Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

2022-11-18
Jak kolorowanki wpływają na rozwój dziecka?

Kolorowanie to nie tylko forma zabawy przeznaczona dla dzieci, lecz również jest to niezmiernie ważny aspekt, który ma wpływ na jego rozwój. W jaki sposób zachęcić dzieci do rysowania, malowania oraz kolorowania? Jakie są zalety oraz wady płynące z owej formy spędzania czasu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź czytając ten artykuł.

Dlaczego warto zachęcać malucha do kolorowania?

Czynność jaką jest kolorowanie odznacza się następującymi zaletami takimi jak:

  1. Wydłuża czas koncentracji uwagi – w przypadku dzieci jest to swego rodzaju problem, gdyż potrafią one w szybki i łatwy sposób ulec rozproszeniu w wyniku czego dana czynność im się po prostu znudzi. Kolorując natomiast skupiamy swoją uwagę na rysunku i czynnościach jakie musimy wykonać dodatkowo ucząc się cierpliwości i wytrwałości.
  2. Jest receptą na stres oraz pomocą w walce z trudnymi emocjami – wykonywanie owej czynności nie tylko wpływa na dziecko wyciszając i uspokajając je, lecz także doskonale dochodzi do rozładowania napięć emocjonalnych. Analizując sposób podejścia dziecka do zadania, czynności możemy wywnioskować w jakim nastroju jest nasz maluch. Idealnie do tego celu nada się rodzaj kolorowanek jakim są mandale, czyli rysunki na planie koła. Dodatkowo dziecko dowiaduje się malując co kryje się pod pojęciem samodzielna zabawa, a my w tym czasie mamy chwile na odpoczynek.
  3. Rozwija wyobraźnię i kreatywność – również mając kartki i drukarki możemy przygotować własne kolorowanki traktując je jako bazę do własnych malunków. Oznacz to, że dając czystą kartkę dziecku może ono przygotować własne rysunki wzorując się na gotowym już pomalowanym wcześniej szkicu. Dodatkowo nikt nie powiedział, że do istniejącego obrazka nie można domalowywać własnych elementów w formie np. Jedzenia, picia, zwierząt itp. W ten sposób nasze dziecko dowie się co kryje się pod pojęciem podejmowania własnych decyzji.
  4. Pomaga w późniejszej nauce pisania i wpływa na ćwiczenie sprawności manualnej oraz rozwijanie motoryki małej (sprawności dłoni i palców). Dzięki kolorowaniu dziecko ćwiczy chwyt narzędzia pisarskiego, staranność, precyzję oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
  5. Jest doskonałą rozrywką i sposobem na nudę – kolorowanki wpływają na emocje, które wpływają na koncentracje przez co będziemy w stanie zająć czymś nasze dziecko w poczekalni do lekarza czy podróży.
  6. Pomaga przygotować się do szkoły – dziecko podczas malowania mówiąc wprost uczy się poznając nowe różnego typu kolory i kształty dodatkowo ćwicząc pamięć. Jest to idealna forma zabawy, która sprawia, że maluch jest w stanie przygotować się do szkoły.
  7. Inspiruje do tworzenia – nie skupiajmy się tylko i wyłącznie na gotowych produktach, gdyż możemy zachęcić nasze dziecko do przygotowania własnej malowanki, która na koniec zostanie przez niego pomalowana tak samo jak jego rodzeństwo. Wzorując się po prostu na ich twórczości. Dodatkowo istnieje także trudniejsza wersja zabawy, w której rzeczy znajdujące się w kolorowance można odwzorować korzystając w tym celu z plasteliny lub ewentualnie modeliny.

Jak motywować dziecko do kolorowania?

W pierwszej kolejności powinniśmy zainwestować w dobrej jakości przyrządy do kolorowania, malowania. Warto w tym celu wydać trochę więcej na zakup miękkich kredek o intensywniejszych barwach. Warto również zwrócić uwagę na ich łamliwość, gdyż nie każde dziecko korzysta z tego co ma szanując otrzymane od kogoś rzeczy. Dlaczego musimy na taki aspekt w głównej mierze zwrócić uwagę? Osoby mające styczność z dziećmi na co dzień, czyli nauczyciele, opiekuni zauważyli, że z dzieckiem jest tak jak po części z psem. Mianowicie przykładają oni większą uwagę do używanych produktów podczas zabawy niż do samej jej formy. Wprost mówiąc ważniejsza dla psa będzie jego ulubiona czerwona piłeczka tak jak dzieciak w celu pomalowania określonego rysunku sięgnie po swoje ulubione przybory. Motywem do malowania może być również forma zabawy, w której dziecko tworzy swoją galerię. Gotowe obrazki mogą zawisnąć w pokoju na ścianie naszego pupila. Dodatkowo możemy również umówić się z przybyłym do nas gościem np. z ciocią, że spojrzy ona na owe dzieła i pochwali za nie nasze dziecko. W ten sposób na pewno zachęcimy malucha do dalszego kolorowania. Rodzic powinien również wcielić się w dziecko, gdyż każdy z nas jest do pewnego czasu dzieckiem, od pewnego wieku dużym dzieckiem. Będzie to kolejny sposób do kreatywnego spędzenia czasu bowiem wiadomo nie od dzisiaj, że najlepsze chwile naszego życia to te z rówieśnikami podczas np. gry w piłkę czy układania puzzli

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel