Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Chusty do noszenia dzieci - na co zwracać uwagę

2017-07-26
Chusty do noszenia dzieci - na co zwracać uwagę

Chusty do noszenia dzieci mają coraz więcej zwolenników. Doceniają je rodzice dzieci, które lubią być blisko, osoby praktykujące rodzicielstwo bliskości, a także ci, którzy z różnych względów np. posiadanie starszej pociechy, chcą mieć podczas noszenia malucha wolne ręce. Wybór chust jest jednak tak duży, że wybór tej jednej właściwej może być trudny. Zobaczmy zatem, na co zwracać uwagę przy wyborze.

Z CZEGO JEST ZROBIONA CHUSTA, CZYLI RODZAJ TKANINY

Głównym czynnikiem, który pozwala różnicować chusty między sobą, jest rodzaj tkaniny, z której są wykonane. Miłośnicy chustonoszenia uważają, że nie ma lepszych chust niż chusty tkane. Najpopularniejsze są chusty o splocie skośno-krzyżowym lub w jednej z jego odmian np. splocie diamentowym (charakterystyczny wzór z rombami na chuście).

Zarówno jeden jak i drugi rodzaj splotu gwarantuje, że chusta będzie dopasowywać się do dziecka, bez ryzyka zbyt mocnego przewiązania dziecka, czy stworzenia lokalnych naprężeń. Taka chusta jednocześnie nie będzie zmieniać swojej długości, niezależnie od tego, jak długo i często będziemy z niej korzystać. Dzięki takim właściwościom, noszone w chuście tkanej dziecko ma doskonałe warunki. Jednakże niektórzy mówią, że chusty tkane wymagają pewnej wprawy w wiązaniu, dlatego często osoby początkujące zachęca się do tego, by spróbowały od noszenia w chuście elastycznej.

Chusta elastyczna istotnie jest łatwiejsza do zawiązania, zwłaszcza dla osoby początkującej. Daje ona również możliwość zawiązania pustej chusty na sobie, a następnie włożenia w nią dziecka. Niestety z tego powodu, zamiast dopasować wiązanie do dziecka, dopasowujemy dziecko do wiązania, co nie zawsze dobrze wpływa na jego pozycję i wygodę. Chusta elastyczna ma również to do siebie, że podczas noszenia naciąga się, przez co po pewnym czasie może zmienić swoją długość.

SPOSÓB WIĄZANIA CHUST

Chusty tkane można motać na różne sposoby. Do każdej chusty, którą kupujemy, jest dołączona instrukcja pokazująca możliwe sposoby wiązania. W zależności od modelu i rodzaju chusty jest ich kilka, a czasem nawet kilkanaście. Część z nich przeznaczona jest dla najmłodszych, a część można wiązać dopiero wtedy, gdy dziecko już osiągnęło pewien poziom rozwoju. Niektóre chusty umożliwiają również jednoczesne noszenie bliźniaków, choć niektórzy uważają, że zawiązanie chusty z dwójką dzieci to wyższa szkoła jazdy.

JAK NOSIĆ DZIECKO W CHUŚCIE

Skoro piszemy o sposobach wiązania, to musimy napisać o rzeczy najważniejszej. A mianowicie to, że w żadnej chuście, ani tkanej, ani elastycznej, dziecko nie może być noszone w pozycji przodem do świata. W chuście, zawsze, ale to zawsze, dziecko musi być zwrócone brzuchem do noszącego. Tylko wtedy noszenie będzie bezpieczne i pozytywnie będzie wpływało na rozwój malucha.

Dla najmłodszych dzieci, nawet od pierwszych dni życia (o ile nie ma żadnych problemów, które uniemożliwiałyby noszenie), najlepiej sprawdzają się pozycje kołyskowe. Maluszek jest wówczas ułożony w pozycji poziomej, tak, jakby był przygotowany do karmienia piersią. Przy starszych dzieciach świetnie sprawdza się noszenie w kieszonce, kangurku, podwójnym krzyżu czy na plecach. Każde dziecko ma swoje ulubione pozycje i to, co sprawdziło się przy jednym, niekoniecznie będzie dobre dla drugiego. Dlatego warto próbować, by znaleźć pozycję, w której zarówno dziecku, jak i noszącemu będzie wygodnie.

W tym miejscu chcemy jeszcze wspomnieć o tym, że osoby, które przeraża konieczność motania chusty za każdym razem, mogą sięgnąć po chusty kółkowe. W zdecydowanej większości są one wykonane z tkaniny o splocie skośno-krzyżowym, czyli takiej samej, z jakiej wykonywane są chusty tkane przeznaczone do wiązania w całości. Chusty kółkowe są łatwiejsze w użytkowaniu, bo raz zawiązaną chustę wystarczy założyć. Niestety nierównomiernie obciąża ona jedno ramię, dlatego przy decyzji o zakupie właśnie takiej chusty musimy pamiętać o tym, by zmieniać ramiona podczas noszenia. Zmiany ramienia są ważne również dla dziecka, zwłaszcza jeśli nosimy je w chuście kółkowej w pozycji na biodrze. Dbając o prawidłowy rozwój symetrii u malucha musimy pamiętać o zmianie biodra i ramienia, na którym go nosimy.

DŁUGOŚĆ CHUSTY DO NOSZENIA DZIECI

Kolejną kwestią, która często pojawia się w rozmowach przy wyborze chusty do noszenia dzieci, jest długość chusty. Różnią się one od siebie dość sporo. Najkrótsze są chusty kółkowe, o długości ok. 2,1m. Sporo dłuższe są chusty tkane i elastyczne, które mają, w zależności od producenta od 3,6m do nawet 5,6m.

Wybór długości chusty wiązanej zależy od dwóch czynników. Od rodzaju wiązania, którego będziemy używać oraz od rozmiaru osób noszących. Chodzi tu o ogólne gabaryty, a więc zarówno o wagę, jak i wzrost. Musimy bowiem pamiętać, że osoba o wzroście 2m, choćby była bardzo szczupła prawdopodobnie będzie potrzebować dłuższej chusty niż osoba o wzroście ok. 1,6 cm i nosząca rozmiar L.

Jeśli z chusty mają korzystać rodzice znacznie różniący się od siebie rozmiarem, to należy wybrać długość chusty dopasowaną do osoby o większych gabarytach. Zbyt długie końcówki chusty można bowiem zamotać na biodrach w taki sposób, by nie przeszkadzały, natomiast zbyt krótka chusta uniemożliwiłaby bezpieczne noszenie malucha.

Szczególnie polecamy:

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2017
pixel