Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak nauczyć dziecko sznurować buty?

2022-11-04
Jak nauczyć dziecko sznurować buty?

Dziecko, które rozpoczyna przygodę z chodzeniem i bieganiem w wiązaniu sznurowadeł wyręczana jest przez opiekunów, przedszkolaki z kolei, aby ułatwić wychodzenie na spacery w dużej grupie z reguły noszą buty, zapinane na rzepy. W życiu każdego dziecka przychodzi jednak moment, w którym trzeba nauczyć je wiązać sznurowadła. Może wydawać się to trudne, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu, motywacji oraz zastosowaniu sprawdzonych sposobów nie jest zadaniem niemożliwym.

Sznurowanie butów - kiedy uczyć dziecko?

Dziecko w wieku przedszkolnym zaczyna zwracać uwagę na swój wygląd, a wybór stylizacji przed wyjściem do przedszkola często jest niezwykle długotrwałym, wymagającym cierpliwości procesem. Wykorzystaj tę sytuację do zainteresowania dziecka różnego typu butami. Dzięki możliwości wyboru obuwia w jego guście może zwrócić uwagę na buty sznurowane, które trzeba będzie nauczyć się prawidłowo użytkować. Sznurowanie butów nie jest zadaniem trudnym dla pięciolatka, dlatego dziecko, będące przedszkolakiem w grupie starszaków powinno już radzić sobie z samodzielnym wiązaniem sznurowadeł. Wykaż się konsekwencją i pozwól dziecku próbować samodzielnie sznurować buty przed wyjściem do przedszkola, nawet jeśli rano nie macie zbyt wiele czasu. Właściwą naukę warto jednak zaplanować na moment, w którym żadne z was się nie spieszy.

Nauka sznurowania buta - rozpocznij od zachęcenia dziecka

Do sznurowania butów musisz dziecko zachęcić jednak nie traktuj tej czynności jako czegoś trudnego, co wymaga nadludzkich umiejętności. Niech dla dziecka czynność ta będzie rutynowa, codzienna, normalna. Dzięki temu łatwo zrozumie, że każdy musi to zadanie opanować szybko, sprawnie i bez wyolbrzymiania. Nauka sznurowania buta przebiegnie bez zakłóceń, a dziecko z chęcią się nią zainteresuje jeśli wybierzesz się z nim do sklepu obuwniczego i pozwolisz mu wybrać parę butów, które podobają się najbardziej. Buty sznurowane z wizerunkiem ulubionej postaci będą strzałem w dziesiątkę. Jeżeli obawiasz się, że dziecko wybierze model na rzepy, skorzystaj ze sklepu online, w którym samodzielnie przefiltrujesz dostępne modele pod kątem posiadania sznurowadeł i okażesz dziecku modele, spośród których może wybrać. Twoje dziecko nie interesuje się zakupami? Zaproś je na wycieczkę w wyjątkowe miejsce. Aby do niego dojść lub pojechać będzie musiało założyć zasznurowane samodzielnie buty.

Sposoby sznurowania buta - rozpocznij od najłatwiejszego

Przy nauce sznurowania obuwia dziecko powinno poznać najprostszy sposób, dzięki któremu w kilku krokach opanuje tę czynność. Możesz zgodnie z propozycją wielu poradników stosować wierszyki o zwierzątkach (myszkach, króliczkach, wiewiórkach) jednak weź pod uwagę, że konieczność zapamiętania kilku czynności może się dziecku pomylić w toku nierymujących się wersów wierszy. Zwróć uwagę dziecka na szybkie i sprawne sznurowanie butów. Wierszyk możesz mu przeczytać jeśli już opanuje tę sztukę. Wtedy przekona się, że wiązanie sznurowadeł jest jeszcze prostsze niż miało to miejsce u dwóch myszek z uszkami-pętelkami. Pokaż dziecku wiązanie sznurowadeł na swoim przykładzie, dla ułatwienia możesz zastosować sznurowadła w kolorze kontrastującym z cholewką buta. Zwróć uwagę, by były wystarczająco długie i dobrze widoczne dla dziecka. Naucz je wiązania butów poprzez ułożenie w palcach dwóch pętelek, skrzyżowanie ich, przełożenie jednej pod drugą i zaciśnięcie. To tylko cztery czynności, które dziecko opanuje bardzo szybko. Na naukę trudniejszych metod przyjdzie czas po opanowaniu tego sposobu.

Trening czyni mistrza, czyli jak ważne jest regularne ćwiczenie

Sposoby sznurowania buta są różne, jednak podczas nauki nie eksperymentuj z wdrażaniem kolejnych metod. Zachęcaj dziecko do sznurowania butów przed wyjściem z domu. Motywuj je. Oprócz wycieczki, która może być pretekstem do nauki możesz wykonać wraz z dzieckiem tablicę motywacyjną. Za każde, poprawnie zawiązane sznurowadła butów przed wyjściem dziecko otrzyma pieczątkę lub rysunek. Za pięć lub dziesięć poprawnie zawiązanych butów przed wyjściem z domu i zebranych w ten sposób naklejek/pieczątek/obrazków/podpisów uczcijcie wynik ustaloną wcześniej przyjemnością. Pozytywna motywacja w każdej dziedzinie jest znacznie skuteczniejsza niż negatywne efekty braku postępów. NA dzieci działają jasno określone cele, a najłatwiej przychodzi im nauka przez zabawę. Zachęcaj do wiązania sznurowadeł, które kojarzy się z miłym spędzaniem czasu. Niech dla dziecka stanie się okazją do czerpania radości z zabawy w gronie przyjaciół i najbliższych.

FAQ:

Kiedy uczyć dziecko sznurować buty?

Najlepszym momentem na naukę wiązania sznurowadeł jest piąty/szósty rok życia dziecka. Pamiętaj, aby traktować dziecko indywidualnie. Niektóre dzieci opanują wiązanie butów szybciej, innym zajmie to więcej czasu.

Jakim sposobem dziecko nauczy się wiązać buty?

ajłatwiejszy sposób wiązania to wykonanie dwóch pętelek, skrzyżowanie ich, przeciągnięcie jednej pod drugą i mocne zaciśnięcie.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel