Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co działa na kolkę u dziecka?

2023-01-09
Co działa na kolkę u dziecka?

Na pewno zainteresuje Cię ten wpis, w którym omawiamy wszystko, co związane z leczeniem kolki u noworodka, czyli bardzo częstej dolegliwości wśród noworodków. Choć nie ma ona poważnych konsekwencji dla ich zdrowia, to jej objawy mogą być bardzo dokuczliwe. Dlatego pierwszym pytaniem jakie zadają sobie rodzice i wszyscy opiekujący się dzieckiem z kolką, jest to, co zrobić, aby dziecko przestało odczuwać te nieprzyjemne dolegliwości. 

Objawy kolki u noworodka

Kolka niemowlęca to sytuacja, w której dziecko, nie będąc chore ani głodne, zaczyna płakać godzinami bez wyraźnego powodu. Według specjalistów około 40% wszystkich niemowląt karmionych piersią cierpi na kolkę. Kolka zaczyna się około szóstego tygodnia życia i zwykle znika do dwunastego tygodnia.

Możesz zauważyć, że gdy Twoje dziecko ma kolkę, to...

 • Zaczyna płakać bez powodu (nawet jeśli właśnie zostało nakarmione i wykąpane).
 • Jego płacz jest intensywny, jakby coś go bolało.
 • Staje się bardzo czerwone.
 • Zaciska dłonie w pięści, wygina nogi i plecy, usztywnia ramiona.

Metody uśmierzenia kolki u noworodków

Masaż na kolkę

Czy wiesz, że masaż może być ostatecznym rozwiązaniem kolki u dziecka? Istnieje kilka rodzajów masażu niemowląt, każdy z nich ma na celu złagodzenie dolegliwości lub zapewnienie określonych korzyści. Masaż okazał się szczególnie przydatny w łagodzeniu dziecięcych bólów, a nawet w zapewnieniu prawidłowego rozwoju i wzrostu maluchów. To co osiąga się tą metodą to rozciągnięcie jelita, ułatwienie eliminacji gazów i kału oraz zharmonizowanie całego układu pokarmowego dziecka.

W szczególności metoda Rubio jest zaprojektowana tak, aby działać bezpośrednio na dotknięty obszar, sprzyjając wydalaniu gazów i kału, rozluźniając żołądek i łagodząc ewentualne skurcze. Jednak bardzo ważne jest, aby upewnić się, że znasz technikę bardzo dobrze. Aby wykonać ten masaż, należy bardzo uważnie słuchać i obserwować reakcje organizmu, stopniowo przechodząc od najbardziej powierzchownych obszarów do tych najgłębszych. Jeśli nie znasz dobrze tej techniki, najlepiej zostawić dziecko w rękach specjalistów. Tylko wykwalifikowani specjaliści będą w stanie zastosować masaż w odpowiednim miejscu i z odpowiednią intensywnością. 

Środki domowe

Są to środki, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie:

 • Postawa lecznicza: położenie dziecka na ramieniu, twarzą w dół, z główką opartą na dłoni i dyndającymi nóżkami to technika niemal magiczna. Po kilku minutach zauważysz, o ile bardziej zrelaksowane czuje się Twoje dziecko.
 • Rumianek: zawarta w rumianku glicyna pomoże dziecku się zrelaksować, jej działanie na żołądek złagodzi ból, a ponieważ jest to tak delikatny napar, nie będzie szkodliwy dla dziecka..
 • Ciepłe kąpiele: samo pływanie w wodzie, tak jak robiło to dziecko przed urodzeniem, uspokoi je w sposób, który z pewnością Cię zaskoczy i kolka u noworodka zniknie.

Zmiany behawioralne

Zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i relaksu musi być priorytetem, jeśli chcesz położyć kres niepokojącej kolce. Aby to osiągnąć, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 • Nie stymuluj nadmiernie dziecka, gdyż może to spowodować, że będzie ono odczuwało większy stres i nasilą się jego objawy.
 • Stwórz w domu atmosferę spokoju i wyciszenia.
 • Staraj się nie zostawiać dziecka samego na zbyt długo, a jeśli jest to nieuniknione, włącz kojącą muzykę lub dźwięki.
 • Noś dziecko przy sobie w chuście lub nosidełku, dzięki czemu czuje ono kontakt z Twoim ciałem i jest bardziej chronione. Akcesoria do noszenia dzieci znajdziesz w https://www.ekomaluch.pl/

Leki

Co na kolki u noworodka? W każdej aptece można znaleźć na przykład środki przeciwbólowe, suplementy diety, leki ułatwiające wydalanie gazów lub działające na motorykę jelit oraz wszelkiego rodzaju preparaty czy wlewy mające na celu zwiększenie relaksu i dobrego samopoczucia dziecka. Istnieją nawet mleka antykolkowe.

Wszystkie te rozwiązania mogą być skuteczne, ale na nic się zdadzą, jeśli nie zostanie wykonany najważniejszy krok ze wszystkich: wykrycie prawdziwej natury dyskomfortu dziecka. I oczywiście nigdy nie należy podawać dziecku żadnych leków, które nie zostały dopuszczone przez pediatrę.

Karmienie matki i dziecka

Niezależnie od tego, czy jesteś w ciąży, czy karmisz dziecko piersią, powinnaś mieć świadomość, że wszystko, co jesz, będzie miało wpływ na Twoje dziecko. W tym sensie najlepszym sposobem na zadbanie o dietę matki karmiącej, aby uniknąć kolki, jest zachowanie zdrowego rozsądku.

Postaraj się całkowicie wyeliminować ze swojej diety alkohol, tytoń, kawę i ostre potrawy. To wszystko są produkty, które tylko szkodzą dziecku. Ponadto nabiał, owoce cytrusowe i soja również mogą mieć negatywny wpływ na wystąpienie kolki. W każdym razie pamiętaj, że kolka u niemowlaka i dieta matki są ze sobą ściśle powiązane.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel