Dojrzewanie w cyfrowym świecie: Jak wspierać dzieci w bezpiecznym korzystaniu z technologii?
Tylko od Ciebie zależy w jakim wieku dasz telefon swojemu dziecku. Trzeba mieć na uwadze, że liczy się przede wszystkim poziom dojrzałości dziecka i to, czy rzeczywiście przestrzega zasad panujących w domu i szkole. Nie da się ukryć, że zakup telefonu dla swojej pociechy to indywidualna decyzja i jednocześnie bardzo osobista. Sytuację utrudnia fakt, że dzieci coraz częściej proszą o telefon już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dawniej wszystko wyglądało inaczej, ale miało to też swoje minusy, ponieważ kontakt był mocno utrudniony.
Zakup pierwszego telefonu dla dziecka
Telefon wiąże się z pewnym ryzykiem, którego niestety nie da się uniknąć, jeśli nie będzie się sprawować całkowitej kontroli. Warto mieć na uwadze, że jest to urządzenie, które dostarcza mnóstwo rozrywki, ale jednocześnie stanowi pewne zagrożenie. Dzieci spędzają czas w Internecie i rodzice nie wiedzą tak naprawdę z jakich stron korzystają ich maluchy. Mogą to być gry online, YouTube lub strony dla dorosłych, na które dzieci nie powinny mieć dostępu. W sieci jest wiele nieodpowiednich stron, dlatego trzeba uważać i wszystko dokładnie sprawdzać. Dużym problemem jest też zgubienie telefonu lub jego uszkodzenie podczas zabawy. Małym dzieciom zdarza się to dosyć często, dlatego nie ma sensu kupować najnowszego modelu iPhone, ponieważ i tak później trzeba będzie go naprawiać. Pierwszy telefon, który umożliwi dzwonienie i przeglądanie Internetu oraz YouTube można kupić już za kilkaset złotych. Nie ulega wątpliwości, że takie urządzenie jest świetnym narzędziem technologicznym do komunikacji. Dziecko za jakiego pomocą może tworzyć nie tylko teksty, ale również filmy, którymi potem może podzielić się ze swoją rodziną i znajomymi w wirtualnym świecie. Bezpieczne korzystanie z telefonu przez dzieci ułatwiają pewne aplikacje, które monitorują, na jakie strony wchodzi nasza pociecha.
Zalety posiadania telefonu przez dziecko
Jeśli jesteś zdania, że twoje dziecko nie powinno mieć jeszcze telefonu to nie bój się odmówić. Oczywiście, że reakcja nie będzie przyjemna, ale trzeba być na to odpowiednio przygotowanym. Należy podkreślić, że mądrze przemyślane powinno zostać posiadanie telefonu przez dziecko. W trakcie dorastania dzieci często proszą rodziców o własny telefon. W takiej sytuacji należy córce lub synowi wytłumaczyć, jak bezpiecznie korzystać z telefonu komórkowego . Oczywiście zawsze będą pewne wątpliwości, ale warto zaznaczyć, że w ten sposób będzie można mieć zawsze kontakt z dzieckiem. Jeśli będzie działo się coś złego, to maluch będzie mógł zadzwonić lub napisać SMS-a do swoich opiekunów. Świat i technologia zmieniają się bardzo szybko, dlatego trzeba się umieć dostosować do najnowszych trendów i żyć z duchem czasu. Rodzice, których dzieci są odpowiedzialne nie muszą się martwić o bezpieczne korzystanie z telefonu. Można śmiało powiedzieć, że ochrona dziecka ma fundamentalne znaczenie dla wszystkich rodziców. Informacje przydatne dla rodziców małoletnich dzieci znajdują się na ekoMaluch. W przestrzeni publicznej można usłyszeć różne komunikaty wskazujące na to, jak ważne jest bezpieczne korzystanie z telefonu przez małoletnich, ale to wciąż wydaje się za mało. Moim zdaniem najważniejsza jest szczera rozmowa z dzieckiem i pokazanie mu, co jest złe, a co dobre. Jeśli nie będziesz rozmawiać codziennie ze swoim maluchem to nigdy nie dowiesz się, co u niego słychać i jak się czuje. Z pewnością dzieci są bardziej obeznane od rodziców w kwestii nowinek technologicznych. Dzisiejsze pokolenie dorasta nie tylko z telefonem, ale również Internetem oraz różnymi aplikacjami i gadżetami. Dziecko może niechętnie tłumaczyć się z tego co robi, ponieważ ma smartfona i ma się czym zająć. Dobrym pomysłem jest zakup smartwatcha i uruchomienie aplikacji Bezpieczna Rodzina, która działa również na telefonie rodzica. Warto jednak uświadomić o tym dziecko i przekazać mu, że robisz to wyłącznie dla jego dobra. Nie dzwoń co kilku minut, jeśli syn lub córka nie będą akurat odbierać telefonu. Może w danej chwili twoje dziecko robi co innego i gdy tylko będzie wolne to oddzwoni. Należy pamiętać, że nadopiekuńczość również nie jest dobra i może przynieść odwrotne skutki. Plusy z kupienia dziecku telefonu są następujące:
- będziecie mieć ciągły kontakt
- dziecko będzie mogło Cię poinformować o nagłej sprawie
- możecie sobie wzajemnie wysyłać zdjęcia i śmieszne rzeczy
- będziesz mógł sprawdzić lokalizację swojej pociechy
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to, kiedy dziecko powinno otrzymać swój pierwszy telefon. Wszystko zależy tak naprawdę od poziomu dojrzałości dziecka oraz charakteru i podejścia rodziców. Warto jednak kupić swojemu podopiecznemu średniej klasy smartfona, żeby mieć z nim zawsze jak porozmawia.