Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Etapy rozwoju rysunku u dziecka

2022-11-16
Etapy rozwoju rysunku u dziecka

Rysowanie jest naturalnym procesem dla wszystkich dzieci. Od niemowlęctwa dzieci zaczynają od eksperymentowania z narzędziami do rysowania i robienia znaków na papierze, a gdy dorastają, znaki te zaczynają nabierać znaczenia. Dziecko rysunek traktuje ostatecznie jako sposób wyrażenia rozumienia świata i wszystkich rzeczy, które są dla niego ważne. Dowiedz się, jak dzieci uczą się rysować i dlaczego jest to tak ważne zajęcie. Istnieje również podział na etapy rozwoju rysunku w różnym wieku. Oto krótki przegląd fascynujących etapów rysowania w rozwoju dziecka i dlaczego ważne jest zachęcanie małych dzieci do rysowania.

Jak pomóc rozwijać rysunek dziecka?

We wczesnych latach ważne jest, aby skupić się na procesie twórczego rysowania, a nie na produkcie. Nie ma potrzeby formalnego uczenia dzieci rysowania. Najlepszym sposobem na nauczenie ich jest umożliwienie im kontaktu z materiałami i narzędziami do rysowania oraz umożliwienie im swobodnego wyrażania się. Gdy dorosną i dojrzeją, rysunki dzieci staną się bardziej szczegółowe i będą odzwierciedlać otaczający je świat. Unikaj pokusy dostarczania dzieciom modeli do kopiowania i ograniczaj ich kontakt z kolorowankami. Służą one jedynie do odebrania naturalnej kreatywności.

Dlaczego rysunek dla dziecka jest tak ważny?

Rysowanie w okresie niemowlęcym i przedszkolnym ma wiele zalet, przede wszystkim rysunek dziecka:

  • rozwija małą motorykę dziecka,
  • rozwija koordynację ręka-oko,
  • rozwija twórczą ekspresję poprzez swobodny rysunek,
  • jest podstawą umiejętności pisania,
  • buduje koncentrację uwagi dziecka,
  • rozwija poznawcze rozumienie pojęć.

Odrysowywanie obrazków lub „uczenie” dziecka rysowania za pomocą modeli nie są naturalnymi, odpowiednimi dla wieku sposobami rozwijania kreatywności.

Rysunki dzieci i ich etapy

Oto charakterystyka różnych etapów rozwoju rysunków dzieci. Nie są one osadzone w kamieniach milowych, ponieważ dzieci rozwijają się w swoim własnym, unikalnym tempie. Osiągają kamienie milowe we własnym tempie, jednak wszyscy przechodzą przez te same etapy, które są oparte na ich poziomie zrozumienia. Cechy są wymienione według wieku.

12 miesięcy: losowe znaki i bazgroły

Pierwszy etap rysowania polega na odkrywaniu i rozwijaniu koordynacji ruchowej. Rysunek dla dziecka na tym etapie oznacza bazgroły. W wieku około 15 do 18 miesięcy rysunek dziecka zawiera niekontrolowane bazgroły, które niczego nie reprezentują. Niemowlęta zaczynają od robienia przypadkowych znaków i wkrótce zaczynają się formować: bazgroły linie pionowe i poziome wiele rysunków liniowych. W przypadku niemowląt rysowanie polega na uczeniu się przyczyny i skutku oraz ich zdolności do sprawiania, by coś się działo. Ma to niewiele wspólnego z tworzeniem i przedstawianiem ich świata, a więcej z cieszeniem się ich ruchami i ich efektami. Ich bazgroły pozwalają im poznać właściwości przedmiotów, materiałów i narzędzi, takich jak ołówki, długopisy, farby, kredki i papier. Od około 15 miesiąca życia małe dzieci są zazwyczaj w stanie chwytać kredki całą dłonią (tzw. chwyt dłoniowy).

2 lata: kontrolowane bazgroły

Ten etap jest znany jako kontrolowane bazgroły. Charakteryzuje się spontanicznymi okrągłymi lub tam i z powrotem bazgrołami i kropkami. Podobne bazgroły zawierają wszystkie rysunki dzieci w tym wieku, a kształty w nich zawarte są niezbędne do późniejszego rozwijania umiejętności rysowania i pisania. Maluchy zaczynają tworzyć rysunki, które obejmują: linie poziome i pionowe wiele pętli i spirali z grubsza narysowane okręgi kształty przypominające litery T i V.

3 lata: podstawowe kształty

Na tym etapie dzieci zaczynają używać podstawowych kształtów w swoich rysunkach, ponieważ poprawia się ich precyzyjna kontrola motoryczna i koordynacja ręka-oko. Rysunki dzieci w tym wieku obejmują następujące kształty, łączone na różne sposoby: koła i kwadraty krzyże kropki kształty przypominające litery T, V i H. Pierwszy rysunek osoby pojawia się zwykle około 3 lub 4 roku życia. 3-latek trzyma ołówek blisko czubka, między dwoma pierwszymi palcami i kciukiem. Używa preferowanej ręki i trzyma ołówek z dobrą kontrolą. W tym wieku możesz pomóc dziecku rozwinąć dobry chwyt, używając trójkątnych kredek. W tym wieku dziecko rysunek potrafi już opisać - dzieci są w stanie powiedzieć, co przedstawiają ich bazgroły, chociaż możesz nie widzieć tego, co opisują.

4 lata: wzory i ludzie

W wieku 4 lat na rysunki dzieci zawierają wzory. Dziecko wykona wzór i zinterpretuje go jako reprezentację czegoś, nadając mu nazwę. Kształty Ich rysunki to m.in. kwadraty, koła i prostokąty. Rysunek 4-latka przedstawiający osobę będzie przechodził od głowy z nogami do detali, takich jak oczy – ponieważ kontakt wzrokowy jest dla nich ważny. Rysują nie to, co widzą, ale to, co wiedzą, i dodają szczegóły, gdy staną się dla nich ważne. Pojawiają się szczegóły, takie jak ramiona, palce i tułów. W wieku 4 i pół roku zaczynają łączyć ze sobą dwa lub więcej kształtów lub form, tworząc podstawowe obrazy, takie jak prostokąt i koło, tworząc kapelusz. Zaczynają używać kolorowych kredek.

5 lat: krajobrazy i portrety

5-latki zaczynają wykazywać dużą kreatywność w swoich rysunkach. Rysunek dla dziecka na tym etapie jest tym bardziej ważny, ponieważ może narysować w końcu swoją rodzinę - pojawia się portret osoby z wieloma szczegółami, takimi jak włosy, dłonie i palce, stopy i ciało. Rysują obrazy, takie jak zwierzęta, domy, pojazdy, drzewa, rośliny, kwiaty i tęcze. Dziecko rysunek rozwija w dalszym stopniu o takie elementy jak rysunek domu z drzwiami, oknami, dachem i kominem. Dzieci będą teraz rysować spontanicznie i zaczną pokazywać swoje pochodzenie, zainteresowania i doświadczenia na swoich rysunkach. Rysują to, co znają. Ich reprezentacja ludzi, zwierząt i domów nieustannie się zmienia.

Mamy nadzieję, że z przyjemnością czytałeś o etapach rozwoju rysunku u małych dzieci i zainspirowałeś swoje dzieci do swobodnego rysowania i twórczej ekspresji. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu Ekomaluch.pl - znajdziesz tu wiele propozycji wspierających kreatywność Twojego dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel