Jak poradzić sobie z ząbkowaniem dziecka?
Ząbkowanie to naturalny proces. Często jednak jest on dość bolesny dla dziecka, a tym samym trudny dla rodziców. Dziecko w czasie ząbkowania staje się najczęściej nieco marudne i płaczliwe. Nierzadko pojawia się również problem braku apetytu. Wynika to z odczuwalnego przez malucha bólu, który pojawia się przy przebijaniu się zębów przez dziąsła. Warto zatem wiedzieć, kiedy zaczyna się okres ząbkowania i jak sobie z tym radzić.
Kiedy zaczyna się okres ząbkowania u dzieci?
Konkretnego momentu, w którym dzieci zaczynają ząbkować, nie można wskazać. Jest to bowiem zawsze kwestia indywidualna. Choć ząbkowanie przejść musi każde dziecko, to jednak każde z nich przechodzi je nieco inaczej. Niektóre maluchy ząbkować zaczynają już w 4. miesiącu życia. Inne z kolei czekać muszą na to nawet do ukończenia 1. roku życia. Wynika to z kilku powodów, jednak przede wszystkim ząbkowanie u dzieci, w tym moment jego rozpoczęcia, uwarunkowane jest genetycznie. Oznacza to, że jeśli dziecko w przeciwieństwie do innych jeszcze nie ząbkuje, to jest to żaden powód do niepokoju. W takim przypadku trzeba się po prostu uzbroić w cierpliwość. Konsultacja lekarska może być jednak potrzeba, jeśli maluch nie zacznie ząbkować po ukończeniu 12. miesięcy.
Po czym poznać, że dziecko zaczęło ząbkować?
Nie tylko termin ząbkowania jest różny, ale i jego przebieg. Część dzieci przechodzi ząbkowanie zupełnie bezboleśnie. Przyznać jednak trzeba, że zdarza się to niezwykle rzadko. Po czym jednak poznać, że dziecko zaczęło ząbkować? Pierwszym i najczęściej występującym objawem jest nadmierne ślinienie. Dodatkowo w początkowym okresie ząbkowania maluch często odczuwa swędzenie. Poznać można to po tym, że często wkłada rączki do buzi. Zauważając te objawy, warto bliżej przyjrzeć się dziąsłom. Zauważyć będzie można wówczas, że są one opuchnięte i zaczerwienione. Kolejny objaw ząbkowania u dziecka to niestety pojawienie się bólu. Dziecko może stawać się dość marudne i płaczliwe. Pojawić może się również brak apetytu.
Jak pomoc dziecku w trakcie ząbkowania?
Jak wspomniano, ząbkowanie u niemowlaka może być dość bolesne. Co więcej, okres ten trwać może dość długo. Warto zatem jakoś pomóc w tym czasie dziecku. Na szczęście są na tu skuteczne sposoby. Wymienić można tu przede wszystkim trzy:
Zimne gryzaki i smoczki
Aby ząbkowanie u dziecka nie było aż tak bolesne, warto zastosować kilka skutecznych sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie zimnych gryzaków i smoczków. Co ciekawe, jest to jedna z najskuteczniejszych metod uśmierzania bólu wynikającego z ząbkowania. Mówiąc o gryzakach, ma się tu na myśli specjalne gryzaki, które można wypełnić wodą. Po napełnieniu gryzak należy włożyć na kilka minut do lodówki, a następnie podać dziecku. Zimna powierzchnia gryzaka skutecznie złagodzi ból, a także zmniejszy opuchliznę. Pamiętać jednak trzeba o tym, aby gryzak lub smoczek nie był zbyt zimny. Nie można ich zatem wkładać do zamrażalnika.
Masowanie dziąseł
Innym skutecznym sposobem łagodzenia bólu w czasie ząbkowania jest masowanie dziąseł. W tym celu użyć należy po prostu własnego palca oraz specjalnej nakładki z wypustami. Skorzystać można także ze specjalnej szczoteczki do dziąseł. Oczywiście dziąsła masować należy bardzo delikatnie. Jeśli dziecko będzie odczuwać dyskomfort w trakcie masowania, będzie się denerwować i płakać, to z metody tej lepiej wówczas zrezygnować.
Środki farmakologiczne
Na rynku dostępne są także specjalne środki farmakologiczne, które skutecznie pomóc mogą dziecku w czasie ząbkowania. Warto po nie sięgnąć, jeśli dwie poprzednie metody okażą się mało skuteczne. Przede wszystkim warto zastosować specjalny żel do dziąseł dla dzieci. Taki preparat bez problemu zakupić można w niemal każdej aptece. Działanie żelu polega na stworzeniu niewidocznej warstwy ochronnej na dziąsłach. Dzięki temu w znacznym stopniu, jeśli nie całkowicie, zmniejsza się ból i swędzenie. Warto tu dodać, że tego typu produkty mają zwykle przyjemny, owocowy smak, co ułatwia ich aplikowanie maluchom.
Ząbkowanie to bardzo trudno okres, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dlatego koniecznie pomóc trzeba maluchowi w tym, aby przeszedł go najłagodniej. Warto zatem stosować skuteczne metody uśmierzania bólu. Dzięki temu dzieło będzie mniej płaczliwe i marudne, co oczywiście ma duże znaczenie dla każdego rodzica. Zimne gryzaki, masowanie dziąseł, czy żele ma pewno w tym pomogą.
Sekcja FAQ
Kiedy dzieci zaczynają ząbkować?
Jest to zawsze kwestia indywidualna. Niektóre dzieci ząbkować zaczynają już po ukończeniu 4. miesiąca, a u innych dzieci okres ten zaczyna się później.
Po czym poznać, że dziecko zaczęło ząbkować?
Wśród pierwszych objawów wymienić można nadmierne ślinienie, wkładanie raczek do buzi, częsty płacz.
Jak pomóc dziecku w trakcie ząbkowania?
Aby uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem, warto stosować zimne gryzaki i smoczki, masowanie dziąseł oraz żele do dziąseł.