Urządzamy pokój dla niemowlaka - przydatne akcesoria i wyposażenie
Urządzenie pokoju niemowlęcego zwykle sprawia rodzicom sporo radości. Wybieranie i planowanie może okazać się jednak drogą przez mgłę, bo oferta i różnorodność rozwiązań jest bardzo różnorodna. Jeśli do tematu nie podjedziemy z głową, z pewnością zagubimy się w swoich zamierzeniach. Zobaczmy, jak urządzić pokój dla niemowlaka, by był ładny i funkcjonalny.
ZADBAJ O FUNKCJONALNOŚĆ
Przygotowując się do urządzania pokoju niemowlęcego musimy brać pod uwagę przede wszystkim jego funkcjonalność. Warto pamiętać, że w tej nowej dla rodziny sytuacji, poszukiwanie czystej pieluchy, ubranka na zmianę czy kocyka , często w środku nocy, wymaga bardzo dobrej organizacji przestrzeni. Chodzi o to, byśmy niemal z zamkniętymi oczami potrafili znaleźć wszystkie potrzebne nam akcesoria . To właśnie dlatego przewijak, łóżeczko i komoda/szafka na wszelkie akcesoria niemowlęce powinny być w zasięgu ręki.
Biorąc powyższe pod uwagę, planowanie pokoju niemowlęcego powinniśmy zacząć od rozmieszczenia najważniejszych sprzętów. Będzie to więc miejsce do spania dla maluszka, wspomniany wyżej przewijak oraz miejsce do przechowywania ubranek dziecięcych. Idealnie byłoby jeszcze, gdyby w pokoju niemowlęcym znalazło się miejsce na szezlong lub fotel do karmienia maluszka. Znacznie ułatwi to codzienne funkcjonowanie, a maluszkowi, który codziennie karmiony jest w tym samym miejscu, łatwiej wyciszyć się i zasnąć, nawet jeśli spędził poza domem dzień pełen wrażeń.
MIEJSCE DO SPANIA
Przyjrzyjmy się teraz bliżej temu, jak powinno wyglądać miejsce do spania dla maluszka. Można wybrać tradycyjne drewniane łóżeczko niemowlęce, które rośnie razem z dzieckiem. Najpierw montujemy materac na najwyższym poziomie, by potem, w miarę jak maluszek rośnie, obniżać jego poziom. Niektóre modele mają możliwość wyjęcia środkowych szczebelków lub demontażu boku, by starsze dziecko mogło samodzielnie do niego wchodzić lub z niego wychodzić. Takie łóżeczko może służyć do ok. 2 roku życia dziecka. Okazuje się jednak, że takie pełnowymiarowe łóżeczko może dla niektórych niemowlaków okazać się zbyt duże i dziecko będzie źle się w nim czuło. Wówczas można na początku kłaść je w poprzek łóżeczka lub korzystać z otulaczy, które dają maluszkowi poczucie bezpieczeństwa.
Można również na pierwsze kilka miesięcy zdecydować się na kołyskę niemowlęcą , która jest znacznie mniejszych rozmiarów. Oferta kołysek jest dość spora. Można wybrać kołyskę stojącą, na biegunach lub wiszącą, jako huśtawka. Cechą wspólną każdego z tych rozwiązań jest to, że mają one niewielki rozmiar, dzięki czemu niemowlak czuje się w nich bezpieczniej, bo taka niewielka przestrzeń bardziej przypomina rzeczywistość, którą zna sprzed urodzenia. Niestety kołyski i kosze Mojżesza mają tę wadę, że maluszki bardzo szybko z nich wyrastają, zwykle ok. 3-4 miesiąca życia, i po tym etapie potrzebne jest większe miejsce do spania.
MIEJSCE DO PRZEWIJANIA
Oprócz miejsca do spania, w pokoju maluszka potrzebujemy wygodnego miejsca do przewijania. Musi być więc stabilny przewijak , ułożony na takiej wysokości, by nie nadwyrężać kręgosłupa osoby, która przewija maluszka. Obok przewijaka muszą znaleźć się podstawowe akcesoria do przewijania czyli czyste pieluszki oraz chusteczki/waciki/patyczki, którymi przemyjemy skórę dziecka. Dobrze by było, gdyby obok łóżeczka znalazł się kosz na brudne pieluchy z wkładem chłonącym nieprzyjemny zapach. Jest on potrzebny zarówno wtedy, gdy korzystamy z pieluch jednorazowych, jak i tych wielorazowych.
Idealnie by było, gdyby w zasięgu ręki od przewijaka, znalazły się również podstawowe ubranka na zmianę. Może się bowiem okazać, że niespodziewanie pielucha nie wytrzymała i przepuściła bokiem lub górą to, co się w niej znalazło i w trybie pilnym potrzebne jest przebranie całego maluszka. Wówczas, mając na względzie bezpieczeństwo dziecka, z pewnością nie powinniśmy zostawiać go samego na przewijaku i biegać w poszukiwaniu czystych śpiochów po całym pokoju.Lepiej przygotować się na taką ewentualność przed zmianą pieluszki i mieć pod ręką wszystko, czego będziemy potrzebować.
DODATKI I AKCESORIA
Nie chcielibyśmy jednak powiedzieć, że przy urządzaniu pokoju dla niemowlaka znaczenie ma tylko funkcjonalność. Owszem, ona jest ważna, ale należy zadbać też o inne szczegóły, które wprowadzają do pokoju odrobinę przytulności. W tej roli doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki, takiej jak karuzela montowana nad łóżeczkiem, mata edukacyjna czy leżaczek, z którego niemowlak może obserwować wszystko, co się wokół niego dzieje, a mama ma wolne ręce.
Dobrym pomysłem jest również ocieplenie wnętrza pokoju kolorowymi postaciami z bajek. Starsze dzieci będą miały z pewnością własną opinię na temat tego, która bajka jest najfajniejsza, ale w przypadku niemowlaków to my powinniśmy dokonać wyboru. Świetnie nadadzą się do tego naklejki ścienne wielokrotnego użytku , które możemy bezpiecznie naklejać i odklejać od ściany. Im większe i bardziej wyraziste będą to postacie, tym wcześniej maluch zacznie się im przyglądać z zainteresowaniem. Nie przesadzajmy jednak za bardzo i nie wyklejajmy całej ściany nad łóżeczkiem. W zupełności wystarczy kilka postaci, które się tam pojawią.