Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nosidło ergonomiczne - co i jak

2017-07-26
Nosidło ergonomiczne - co i jak

Różne badania dowodzą, że noszenie dzieci to jeden z lepszych sposobów na to, by pozytywnie wpływać na ich rozwój. Noszono dzieci przed wiekami, nosimy dziś i my, choć z pewnością mamy dużo więcej możliwości. Możemy wybrać różnego rodzaju chusty oraz nosidła, którym dzisiaj poświęcimy więcej uwagi.

NOSIDŁO ERGONOMICZNE, CZYLI JAKIE?

Na wstępie chcemy powiedzieć, że jedynym słusznym z punktu widzenia wspierania rozwoju dziecka nosidłem jest nosidło ergonomiczne. W tej grupie z pewnością nie znajdą się różnego typu sztywne nosidła, często nazywane wręcz „wisiadłami”. Noszone w zwyczajnych nosidłach dzieci cały ciężar opierają na kroczu, co niekorzystnie wpływa na rozwój ich bioder, ich plecy są wygięte w nienaturalnej pozycji, bo muszą się dopasować do pozycji wymuszonej przez nosidło, a noszenie w pozycji przodem do świata negatywnie wpływa na rozwój ich kręgosłupa.

Jak się pewnie domyślacie, nosidła ergonomiczne nie mają żadnej z powyższych cech. Są wykonane z miękkich tkanin, które dopasowują się do dziecka, a nie odwrotnie. W nosidłach ergonomicznych nie można nosić dziecka przodem do świata, lecz wyłącznie brzuchem do noszącego. Jest możliwe natomiast noszenie malucha zarówno z przodu, czyli brzuchem do brzucha, jak i z tyłu, czyli na plecach jak w plecaku.

JAK DOBRAĆ NOSIDŁO DO DZIECKA?

Niezwykle istotna jest szerokość tkaniny, na której siedzi dziecko. Powinna ona być szeroka od kolanka do kolanka dziecka w pozycji siedzącej, bo dzięki temu dziecko będzie na niej pewnie siedziało. Nie może być jednak zbyt szerokie, bo wówczas pozycja przestanie być naturalna i dziecko będzie siedziało niemal jak w szpagacie.

Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest panel, który otula plecy dziecka. Powinien on być takiej długości, by sięgał do karku dziecka. Jest to szczególnie ważne, jeśli dziecko jest malutkie, bo dzięki temu, że dziecko nie może wyjąć na zewnątrz rączek zapobiega to wyginaniu pleców do tyłu. Przy starszych dzieciach ma to mniejsze znaczenie.

OD KIEDY MOŻNA ZACZĄĆ NOSIĆ DZIECKO W NOSIDLE ERGONOMICZNYM?

Wyjaśniliśmy już, czym charakteryzuje się nosidło ergonomiczne, jakie wymiary są ważne przy zakupie, a zatem czas teraz odpowiedzieć na kolejne najczęściej zadawane pytanie: od kiedy można nosić dziecko w nosidle ergonomicznym.

Nosidełko od kiedy?

Naczelną zasadą, którą powinniśmy się kierować jest rozwój dziecka. Nie da się bowiem sztywno określić miar czasowych, bo ważniejszy od wieku dziecka jest jego rozwój. Kluczowym wskaźnikiem jest to, czy dziecko już pewnie i samodzielnie siedzi.

Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?

Noszenie młodszego dziecka w nosidle ergonomicznym jest niewskazane ze względu na to, że taki sposób noszenia za bardzo obciąża kręgosłup malucha. Nie pomagają w tym nawet wkładki dla niemowlaków, które można dokupić do niektórych modeli nosideł ergonomicznych. Niestety nie spełniają one swojej roli i noszenie w takim nosidle dziecka, które jeszcze nie siedzi, może mieć negatywne skutki w jego rozwoju. W przypadku takich maluchów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest chusta do noszenia.

Należy jednak pamiętać, że w nosidłach ergonomicznych można nosić również starsze dzieci. Warto wówczas jak najlepiej dopasować rozmiar nosidła do wieku dziecka. W pierwszych latach życia dziecko bardzo szybko się zmienia, dlatego nosidło kupione dla 8-9 miesięcznego dziecka może być za małe dla dziecka 1,5 rocznego. Mając to na uwadze przed zakupem warto zapoznać się z podanymi przy danym nosidle wymiarami, o których pisaliśmy powyżej.

ZALETY NOSIDEŁ ERGONOMICZNYCH

Nosidła ergonomiczne są uważane za alternatywę dla chust do noszenia dzieci. Wiele osób wybiera je zamiast chusty ze względu na dużo łatwiejszy sposób zakładania. Nosidła ergonomiczne swoim wyglądem przypominają bowiem plecak. Mają ramiona i pas biodrowy, które można dopasować do wzrostu i gabarytów noszącego. Dzięki temu są szybkie i łatwe w użyciu, bo raz dopasowane do noszącego nosidło wystarczy założyć i włożyć w nie dziecko. Jest to z pewnością dużo szybsze niż każdorazowe wiązanie chusty.

Nosidła ergonomiczne, w przeciwieństwie do nosideł twardych, których zdecydowanie nie polecamy, są miękkie i łatwo można je ze sobą nosić w torebce, czy w małym plecaczku. Dzięki temu można je mieć w pogotowiu na wypadek, gdyby maluch odmówił siedzenia w wózku czy spaceru na własnych nóżkach. Jest to szczególnie wygodne, gdy dziecko już samodzielnie chodzi i nie bardzo mamy ochotę pchać wózek i jednocześnie pilnować małego wędrowniczka, a jednak jego nóżki dość szybko się męczą i samodzielny spacer w pewnym momencie przestaje być atrakcyjny.

WYBÓR WŁAŚCIWEGO NOSIDŁA

Jak już wyżej wspomniano, dobrze dobrane nosidło ergonomiczne powinno być jak najlepiej dopasowane do rozmiaru dziecka. To sprawa kluczowa i od niej powinniśmy zacząć poszukiwania. Sprawą drugorzędną w tym wypadku jest wygląd nosidła, choć producenci nosideł ergonomicznych dowodzą, że wygląd również ma znaczenie.

Przeglądając ofertę nosideł ergonomicznych możemy dostać niemal oczopląsu. TulaLennyLamb, Kavka czy Close proponują nosidła bajecznie kolorowe, stonowane, w wesołe wzory dziecięce czy geometryczne. Dzięki tak szerokiej ofercie każdy z pewnością wybierze coś dla siebie!

Szczególnie polecamy:

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel