowania rozmiaru na długości. Bywa, że ma w środku kieszonkę na wkład, ale wielu producentów wszywa go na stałe w formie wyjmowanego języka – dzięki temu formowanka szybciej schnie. To, co różni formowankę od otulacza czy kieszonki, to brak warstwy nieprzemakalnej – należy na nią założyć otulacz lub gatki PULu bądź wełny. Niektóre pieluszki formowane mają wszyty w kroku niewielki panel PUL, aby były jeszcze bardziej niezawodne. 

Formowanka jest rodzajem wkładu, który sprawdzi się na noc, na drzemkę, na podróż lub dłuższy czas, w którym nie mamy, jak przewinąć dziecka. Jest bardzo chłonna, dobrze chroni otulacz przed zabrudzeniem, ale też niestety najdłużej schnie.  

Nie ma jednej słusznej recepty na to jak wielorazowo pieluchować dziecko. Nawet jeśli jakieś sposób jest skuteczny to co z tego, jeśli jest on nie ekonomicznym rozwiązaniem? Albo jest niewygodny w użytkowaniu i sprawia trudności rodzicowi? Jest zbyt czasochłonny? Niekomfortowy dla dziecka? Wszystkie te aspekty trzeba wziąć pod uwagę, żeby wielorazowe pieuchowanie było przyjemne, wygodne i przede wszystkim bezpieczne dla dziecka i środowiska.  

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

pixel