Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co to jest motoryka mała - jak ją wspomóc?

2022-11-08
Co to jest motoryka mała - jak ją wspomóc?

Współcześni rodzice widzą potrzebę stymulowania każdej sfery rozwoju dziecka od pierwszych chwil życia. To słuszne i odpowiedzialne podejście, które pomoże zapewnić dziecku harmonijny rozwój na wszystkich płaszczyznach. Wiele osób zastanawia się w jaki sposób wspomagać rozwój swojego dziecka i jakich instrumentów do tych działań użyć. Okazuje się, że wiele zwyczajnych czynności powtarzanych każdego dnia doskonale wpływa na dziecko i je rozwija. Idealny przykład stanowi tutaj sfera motoryczna dziecka. 

Motoryka duża i mała

Motoryka to ogólna sprawność ruchowa człowieka. Często definiowana jest jako zdolność do podejmowania działań związanych z ruchem. W literaturze dzieli się ją na dwie podkategorie. Motoryka duża związana jest z fizyczną sprawnością całego ciała, zaś motoryka mała skupia się wokół sprawności dłoni, nadgarstków oraz palców czyli umiejętności wykonywania ruchów o mniejszym zakresie. Motoryka mała wymaga koncentracji, cierpliwości oraz precyzji. 

Warto wiedzieć, że motoryka mała nie funkcjonuje bez motoryki dużej. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o sprawność fizyczną całego ciała. To właśnie motoryka duża zawsze powinna stanowić priorytet. Panowanie nad swoim ciałem i planowanie ruchów to bardzo istotne umiejętności. Dopiero, gdy zostaną opanowane, można przystąpić do usprawniania motoryki małej i doskonalić precyzyjne ruchy dłoni. 

Rozwój motoryczny dziecka

Rozwój motoryczny przebiega u każdego dziecka w innym tempie. To istotna informacja i warto o tym pamiętać, aby nie porównywać umiejętności motorycznych swojego dziecka z umiejętnościami innych dzieci. Trzeba również zaznaczyć, że rozwój motoryczny jest uzależniony od kilku komponentów. Czasem na przebieg rozwoju motorycznego mają wpływ czynniki genetyczne. Bywa, że rozwój ten jest zaburzony z powodu istotnych deficytów rozwojowych. Ważną rolę odgrywają też czynniki środowiskowe, czyli interakcje z bliskimi dziecku osobami. Jeśli opiekun nie poświęca dziecku uwagi, nie zachęca do zabawy lub do podejmowania, na przykład, aktywności plastycznych, to w jaki sposób dziecko ma wpaść na to, jak istotne jest to dla jego rozwoju?

Zatem motoryka powinna być rozwijana od pierwszych chwil życia. Na małą motorykę składają się wszystkie czynności wykonywane za pomocą rąk oraz wymagające precyzji. Zaczynając od czynności samoobsługowych, takich jak zapinanie guzików czy sznurowanie butów, poprzez zabawę polegającą, na przykład, na budowaniu z klocków, na pisaniu, rysowaniu, lepieniu z plasteliny czy rzeźbieniu kończąc. Faktem jest, że coraz więcej dzieci przejawia trudności w zakresie małej motoryki. Być może to znak czasów, w których dziecko więcej czasu korzysta z urządzeń elektrycznych nie wymagających od niego zaawansowanych ruchów dłoni i palców oraz przesadnej precyzji. 

Jak wspierać motorykę małą?

Istnieje wiele sposobów na wspieranie małej motoryki. Można podzielić je na kilka kategorii. Z pewnością każdy opiekun znajdzie tu coś, co zainteresuje jego i dziecko. Wiele z tych czynności wykonuje się codziennie nie wiedząc nawet, że zbawiennie wpływa to na rozwój dziecka.

Wspólne gotowanie

To doskonały sposób na wspieranie małej motoryki. Najlepiej zabrać się za wspólne pieczenie ciasteczek. Dziecko będzie ćwiczyć sprawność dłoni i palców poprzez odmierzanie mąki, cukru czy proszku do pieczenia. Zagniatanie ciasta to doskonały trening dla rąk. Wykrawanie kształtów z powstałego ciasta to wspieranie cierpliwości i koncentracji. Dekorowanie wypieków to idealny sposób na doskonalenie precyzji ruchów. A gdy prawdziwe gotowanie jest, z różnych względów, niemożliwe, warto sięgnąć po zabawkowe zestawy do gotowania. 

Aktywności plastyczne i techniczne

Każda aktywność plastyczna i techniczna korzystnie wpływa na motorykę małą. Rysowanie lub malowanie po dużych arkuszach papieru, tworzenie mas plastycznych i lepienie z nich, kolorowanie obrazków, poprawianie kształtów po śladzie, a nawet zwykłe temperowanie kredek doskonale rozwija motorykę dziecka. Ogromną popularnością cieszą się zestawy kreatywne. Tworzenie własnych figurek, projektowanie biżuterii, ozdabianie pudełek lub zakładek do książek z pewnością zainteresują dziecko. 

Zabawa klockami 

W rankingach zabawek, które wspomagają motorykę małą zawsze wygrywają klocki. Pod względem wspierania rozwoju dziecka nie mają sobie równych. Projektowanie i konstruowanie własnych budowli ma zbawienny wpływ na motorykę małą. Dziecko w trakcie zabawy ćwiczy sprawność całych rąk, dłoni, nadgarstków oraz palców. Budowanie wymaga cierpliwości i niezwykłej precyzji. Dziecko rozwija koordynację wzrokowo - ruchową. Klocki to zabawka wszechstronna i łączy przyjemne z pożytecznym. Dziecko doskonale się bawi i nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie cenne umiejętności właśnie nabywa. 

Jak widać, istnieje mnóstwo sposobów na wspomaganie rozwoju motoryki małej u dziecka. Można pokusić się o stwierdzenie, że rodzica i dziecko ogranicza jedynie ich wyobraźnia. Wszystkie ćwiczenia wykonywane z dzieckiem służą nie tylko wspieraniu rozwoju. Przede wszystkim to bezcenny czas spędzony z dzieckiem. Nie od dziś wiadomo, że najlepsza jest nauka poprzez zabawę. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel