Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nauka samodzielnego jedzenia. O czym warto pamiętać?

2018-02-27
Nauka samodzielnego jedzenia. O czym warto pamiętać?

W życiu każdego młodego rodzica nadchodzi ta chwila, gdy zaczyna się zastanawiać, który moment będzie odpowiednim, aby nauczyć potomka sztuki samodzielnego jedzenia. Jeżeli jest to pytanie, które zaprząta Ci głowę, wiedz, że nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, co oznacza, że Twój maluch może nauczyć się samodzielności szybciej, jak i później niż jego rówieśnicy. Prawdą jest jednak, że im szybciej zaczniecie naukę samodzielnego jedzenia, tym lepiej. Czy istnieją jakieś wskazówki, które ułatwią Ci to zadanie? Mamy ich całe mnóstwo! Przekonaj się sama.

KIEDY ZACZĄĆ UCZYĆ MALUCHA SZTUKI SAMODZIELNEGO JEDZENIA?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmić dziecko wyłącznie piersią zaledwie przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Kiedy Twój maluch zacznie przyjmować produkty stałe, takie jak małe kawałki mięsa, miękkie warzywa czy owoce, prawdopodobnie sam zacznie wykazywać zainteresowanie jedzeniem i będzie próbował je złapać. Warto to wykorzystać!

  • Czy Twój maluch siedzi prosto?
  • Czy sztywno trzyma głowę?
  • Czy ma już pierwsze ząbki?
  • Czy interesuje się jedzeniem?
  • Czy sięga rączkami po jedzenie?

Jeżeli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, warto zacząć naukę jedzenia. Twoja pociecha powinna być na to gotowa mniej więcej w 7-8 miesiącu życia.

OD CZEGO ZACZĄĆ? TRUDNE POCZĄTKI SAMODZIELNEGO JEDZENIA

Pierwszym etapem nauki samodzielnego jedzenia jest moment, w którym dziecko próbuje brać jedzenie do rączek i wkładać do buzi niewielkie porcje produktów spożywczych. Jeśli Twój maluch wykazuje taką chęć, pozwól mu na to! Początkowe próby na pewno nie będą udane, jednak każda kolejna przybliża Was do celu.

Aby zachęcić dziecko do jedzenia i samodzielnych prób chwytania pokarmu palcami, warto zadbać o różnorodność podawanych produktów oraz estetykę posiłku. Wybieraj różnokolorowe warzywa, owoce oraz odpowiednio przygotowane mięso i połóż je na plastikowym talerzyku przed swoim maluchem. Pozwól mu próbować i sprawdzać, co mu smakuje, a co nie. Przygotuj się na to, że niektóre rzeczy wylądują na ziemi i pamiętaj, że właśnie o to chodzi! Chwytając i próbując jedzenia o różnym smaku, kolorze i konsystencji Twój maluch oswaja się z nim i odkrywa świat. Aby nauka jedzenia poszła sprawniej, przygotuj swojemu maluchowi odpowiednie porcje jedzenia – pokrój warzywka i mięso na kawałki odpowiadające jednemu kęsowi. Zbyt duże i zbyt małe elementy mogą sprawić, że maluch się zadławi i straci ochotę na naukę.

CZAS NA SAMODZIELNE JEDZENIE ŁYŻECZKĄ!

Jeżeli Twój smyk potrafi już schwytać ulubione przysmaki z talerzyka i umieścić je w swojej buzi, czas na naukę jedzenia sztućcami. Pierwszy krok to jedzenie łyżeczką. Warto dobrze się do niego przygotować. Zadbaj przede wszystkim o to, aby sztućce dla dziecka były wysokiej jakości – zwróć uwagę na ich rozmiar, zaokrąglone kształty, a także materiał, z jakiego zostały wykonane. Talerzykikubeczkisztućce dla dzieci powinny być nietłukące. Ważne jest także, aby zestaw jedzeniowy dla malucha podobał się jemu samemu – to zachęci go do siedzenia i jedzenia przy stole. Z odpowiednio dobranymi do dziecka naczynkami nauka jedzenia będzie prawdziwą przygodą.

 

SAMODZIELNE JEDZENIE ŁYŻECZKĄ – TRUDNE WAŻNEGO POCZĄTKI

Nauka jedzenia łyżeczką nie jest łatwa. W czasie jej trwania maluch ćwiczy koordynację oko-ręka, bawi się jedzeniem zamiast naprawdę jeść i często zrzuca zastawę ze stołu. Nie ma w tym nic złego – dziecko dopiero się uczy, nie jest pewne swoich ruchów, a łyżeczkę traktuje jak nową zabawkę. Daj mu czas i uzbrój się w cierpliwość.

Na początku konieczne będzie karmienie na dwie łyżeczki – czyli Ty nakładasz posiłek na łyżeczkę, podajesz ją dziecku, a ono działą dalej. Na początku maluch będzie się bawił jedzeniem i próbował nabrać na łyżeczkę choć odrobinę przygotowanego posiłku. Z czasem Twój berbeć będzie robił coraz większe postępy, aż w końcu nie będzie potrzebował żadnej pomocy, aby zjeść wszystko, co dla niego przygotowałaś. Kiedy zauważysz, że jedzenie łyżeczką nie sprawia maluchowi żadnego problemu, możesz przystąpić do nauki jedzenia widelcem, pamiętając o tym, czego nauczyliście się podczas eksperymentów z jedzeniem łyżeczką.

KILKA PRZYDATNYCH WSKAZÓWEK NA KONIEC

Nauka jedzenia obfituje w brudną podłogę, rozrzucone z impetem kawałki marchewki i brokuła, a także niezadowolenie i krzywienie buzi malucha. Warto jednak pamiętać, że przy odpowiednim podejściu może stać się dobrą zabawą i skutecznym procesem, który sprawi, że Twoje dziecko stanie się bardziej samodzielne. Podsumujmy – o czym warto pamiętać, zanim zaczniecie naukę samodzielnego jedzenia?

  • Podczas nauki samodzielnego jedzenia wykorzystaj naturalną ciekawość dziecka. Prawdopodobnie samo zacznie sięgać po jedzenie i interesować się sztućcami – kiedy zacznie to robić, działaj!
  • Pamiętaj, że maluchy są wzrokowcami. Aby nauka samodzielnego jedzenia przebiegała sprawniej, zadbaj o wizualną oprawę przygotowywanych posiłków. Jeżeli Twoje dziecko zobaczy, że jego rodzice jedzą kolorowe warzywa, owoce i mięso, a na swoim talerzyku znajdzie szaro-burą breję, prawdopodobnie szybko odmówi przyjmowania tak wyglądających pokarmów.
  • Nie zaczynaj nauki samodzielnego jedzenia, gdy Twoje dziecko jest głodne, płaczliwe lub rozdrażnione – pierwszy nieuważny krok może mieć duże konsekwencje w przyszłości.
  • Działaj w myśl zasady „Bobas Lubi Wybór” – pokazuj dziecku różnorodne produkty i daj spróbować wszystkiego, co jest odpowiednie dla człowieka w jego wieku. Stwórz mu możliwość poznawania i testowania różnorodnych smaków, zapachów i konsystencji.
  • Jeśli nie masz ochoty na tłumienie buntu przy stole, nie lekceważ gustu malucha i nie zmuszaj go do jedzenia rzeczy, których naprawdę nie lubi.
  • Pamiętaj o pochwałach! Uśmiech i dobre słowo zmobilizują malucha do pewniejszego manewrowania sztućcami.

Trzymaj się tych kilku prostych zasad, a nauka samodzielnego jedzenia stanie się znacznie prostsza i szybko przyniesie oczekiwane efekty – najedzone dziecko, czystą podłogę i pusty talerzyk. Powodzenia!

Zobacz również:

Pieluchy tetrowe | Pieluchy wielorazowe | Pieluszki bambusowe | Pieluchy flanelowe | Ekologiczne środki czystości | Proszek do prania dla niemowląt | Nosidełko tula | Chusteczki nawilżane | Kosmetyki dla dzieci | Pieluchy na basen | Pieluszki muślinowe | Chusta do noszenia dziecka

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018

Polecane

pixel