Ekologicznie i tanio - sposoby na czysty dom
Z każdym rokiem, w sklepach można znaleźć coraz większą ilość środków chemicznych do pielęgnacji i czyszczenia domu. Znane marki oferują coraz nowsze rozwiązania. Jednak czy warto iść za nowymi trendami? Szkodliwe substancje są obecne wszędzie - w kosmetykach, jedzeniu czy właśnie w tak zwanej chemii domowej. Jednak mamy wybór i możemy je ograniczyć. Dla osób borykających się z alergiami lub wychowujących małe dzieci, świetnym pomysłem jest sięgnięcie po naturalne środki czystości. Ekologiczne sprzątanie to temat zyskujący na popularności. Coraz więcej osób postanawia samemu stworzyć domowe środki czystości. Takie preparaty robi się bardzo szybko, a koszt zakupienia składników jest zdecydowanie niższy niż w przypadku gotowych, chemicznych preparatów.
Zadbana łazienka bez chemii
Miejscem, gdzie używamy najwięcej żrących substancji, jest z pewnością łazienka. Zbierający się kamień, brzydkie zapachy, zatykające się rury - do wszystkiego używamy oddzielnych środków czystości. Okazuje się jednak, że wystarczy ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny i możemy uporać się z każdym napotkanym problemem.
Aby wyczyścić muszlę klozetową potrzeba 1/4 szklanki sody oczyszczonej i 1 łyżkę octu. Wsypać sodę, pokropić octem i odczekać około godziny. Po upływie czasu można wyczyścić muszlę szczotką i spłukać wodę.
Chcąc pozbyć się zacieków na umywalce bądź wannie, należy zmieszać pół szklanki sody oczyszczonej i 2 wody. Tak uzyskaną pastę nakładamy na miejsce wymagające czyszczenia i trzemy gąbką do uzyskania pożądanego efektu.
By rozprawić się z ciężkimi do wyczyszczenia fugami, potrzebujemy szklankę sody oczyszczonej i taką ilość wody by uzyskać konsystencję papki. Nakładamy ją na brudne fugi i zostawiamy przez 15-30 min. Po upływie czasu można przetrzeć te miejsca szorstką gąbką lub starą szczoteczką do zębów. Następnie spłukujemy.
Zatykający się odpływ to problem dotykający każdej łazienki. Zamiast sięgać po żrący granulat, możemy zalać ją połową szklanki octu i odczekać 15-30 minut. Po upływie czasu, należy zalać odpływ gorącą wodą.
Zbierający się kamień na słuchawce prysznicowej, może powodować zatykanie dziurek odprowadzających wodę, a w rezultacie zmniejszać strumień. By pozbyć się osadu, należy zmieszać pół szklanki octu z litrem gorącej wody. Słuchawkę należy umieścić w sporządzonej mieszance.
Piękne, lśniące lustra oraz szyby, to ozdoba każdej łazienki. By stworzyć własny płyn do szyb, potrzebować będziemy łyżeczkę octu z 500 ml ciepłej wody. Najlepiej jest przelać uzyskany płyn do butelki ze spryskiwaczem.
Płyn do płukania kojarzy się nam z kolorowym, ładnie pachnącym preparatem. Jego rolę jednak, może spełnić tak samo dobrze - pół szklanki octu, oraz dodatek olejku eterycznego. Do wszystkich składników dodać 100 ml wody. Uzyskany płyn, wlewamy do przegrody przeznaczonej na płyn do płukania.
Aby uchronić bęben pralki przed powstaniem kamienia, potrzebować będziemy: 1/3 szklanki kwasku cytrynowego lub 3/4 szklanki z octem. Po wybraniu któregoś z tych składników, wsypujemy lub wlewamy go do odpowiedniej przegrody w pralce i nastawiamy cykl z najwyższą temperaturą.
Naturalnie lśniąca kuchnia
Kolejnym, wymagającym jeśli chodzi o czyszczenie, pomieszczeniem jest kuchnia. Możemy spotkać się tam z bardzo ciężkimi do wyczyszczenia powierzchniami. A przecież w kuchni powstają nasze posiłki, które powinny być dla nas zdrowe. By pozbyć się najbardziej problematycznych zabrudzeń, częstym rozwiązaniem jest sięgnięcie po bardzo żrące detergenty. Jest to zazwyczaj skuteczne, jednak trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż w przypadku zetknięcia się drażniącego środka z jedzeniem lub jamą ustna, może dojść do poparzenia przełyku lub zatrucia. Dużo bezpieczniejsze jest skorzystanie z eko sposobów, przyjaznych ludziom i środowisku.
W celu usunięcia kamienia z czajnika, wystarczy wlać 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego lub kilka łyżek octu. Następnie dolewamy wodę i zagotowujemy kilkukrotnie, według potrzeby.
Aby wyczyścić zabrudzony piekarnik, przygotowujemy sobie 1 szklankę sody oczyszczonej, 2 łyżeczki soli oraz gorącą wodę w takich proporcjach, by uzyskać pastę. Teraz można chwycić za szmatkę lub gąbeczkę i szorując zmyć zanieczyszczenia. Po skończeniu wystarczy zmyć preparat wodą i wytrzeć do sucha.
Kiedy nalot herbaciany nie domywa się w zmywarce, ani przy myciu gąbką z płynem, warto sięgnąć po niezawodny domowy sposób. 1 łyżeczka soli sodowej oraz 1 łyżeczka soli kuchennej, zmieszana tak, by uzyskać pastę do wyszorowania kubka.
Bywa, że naczynia ze stali nierdzewnej potrzebują dodatkowego nabłyszczenia. W takim wypadku potrzeba jedynie odrobiny soku z cytryny. Wcieramy go w naczynia i opłukujemy.
Gdy srebrne sztućce pociemniały, należy rozłożyć je w zlewie na folii aluminiowej i zasypać sodą zmieszaną z solą. Zalewamy wodą i czekamy około 24 godzin.
Naturalny płyn do naczyń? Jest to możliwe! Sok z trzech cytryn, mieszamy z 1,5 szklanki wody oraz 1 szklanką soli i dodajemy szklankę białego octu. Tak wymieszane składniki, gotujemy przez 10 minut, cały czas mieszając, do zagęszczenia.
Brzydkie zapachy w lodówce, mogą być uciążliwe i przechodzić na jedzenie w niej zawarte. Aby się ich pozbyć, potrzebne jest nam 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej. Wsypujemy do otwartego pojemnika i zostawiamy go do uzyskania efektu.
Salon jak nowy
Drewniane lub skórzane meble są bardzo eleganckim elementem salonu. By zachować ich piękny wygląd na lata, powinniśmy odpowiednio je pielęgnować.
By odświeżyć skórzane meble, potrzebujemy ubić białko z jaja kurzego, na sztywną pianę. Tak uzyskaną pianę należy wcierać za pomocą szmatki.
Do mebli z ciemnego drewna, świetnie nadaje się płyn sporządzony z 1/2 szklanki oliwy z oliwek oraz 1/4 szklanki soku z cytryny. Uzyskaną mieszankę najlepiej jest rozpylać na meble za pomocą spryskiwacza a następnie polerować ścierką z mikrofibry. Dzięki tej metodzie, drewno będzie błyszczeć jak nowe.
Na powierzchni drewnianych mebli, często zostają białe plamy np. od kubka. W takim wypadku, ocet wymieszany z oliwą (w proporcji pół na pół) powinien załatwić sprawę.
By panele pozostały na długo lśniące i nienaruszone, niezmiernie ważne jest, odpowiednie mycie podłogi. By stworzyć naturalny płyn do mycia podłóg potrzeba szklankę octu wymieszać z 5 litrami ciepłej wody. Dla osób nielubiących zapachu octu, dobrym pomysłem jest dodanie olejku eterycznego.
Jak widzimy, środki ekologiczne do sprzątania domu, to bardzo tanie i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki stworzonym przez siebie preparatom, zmniejszamy ilość chemii w środowisku, a w szczególności w naszym domu. Wystarczy wziąć z kuchni kilka składników i zmieszać, w zależności od tego, jaką powierzchnię zamierzamy czyścić. Tani koszt składników oraz uniwersalność ich zastosowania to największe zalety ekologicznego sprzątania.