Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ekologiczne środki - jak dbać o dom i nie szkodzić środowisku?

2018-02-27
Ekologiczne środki - jak dbać o dom i nie szkodzić środowisku?

Czy zastanawiałaś się kiedyś nad szkodliwością takich środków czystości jak płyn do mycia podłóg czy zwykłe mydło w płynie? Jak pokazują badania, popularne środki chemiczne szkodzą nie tylko nam, ale także środowisku, a ilość wywoływanych przez nie alergii wciąż rośnie. O skutkach stosowania niesprawdzonych proszków do prania wie każda mama, która choć raz zobaczyła niepokojącą wysypkę na twarzy swojego dziecka – jeżeli maluch jest w pełni zdrowy, a na jego skórze pojawiają się czerwone kropki, proszek do prania to pierwszy podejrzany.

Tego typu produkty szkodzą naszym dzieciom i są jedną z przyczyn degradacji środowiska naturalnego, zanieczyszczenia wód oraz gleb. Jak temu przeciwdziałać? Czy istnieją ekologiczne środki czystości, bezpieczne dla nas wszystkich? Na szczęście, odpowiedź na to pytanie brzmi „Tak!” – już dziś możesz zaprowadzić w swoim domu porządek w stylu eko.

SUBSTANCJE, KTÓRE SZKODZĄ NAM I ŚRODOWISKU - CZEGO UNIKAĆ KUPUJĄC ŚRODKI CZYSTOŚCI?

Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie, a jednocześnie zatroszczyć się o środowisko naturalne, warto sprawdzać skład każdego wybieranego środka czystości. Do produkcji płynów, proszków i żeli czyszczących wykorzystuje się przede wszystkim substancje chemiczne, z których duża część może wywoływać podrażnienie skóry, oczu, dróg oddechowych, a nawet układu pokarmowego. Jakich substancji się wystrzegać? Jeżeli na opakowaniu płynu do naczyń lub proszku do mycia armatury łazienkowej zobaczysz jeden z poniższych składników, zrezygnuj z zakupu tego produktu:

  • Amoniak to substancja, która znajduje się m.in. w wielu płynach do czyszczenia szyb, w środkach do usuwania zanieczyszczeń z łazienki i kuchni, ale także w tzw. uniwersalnych środkach czystości. Jego opary mogą podrażniać skórę, oczy, a także gardło i płuca. Duże stężenie amoniaku może wpływać niekorzystnie na pracę nerek i wątroby.
  • Fosforany spotkasz przede wszystkim w detergentach do mycia naczyń. Wraz z wodą z naszych zlewów przedostają się do gleb i wód, obniżając tym samym zawartość tlenu w wodzie i powodując pomór ryb. Co więcej, fosforany sprzyjają wzrastaniu glonów, które wytwarzają toksyczne związki chemiczne, a te z kolei zanieczyszczają wodę i zagrażają życiu zwierząt oraz ludzi.
  • Sól trisodowa została uznana za substancję sprzyjającą rozwojowi raka. Podobnie jak fosforany może powodować pomór ryb i innych zwierząt wodnych – dzieje się tak, ponieważ przyczynia się do rozpuszczania niektórych metali ciężkich. Sól trisodowa znajduje się w niektórych środkach do czyszczenia łazienek, jak i w detergentach do prania.

Lista tego typu substancji jest znacznie dłuższa. Wystrzegaj się produktów, które zawierają pył glinowy, wodorotlenek sodu, triklosan, barwniki smołowe oraz substancje oznaczone skrótami 2-BE, MEA, DEA, TEA, CSA, SLS oraz NPE.

EKOLOGICZNE ŚRODKI CZYSTOŚCI – KTÓRE MARKI DBAJĄ O ŚRODOWISKO?

Przytłoczona taką ilością szkodliwych substancji, które są powszechnie stosowane do produkcji popularnych środków czystości, z pewnością zapytasz, czy istnieją firmy, które dbają o to, aby ich produkty były bezpieczne dla użytkownika i nietoksyczne dla środowiska. Oczywiście – wśród dostępnych na rynku środków czystości nie brakuje takich, które są ekologiczne i w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Niestety, są one nieco droższe niż popularne środki czystości, których wielu z nas używa na co dzień, jednak warte są swojej ceny – zdrowie i życie nas i naszych dzieci jest przecież najważniejsze.

Jakich produktów warto szukać na sklepowych półkach, aby sprzątając dom, troszczyć się o swoje zdrowie i środowisko naturalne?

Jeżeli lubisz nowoczesne, oryginalne zapachy, rozglądaj się za produktami marki Yope – to polska firma, która do produkcji płynów do naczyń, mydeł i innych środków czystości w 92% wykorzystuje naturalne i niskoprzetworzone surowce. Kosmetyki te są łagodne dla skóry, ładnie pachną, a ponadto są oryginalnie zapakowane. Zwróć szczególną uwagę na serię mydeł dla dzieci – intrygujące butelki z wizerunkami zwierząt na pewno przykują uwagę Twojego malucha i zachęcą go do nauki dbania o higienę.

Marka Attitude to coś więcej niż tylko producent kosmetyków i środków czystości. To także projekt, który uczy nas, jak być bardziej świadomym tego, co kupujemy i w jaki sposób żyjemy. Attitude dba o ekologię na każdym etapie produkcji kosmetyków i środków czystości – korzysta z naturalnych składników, dba o jak najlepsze zarządzanie zasobami i pakuje swoje produkty wyłącznie w ekologiczne, możliwe do recyklingu opakowania.

Ecozone to kolejna marka godna Twojej uwagi. Firma ta może się pochwalić szeregiem cennych certyfikatów, np. certyfikatem potwierdzającym fakt, że firma ta nie testuje swoich produktów na zwierzętach, a kosmetyki i środki czystości przez nią produkowane nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego. Wśród produktów tej marki znajdziesz środki do czyszczenia kuchni i łazienki, a także produkty do prania.

SŁOWO PODSUMOWANIA

Jak widzisz, istnieje rozwiązanie męczącego Cię problemu. Na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej marek, które tworzą swoje produkty w duchu zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko naturalne. Wystarczy poszukać! Wierzymy, że takich firm będzie coraz więcej i że wkrótce wygrają walkę o względy klientów, dzięki czemu stopień degradacji środowiska znacznie się zmniejszy. A czy Ty przyłączysz się do ich grona?

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018

Polecane

pixel