Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ekologiczne środki czystości- sposób na zachowanie higieny w twoim domu.

2020-12-23
Ekologiczne środki czystości- sposób na zachowanie higieny w twoim domu.

Wybór środków czystości w supermarketach jest przeogromny,  lecz czy oprócz skuteczności środki te są przyjazne dla środowiska? Wiele z dostępnych płynów do czyszczenia ma naklejkę, że są EKO, jednak czym kierować się wybierając ekologiczne proszki do prania, czy inne produkty ekologiczne? Kiedy ostatni raz pomyślałeś, że może kupisz ekologiczne środki czystości w specjalistycznym sklepie? Decydując się na ekologiczne środki do czyszczenia należy sugerować się między innymi: czy są wegańskie (VEGAN), czy nie były testowane na zwierzętach (Cruelty Free) oraz czy są  biodegradowalne (biodegradable).  Istotną rzeczą jest też opakowanie, ekologiczne płyny do prania pakowanych co raz częściej pakowane są w butelki wyprodukowane z plastiku z recyklingu lub plastiku, który nadaje się do recyklingu, zdarzają się nawet butelki biodegradowalne. Niektóre opakowania możemy sami użyć ponownie lub przeznaczyć do innego celu (na przykład do butelki po szamponie możemy dolać następny szampon z większego opakowania zbiorczego).     

Często koszt środków czyszczących sprzyjających środowisku jest nieco wyższy, niż ich nieekologicznych odpowiedników. Jednak naturalne środki do sprzątania są w znacznej większości złożone z naturalnych składników, ponadto są w pełni bezpieczne dla zdrowia, biodegradowalne i mają prosty skład. Rzeczą, na którą wiele osób nie zwraca uwagi w zakresie porównywania cen jest wydajność. Najczęściej porównujemy objętość opakowań, jednak jeśli chodzi o Eko środki czystości objętość nie równa się wydajności na przykład w przypadku  ekologicznego płynu do prania. Doskonałym przykładem bardzo wydajnego produktu przy niewielkiej jego objętości jest ekologiczny szampon w kostce- kostka wielkości mydła jest w stanie posłużyć nam na zdecydowanie więcej myć, niż płynny szampon. Dodatkowo opakowana jest w mały kartonik (po wykorzystaniu całej kostki szamponu w kartoniku możemy na przykład trzymać biżuterię), a nie butelkę z grubego plastiku, którą wyrzucimy po zużyciu jej zawartości. W obecnej sytuacji kryzysu ekologicznego na naszej planecie warto dołożyć swoją cegiełkę, aby powstrzymać nieuchronnie zbliżającą się katastrofę ekologiczną.     

Ekologiczne środki do czyszczenia domu ą bezpieczne zarówno dla użytkownika jak i dla środowiska naturalnego. Nie powodują one alergii czy podrażnień. Dlatego warto sięgać np.: po ekologiczny płyn do mycia naczyń, który nie zawiera w swoim składzie perfum. Produkty zawierające perfumy prowadzą do wysuszania skóry przez alkohol, który nierzadko jest ich składnikiem. Zamiast tego lepiej wybrać środek z naturalnym ekstraktem roślinnym w roli zapachu. Taki ekologiczny środek do sprzątania nie spowoduje podrażnienia skóry, będzie miał przyjemny, delikatny zapach, a przede wszystkim będzie przyjazny środowisku!     

Warto również zwrócić uwagę na nasze przyzwyczajenia. Myjąc włosy przywykliśmy do dużej ilości piany, która nie powstanie jeśli używamy ekologicznego szamponu w kostce. Nie oznacza to jednak, że nie jest on skuteczny. Tak samo przy czyszczeniu łazienki- aby środek czyszczący był skuteczny nie musi się intensywnie pienić. Naturalne składniki takie jak: ocet, kwasek cytrynowy, soda oczyszczona nie utworzą gęstej i sztywnej piany, a spełnią swoją rolę jako środek czyszczący równie dobrze, jak chemiczny odkamieniacz lub płyn do czyszczenia muszli klozetowej.      Przed zakupem ekologicznych środków czystości polecamy zawsze sprawdzić, czy posiadają one certyfikaty zaświadczające o ekologiczności takie jak EcoGarantie, czy znaczek oznajmujący, że dany produkt jest przeznaczony dla wegetarian i wegan.  Można też uzyskać szczegółowej porady w sklepie gdzie sprzedawane są naturalne środki czystości.  

Jakich składników unikać w ekologicznych szamponach? 

 - silikony, polimery: są to związki nie biodegradowalne, syntetyczne

- zapachy , perfumy: mogą prowadzić do podrażnień, wysuszenia skóry głowy lub alergii. Nierzadko zawierają one substancje syntetyczne. (Fragrance, Parfum)

- substancje zaburzające gospodarkę hormonalną (Isopropylparapen)  

- emulgatory (PEG)        

Ekologiczne środki do sprzątania to oprócz czystości w domu również inwestycja z „zdrowie” naszej planety. Przejście na stosowanie środków przyjaznych naturze jest niezwykle proste, a przy okazji przyniesie nam korzyści na przykład w postaci nie przesuszającej się skóry od płynu do mycia naczyń, czy  mniejszej ilości produkowanych śmieci. Używanie produktów EKO wyjdzie nam tylko na dobre!  

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel