Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak długi czas może dziecko spędzić przed telewizorem?

2022-11-10
Jak długi czas może dziecko spędzić przed telewizorem?

Telewizor w swoim domu posiada prawie każda osoba. Znajduje się z reguły w salonie i jest naturalnym miejscem relaksu w domu. Dzieci kochają wręcz telewizor, lecz nie powinno to nikogo dziwić, gdyż w młodym wieku człowiek odbiera bardzo dużo bodźców, którymi jest zafascynowany. Jedna bajka od czasu do czasu co prawda nie przeszkadza w procesie rozwoju dziecka. A nawet przygotowuje dziecko, które będzie wychowywało się na co dzień w cyfrowym świecie. Niestety jednak popularnym stało się zostawienie dziecka przed telewizorem na kilka godzin, tylko aby mieć chwilę wolnego dla siebie. Jakie są skutki oglądania telewizji przez dzieci? I jak długo powinno ją oglądać? Wszystkiego się dowiesz w poniższym artykule.

Od kiedy dziecko może oglądać tv?

Telewizor jest super rozwiązaniem, aby otrzymać chwilę czasu dla siebie. Rodzice jednak powinni nadzorować czas oglądania tv przez niemowlę, gdyż może mieć to poważne skutki na ich późniejszym rozwoju. Według badań niemowlę do 2 roku życia nie powinno w żadnym stopniu mieć styczności z telewizorem. Warto zaznaczyć, iż w tym okresie, najważniejszym czynnikiem rozwoju u dziecka jest zmysł dotyku, a nie słuchu czy wzroku. Ponadto takie niemowlę nie zrozumie nic w programach telewizyjnych, przez co wyciągnięte bodźce będą niepotrzebnie zajmowały mózg niemowlęcia.

Wiek, a czas przed telewizorem

Wartym zapamiętania jest fakt, iż każde dziecko rozwija się w innym sposób. Jedno dziecko będzie lepiej przygotowane w wieku trzech lat, a drugie będzie potrzebował dodatkowych dwóch, aby dojść do pewnego poziomu. Jest to w zupełności normalnie i jako rodzice powinniśmy samodzielnie kontrolować i optymalizować czas, który nasze pociechy spędzają przed telewizorem. Przedstawiamy jednak ogólne dane, które sprawdzają się w większości wypadkach. Zatem od kiedy dziecko może oglądać tv?

- Dziecko, które przekroczyło próg wieku 2 lat, może zacząć swoją przygodę z oglądaniem telewizji. Na początek najlepiej stosować krótkie programy, takie jak 10-minutowa wieczorynka, której głównymi postaciami są anonimowane zwierzęta. Najlepiej, aby nie było za dużo efektów specjalnych, a dziecko spokojnie przyzwyczaiło się do niebieskiego światła. Pamiętajmy też, że najlepiej obejrzeć telewizję minimum godzinę przed spaniem, gdyż niebieskie światło pobudza mózg i dziecko będzie miało problem ze snem.

- Dziecko, które ukończyło 3-latka może spędzić odrobinę dłuższy czas przed telewizorem. Najbardziej odpowiedni będzie około 20-minutowy program, najlepiej z ulubionym bohaterem. W tym wieku dziecko zaczyna mieć już jakieś hobby czy pasję i odnajduję swoich "idoli". Odrobina czasu w ciągu dnia z ulubionym bohaterem z pewnością poprawi humor naszemu dziecku, dzięki czemu będzie szczęśliwsze i spokojniejsze. W tym wypadku też należy pamiętać, aby programy nie zawierały za dużo efektów czy przemocy. Trzy latek nie będzie nadążał za zbyt dużą dynamiką na ekranie.

- Do okresu szkolnego, wiek od 5 do 7 lat to czas na dłuższe i bardziej rozbudowane programy. Dziecko w tym wieku może już spędzić około 30 minut przed telewizorem. Najlepiej, aby programy zawierały elementy piosenek czy zagadek. W tym okresie dziecko rozumie już bardziej otaczający go świat i dobrze, żeby telewizja nie było tylko rozrywką, lecz również rozwijała jego kreatywność czy spryt. W programach dziecko może uczyć się nowych zabaw czy wierszyków, dzięki czemu będzie lepiej przygotowany do nadchodzącej szkoły

- Dziecko w przedziale wiekowym od 7 do 9 lat mogą oglądać telewizję do jednej godziny nie częściej niż dwa razy dziennie. Programy powinny zawierać już elementy edukacyjne. Uczyć dziecka logicznego myślenia, przedstawiać mu nowe słowa czy prezentować aktywności fizyczne.

- Dzieci powyżej lat 10 mogą jednorazowo oglądać telewizję ponad godzinę. Dzieci coraz starsze mogą sobie pozwolić już na dwie godziny oglądania dziennie. Pamiętajmy jednak, że nie jest to złoty środek, który zabiera dziecko na kilka godzin. Rodzic powinien wiedzieć, co jego dziecko ogląda i jaki ma wpływ na jego zachowanie. Młodzi są bardzo podatni na bodźce, przez co często udają swoich bohaterów czy próbują naśladować ich zachowania. Powinniśmy to kontrolować. Do tego to tylko fikcja, a telewizor nie odbierze prawdziwych relacji. Najlepiej jak od czasu do czasu z dzieckiem obejrzelibyśmy bajkę tak, aby czuł, że podzielamy jego pasję. Rodzic musi bawić się z dzieckiem i przedstawiać mu świat, gdyż telewizja często robi to w bardzo przekłamany sposób. Do zwiększania swojej wiedzy na temat relacji z dzieckiem zapraszam na bloga. 

Telewizja to nierozwiązanie!

Telewizja posiada większy wpływ na naszą pociechę, niż może nam się wydawać. Popularna jest teraz zasada, a niech niemowlę sobie ogląda TV, chociaż jest cicho. Praktyczne rozwiązanie, jednak może mieć ogromny wpływ na dziecko. Telewizja to wiele informacji, wzorów i przykładów zachowania, które dziecko szczególnie w bardzo młodym wieku po prostu pochłania. Dlatego telewizja nie może być nianią, a jedynie przyjemną nutką w ciągu dnia. Skutki oglądania telewizji przez dzieci mogą być bardzo nieprzyjemne, gdyż tak naprawdę przestajemy ich wychowywać, a robi to cały świat. A jest to rodzica zadanie!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel