Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak pomóc dziecku z zaburzeniami mowy?

2023-01-04
Jak pomóc dziecku z zaburzeniami mowy?

Rodzice szczególnie małych dzieci dosyć często spotykają się z problemem, że ich dziecko bardzo mało mówi, niewyraźnie albo też wcale. W związku z tym zadają oni sobie pytanie, czy jest to sytuacja niepokojąca, czy też naturalne zjawisko podczas rozwoju dziecka.

Zaburzenie mowy u dziecka

Do 6-7 roku życia dziecko powinno już płynnie wypowiadać się, mieć bogate słownictwo, czy też umieć komunikować swoje potrzeby, a także opinie. Co natomiast zrobić, jeśli pojawią się problemy związane z mówieniem? Rozwój języka jest długim i złożonym procesem  i każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Opóźniony rozwój językowy występuje zwykle u dzieci do trzeciego roku życia, kiedy to umiejętności językowe są słabo rozwinięte i mogą one nie być w stanie komunikować się skutecznie lub w ogóle. 

Warto zaznaczyć, że zaburzenia mowy oraz języka u dzieci to bardzo istotny problem logopedyczny, a także niekiedy neurologiczny (neurologiczne zaburzenia mowy u dzieci) oraz psychologiczny. Dlatego też wczesne wykrycie, a tym samum leczenie jest ważne dla prawidłowego rozwoju czy też funkcjonowania społecznego dziecka. Istnieje wiele przyczyn zaburzeń mowy u dzieci. Mogą wynikać one na przykład z wadliwej anatomii aparatu mowy, czasem z problemów neurologicznych (np. zaburzenia ze spektrum autyzmu). Czym są zaburzenia mowy u dzieci ? Jak można je zdiagnozować i leczyć we wczesnym stadium?

Jąkanie a zaburzenie mowy

Na podstawie objawów jąkanie klasyfikuje się jako jąkanie kloniczne, które przede wszystkim charakteryzuje się krótkim hamowaniem mowy, a także powtarzaniem wielu sylab. Natomiast jąkanie toniczne to jąkanie, które charakteryzuje się długim hamowaniem mowy i powtarzaniem sylab, z dysfunkcyjnymi objawami pozajęzykowymi, szczególnie w postaci stanów logofobicznych czy też współruchu mięśniowego.

Głównym celem terapii jest między innymi wyeliminowanie uporczywego jąkania dziecka, a warunkiem skuteczności jest aktywny udział w zajęciach terapeutycznych, a także kontynuacja ćwiczeń w domu. Warto dodać, z również rodzice są ważnymi uczestnikami tego rodzaju terapii i, jeśli są odpowiednio przygotowani, będą dla dziecka terapeutami. Dom jest naturalnym środowiskiem, w którym przede wszystkim jest możliwość udzielenia dziecku najbardziej efektywnego wsparcia. Wspieranie rozwoju dziecka jest wpisane w codzienne życie rodziny.

Dyslalia jako zaburzenie mowy u dziecka

Jednym z najczęstszych zaburzeń językowych u dzieci jest dyslalia. Jest to zaburzeniem językowe w zakresie prawidłowego rozpoznawania poszczególnych dźwięków. Problem dotyczy jednego lub też kilku dźwięków. Może się także objawiać pomijaniem lub też deformacją głosek. Wynika to zazwyczaj z dysfunkcji narządów mowy, takich jak dysfunkcja warg czy też policzków, osłabienie mięśni w okolicy jamy ustnej.

Dyslalia także może być spowodowana uszkodzeniem słuchu lub warunkami środowiskowymi. Logopedzi zaopatrzą w tym przypadku dziecko w pomoce logopedyczne, które pomogą poprawić mowę dziecka.

W jaki sposób pomóc dziecku z zaburzeniami mowy?

W przypadku wystąpienia trudności językowych bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Warto pamiętać, że problemy z komunikacją są głównym źródłem stresu dla dzieci, a także najczęściej negatywnie wpływają na ich zdolność do funkcjonowania w grupie. Istotne jest również, aby spokojnie oraz bez pośpiechu słuchać tego, co mówi dziecko, a nie korygować jego płynność, gdy tylko się pojawi.

Zaburzeniami mowy mogą być na przykład:

-Jąkanie.

-Dyslalia.

-Seplenienie.

-Afonia (utrata dźwięczności głosu).

Wszystkie trudności z mową u dziecka, a tym samym neurologiczne zaburzenia mowy są istotnym zagadnieniem dla rozwoju młodego człowieka i w związku z tym nie powinny być ignorowane. Dlatego też terapia logopedyczna często wymaga czasu, ale jeśli zacznie się ją wcześniej, można w ten sposób osiągnąć zadowalające efekty. Oprócz regularnych wizyt w poradni logopedycznej otrzymuje się również specjalne ćwiczenia do wykonania z dzieckiem w domu. Tylko od naszej systematyczności oraz wytrwałości zależeć będzie ostateczny efekt terapii leczenia zaburzenia artykulacji u dziecka. Sklep Ekomaluch.pl oferuje niezbędne akcesoria, zabawki do rozwoju mowy, które są przeznaczone dla każdego dziecka, gdyż wspierają jego mowę.

Dbając o prawidłowy rozwój dziecka, a także rozwój języka, trzeba między innymi ograniczyć czas spędzany przed tabletami czy też smartfonami. Nauka mowy potrzebuje bezpośredniego kontaktu z osobami, które mówią.

Warto zaznaczyć, że badania pokazują, że dzieci poniżej 18 miesiąca życia tracą okazję do naturalnej nauki języka poprzez oglądanie filmów. Dziecko może dokładnie przyjrzeć się twarzy mówiącego, dostrzec jego mimikę, a także ruchy ust, naśladować jego ruchy artykulacyjne. W związku z tym należy ograniczać korzystanie z tabletów przez dzieci.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel