Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Higiena jamy ustnej niemowlaka – o czym najczęściej zapominamy i o czym należy pamiętać?

2020-12-16
Higiena jamy ustnej niemowlaka – o czym najczęściej zapominamy i o czym należy pamiętać?

Higiena jamy ustnej niemowlaka – o czym najczęściej zapominamy i o czym należy pamiętać? Narodziny dziecka to cudowny moment w życiu każdego rodzica. Spoczywa na nich rola dbania o to, aby kształtowało się prawidłowo. Istotną kwestią okazuje się higiena jamy ustnej niemowlaka, która często jest zaniedbywana przez opiekunów, co w przyszłości może prowadzić do wielu problemów. Od kiedy myć zęby niemowlakowi? Jakimi zasadami powinniśmy się kierować, aby dbać o zdrowie jamy ustnej naszej pociechy? W jaki sposób skutecznie zachęcić dziecko do mycia zębów? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Od kiedy myć zęby niemowlakowi?

Wielu rodziców zastanawia się nad często problematyczną kwestią, związaną z rozpoczęciem czyszczenia jamy ustnej. Od kiedy myć zęby dziecku? Zaleca się robienie tego już w okresie noworodkowym, czyli tak właściwie od 1. miesiąca życia. Zastanawiacie się, w jaki sposób to zrobić? Kiedy jeszcze ząbki nie są widoczne, buzię maluszka możemy oczyścić z resztek pokarmu za pomocą jałowego, czystego kawałka gazy lub tetry. Kawałek nawilżonego materiału nawijamy na palec, a następnie usuwamy to, co jest zbędne w buzi. Tego typu czynność wbrew pozorom powinna być wykonywana regularnie, tzn. codziennie przed położeniem dziecka do długiego, nocnego snu. Pamiętajmy o tym, aby masaż odbywał się w sposób delikatny, aby przypadkowo nie uszkodzić dziąseł bądź języka. Tak samo należy postępować, kiedy pojawiać się będą pierwsze ząbki mleczne. 

Jak zadbać o zdrową jamę ustną?- kilka najważniejszych zasad

Higiena jamy ustnej niemowlaka to dla rodziców bardzo istotna kwestia. Jeśli zależy nam na tym, aby maluszek miał zarówno zdrową jamę ustną, jak i piękne ząbki, należy przestrzegać kilkunastu istotnych zasad. Przede wszystkim już na początku powinniśmy zadbać o to, aby karmić piersią zgodnie ze wszelkimi zasadami, co stymuluje odpowiedni rozwój zgryzu. Jeśli zdecydujemy się na to, aby dać dziecku smoczek, powinien to być egzemplarz ortodontyczny. Pojenie dziecka powinno odbywać się za pomocą niesłodzonych lub niskosłodzonych napojów, bowiem cukier rozwija bakterie, czego powinniśmy unikać. Po pojawieniu się pierwszych ząbków nie powinniśmy zostawiać dziecku butelki do zasypiania. Jeśli nasza pociecha będzie już starsza, powinniśmy rozpocząć regularne mycie zębów.

Czym myć zęby niemowlakowi?

Korzystajmy z pasty, która zwiera fluor- to właśnie on skutecznie zabezpiecza, jednocześnie wzmacnia szkliwo. Pasty dla niemowląt posiadają jedynie bezpieczną ilość fluoru, jednak mają one bardzo pozytywny wpływ na rozwój uzębienia. Szczotkowanie warto rozpocząć od ząbków przednich, kręcąc przy tym kółeczka włosiem, a następnie przejść do tylnych zębów. Nie możemy zapominać o tym, że małe dzieci nie są w stanie wypluć pasty i płukać ust. Dla rodziców oznacza to, że muszą usunąć resztki pasty za pomocą nasiąkniętej gazy. Oblizywaliście kiedyś smoczek, a następnie podawaliście go do buzi dziecka? Jest to jeden z podstawowych błędów, których należy się wystrzegać. Wprowadzamy wówczas do buzi bakterie, które to odpowiedzialne są za rozwój próchnicy. Dla dzieci poniżej 4 roku życia nie zaleca się płynów do płukania ze względu na to, że pociecha nie potrafi jeszcze płukać ust i wypluwać płynu. W sposób szczególny powinniśmy pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Wizyty, które będą miały na celu podstawową kontrolę uzębienia, nie będą stresujące dla dzieci, a my będziemy informowani o wszelkich zmianach zachodzących w buzi dziecka na bieżąco. Tak więc pielęgnacja jamy ustnej noworodka to dość problematyczna i złożona kwestia, jednak przestrzeganie zasad to podstawa do tego, aby buzia niemowlaka rozwijała się prawidłowo.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Z pewnością w przypadku starszych pociech jest to dość problematyczna kwestia, bowiem nich jest to katorga. Pomimo wszystko mycie zębów u dzieci jest bardzo ważne. O ile higiena jamy ustnej noworodka jest pod naszą stałą kontrolą w przypadku pierwszych kilkunastu miesięcy, tak później często wymyka się to spod kontroli. Na szczęście jesteśmy w stanie skutecznie zachęcić dziecko do wykonywania tej czynności. Warto rozpocząć od drobnych nagród za dobre sprawowanie. Przykładowo za umycie ząbków możemy nagradzać malucha ofiarowując mu naklejki, magnesy lub pieczątki. Są to symboliczne rzeczy materialne, które jednak motywują do dbania o higienę ustną. Innym ciekawym rozwiązaniem może okazać się aplikacja na telefon. Jak wiadomo, dzieci uwielbiają wszelkie urządzenia elektroniczne. Na nasze smartfony możemy pobrać specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możliwe okaże się wirtualne zbieranie naklejek czy też korzystanie z ciekawego timera odmierzającego czas. Alternatywnym rozwiązaniem wydaje się być piosenka. Niektóre melodie z pewnością zachęcą dziecko do szczotkowania. Pamiętajmy o tym, że możliwe jest wspólne mycie zębów. Jest to świetna motywacja do działania dla naszych pociech.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel