Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Emocjonalny wachlarz dziecka, jak pomóc dziecku uzyskać wewnętrzny spokój

2023-04-26
Emocjonalny wachlarz dziecka, jak pomóc dziecku uzyskać wewnętrzny spokój

Emocje są ważne, doświadczamy ich codziennie od najmłodszych lat, dlatego bardzo ważne jest, aby umieć o nie zadbać i je zaakceptować. Jak rozmawiać o emocjach z własnym dzieckiem? I w jaki sposób radzić sobie z trudnymi uczuciami? Podpowiadamy poniżej.  

Jak rozmawiać z dzieckiem o emocjach 

Rozmowa z dzieckiem o emocjach jest bardzo ważna i potrzebna. Aby stała się naturalną czynnością, warto zapoznać dziecko z podstawowymi emocjami, które towarzyszą nam w życiu codziennym. Im młodsze będzie dziecko, tym pojęcia takie jak radość, smutek, strach czy złość będą dla dziecka wyrażeniami dość abstrakcyjnymi. Im wcześniej jednak zaczniemy nazywać poszczególne odczucia, rozmowy o przeżywanych emocjach będą stawały się czymś normalnym i oczywistym, zarówno w życiu malucha jak i jego rodzica.  

Jest wiele sposób, aby przyswoić dziecku przeżywane przez niego emocje. Jeśli maluch zna i rozróżnia kolory, warto się nimi posłużyć, by przybliżyć dziecku przeżywane uczucia. Kolor czerwony, może oznaczać złość, niebieski radość, a zielony smutek.  Dziecko może używać poszczególnych kolorów, kiedy przeżywa poszczególne emocje. Ważne, by pozwalać dziecku na ich wyrażanie. Można także pytać dziecko o to co czuje w danym momencie lub jakieś sytuacji. Na przykład: Co czułeś, kiedy odwiedzili nas dziadkowie? Co czułeś, kiedy dostałeś prezent?. Najlepiej rozmawiać z dzieckiem o emocjach, kiedy jest spokojne, czuje się bezpiecznie i dobrze. Wtedy łatwiej przychodzi rozmowa o tym co wydarzyło się trudnego i o naszych reakcjach na poszczególną sytuację. Można także tłumaczyć dziecku, skąd biorą się emocje i co dzieje się w jego ciele, kiedy pojawia się radość, lub smutek. Można także skorzystać z woreczków sensorycznych wyrażających podstawowe emocje. Aby łatwiej wytłumaczyć pewne zagadnienia, rodzic także powinien zgłębić podstawowe informacje w tym temacie, m.in. fakt, że powstawanie emocji jest zależne od trzech czynników:

  • poznawczego, kiedy zauważamy pewną sytuację 

  • fizjologicznego, gdy nasze ciało reaguje w pewien określony sposób, np. szybszy oddech, pocenie się 

  • behawioralnego, gdy w związku z pewną sytuacją podejmujesz jakieś działanie, np. uciekasz, płaczesz 

Rozmowa z dzieckiem o emocjach, nie zawsze będzie prosta. Zdecydowanie łatwiej przychodzi nam rozmowa o emocjach pozytywnych jak wdzięczność, czy radość. Jednak w życiu codziennym pojawia się wiele sytuacji stresujących, trudnych czy po prostu smutnych. Znalezienie odpowiedniego sposobu rozmowy o trudnych emocjach z dzieckiem pozwoli zmniejszyć napięcie, a także lepiej radzić sobie z przeżywanymi emocjami. Uważność rodzica na przeżycia i emocje dziecka, sprawi, że będzie czuło się zaopiekowane, bezpieczne oraz kochane. Jako rodzice powinniśmy zwracać uwagę na rzeczy pozornie niewidoczne, a więc nie tylko na zachowanie dziecka, a głębiej- na potrzeby, które stoją za jego zachowaniem. Przynajmniej do czasu, aż dziecko będzie na tyle dojrzałe, by móc same poradzić sobie z tym co przeżywa. Jak zatem rozmawiać z dzieckiem o emocjach? Warto pamiętać, że dziecko nie powie, że miało trudny dzień, nie zaproponuje też rozmowy, zapyta jednak, czy się z nim pobawisz. W rozmowie z maluchem trzeba zejść do poziomu dziecka i jego potrzeb. 

Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?

Bardzo ważna jest nasza reakcja, szczególnie wtedy, kiedy dziecko nie radzi sobie z emocjami. Należy podejść do dziecka z szacunkiem i zrozumieniem, nie wzbudzając w nim poczucia winy, czy wstydu. Nie można karać dziecka za emocje, które przeżywa. Oczywiście jest to łatwe tylko w teorii. Najczęściej w sytuacjach napięcia i stresu, bardzo trudno zachować spokój, a tym bardziej mówić do dziecka w łagodny i wyważony sposób. Szczególnie kiedy dziecko jest złe, bije nas, lub rzuca swoimi zabawkami. Zawstydzamy go w momencie, kiedy mówimy, że w tym wieku to powinno się już zachowywać inaczej, lepiej. Wzbudzamy w nim poczucie winy, mówiąc na przykład, że nie szanuje, czy psuje zabawki, które od nas dostał, które dużo kosztowały. Nie powinniśmy karać dziecka za jego negatywne emocje, wręcz przeciwnie, warto okazać zrozumienie. Pokazać, że można zapanować nad swoimi uczuciami, lub wyrażać je w inny, bardziej bezpieczny sposób. Warto także spojrzeć na siebie i przykład, jaki dajemy maluchom. Dziecko najczęściej nie będzie robiło tego, co mówimy, ale będzie robiło to, co my robimy. Aby zapanować lepiej nad emocjami swojego dziecka, warto nauczyć się samoregulacji własnych potrzeb, w ten sposób łatwiej nam będzie odnaleźć wewnętrzny spokój i harmonie w codzienności. Dobrym sposobem przyswajania trudnych emocji u dzieci jest czytanie z maluchami. Wybór odpowiedniej literatury jest bardzo ważny i potrzebny. W bardzo przystępny sposób można dziecku zobrazować pewne trudne zagadnienia, odnajdując wspólnie wewnętrzny spokój i akceptacje swoich uczuć. Cudowną serię książek proponuje Ekomaluch.pl niepowtarzalne miejsce w internecie, które swoim klientom proponuje najwyższą jakość produktów, m.in. wysokiej jakości zabawki i produkty dla dzieci od renomowanych producentów. Wśród nich książki z serii Niegrzeczne książeczki, pomagające uporać się z trudnymi emocjami, stawiać granice, czy mówić nie. 

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel