Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

2020-08-21
Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu?

Temat: https://www.ekomaluch.pl/zul_m_Akcesoria_Wyprawka_Do-przedszkola-1373.html

Poznanie miejsca

Podstawą w rozpoczęciu przygotowań do pierwszego dnia w przedszkolu jest zapoznanie z nim dziecka. Wiele przedszkoli organizuje dni otwarte, na które warto zabrać malucha, aby pokazać mu, jak wygląda szatnia, sala zabaw czy przedszkolne podwórko. Dla dziecka to zupełnie nowe miejsce, dlatego też pierwsze kilka wizyt powinno odbyć ono z opiekunem, zanim zostanie tam pozostawione na dłużej. Dobrym rozwiązaniem są dni adaptacyjne, które oferują niektóre przedszkola. Dziecko może zobaczyć, jak wygląda dzień w przedszkolu, jednak nie musi spędzać tam od razu kilku godzin. W dodatku pod ręką, w razie problemów, jest opiekun dziecka. Nie musi być to rodzic - równie dobrze w roli opiekuna sprawdzi się babcia czy ciocia. 

Po co jest przedszkole?

Dziecko w wieku przedszkolnym wiele już rozumie, dlatego pozostawienie go w przedszkolu bez wcześniejszego wytłumaczenia będzie dla niego frustrujące. Rodzice powinni więc wyjaśnić dziecku, czym w ogóle jest przedszkole i dlaczego tam idzie. Zadaniem rodzica jest przekonać dziecko do tego, aby zechciało poznać nowe miejsce i nowych ludzi. Zawsze należy też poinformować dziecko o tym, jak długo zostanie w przedszkolu. Jeżeli dziecko nie zna się na zegarku, nie mówmy mu, że zostanie w przedszkolu 6 godzin. Zamiast tego lepiej powiedzieć, że po obiedzie pójdzie do domu. Warto również poinformować dziecko o tym, kto je odbierze. Znając uśredniony czas przebywania w przedszkolu i mając świadomość tego, że zostanie z niego odebrane przez bliską osobę, dziecko czuje się znacznie bezpieczniej. 

Maluch dobrze przygotowany

W przedszkolnych przygotowaniach nie można zapomnieć o tym, aby odpowiednio wyposażyć dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu. Czasami pracownicy przedszkola informują rodziców o tym, co muszą przynieść ze sobą dzieci. Warto posiłkować się tego typu informacjami, jednak wyprawka do przedszkola powinna składać się także z rzeczy, które uprzyjemnią dziecku czas spędzony w przedszkolu. Na początek należy zakupić dziecku odpowiedni dla jego wieku i postury plecak. Będzie w nim można umieścić wszystkie potrzebne rzeczy, dlatego też nie powinien być on zbyt małych rozmiarów. Do plecaka trzeba także dokupić worek, w którym dziecko będzie mogło przechowywać kapcie. W niemal każdym przedszkolu posiadanie zmiennego obuwia to obowiązek wszystkich dzieci. Jakie kapcie wybrać dziecku do przedszkola? Przede wszystkim muszą być one wygodne, gdyż dziecko spędzi w nich co najmniej kilka godzin dziennie. Nie warto więc kupować kapci zabudowanych, sięgających za kostkę, gdyż są one po prostu niewygodne dla małych stópek. Zdecydowanie lepsze będą kapcie elastyczne, które dziecko może z łatwością ściągnąć. Dobrze, jeżeli dodatkowo kapcie mają wesoły, przyjemny dla dziecka nadruk, który zachęci je do zmiany obuwia w przedszkolu. 

Posiłki przedszkolne

W przedszkolu rodzice wykupują wyżywieniem dla dziecka. Na ogól jest to doskonale zbilansowana dieta składająca się z 5 posiłków, niejeden dorosły pozazdrościłby jadłospisu.  Początkowo dziecko może nie wykazywać chęci do próbowania nowych potraw. Przede wszystkim jest ono w nowym miejscu i czuje się niepewnie, a do tego przyzwyczajone jest do kuchni maminej, którą zna od podszewki. Dlatego też nie należy zmuszać dziecka do jedzenia dań w przedszkolu, jeśli samo nie wykazuje takiej chęci. Z czasem z pewnością przekona się do nowych potraw widząc, że inne dzieci też chętnie jedzą w czasie wspólnych posiłków. Tymczasem na początek dobrze jest zapakować dziecku do plecaka zdrowe przekąski, dzięki którym nie będzie głodne i które dostarczą mu energii i odpowiedniej dawki składników odżywczych. Takie przekąski dobrze mieć nawet, gdy dziecko z chęcią spożywa posiłki serwowane w przedszkolu. Do przechowywania różnego rodzaju przekąsek z pewnością przyda się śniadaniówka. Zaopatrzmy dziecko w taką, która jest miła dla jego oka - z kolorowymi nadrukami, a także jest łatwa w obsłudze podczas otwierania i zamykania. Dodatkowo dziecko powinno mieć w przedszkolu swój bidon, do którego można przygotować ulubiony napój dziecka lub w razie odczuwania pragnienia będzie ono mogło poprosić wychowawcę o wodę czy sok. 

Akcesoria pomocnicze

Dziecko idąc do przedszkola pierwszego dnia może odczuwać lęk. Trudno mu się dziwić - nowe miejsce, nowi ludzie i nowe zasady wcale nie są łatwe do zaakceptowania. Nawet dzieci, które wykazują chęć pójścia do przedszkola, pierwszego dnia mogą czuć się niezręcznie. Uprzyjemnić ten dzień mogą mu ulubione zabawki, które będą schowane w plecaku. Dziecko może także zabrać ze sobą ulubione książki - często w pierwszych dniach przedszkolanki czytają dzieciom ich ulubione bajki, które przyniosą ze sobą do przedszkola. Przyniesienie ze sobą czegoś, co przypomina dziecku rodzica i dom, daje mu poczucie bezpieczeństwa i zwiększa pewność siebie. W wyprawce dziecka powinny znaleźć się także mokre chusteczki, dzięki którym bez najmniejszego problemu będzie ono mogły wytrzeć ręce w przypadku zabrudzeń lub ochłodzić się w ciepły dzień. Dzięki nim nie będzie musiało prosić przedszkolanki o zaprowadzenie do toalety w celu umycia rąk.

Pierwszy dzień w przedszkolu bywa stresujący, jednak jeżeli tylko dobrze przygotujemy do niego malucha, nie powinien on odczuwać dyskomfortu. Pamiętajmy o dobrze wyposażonym plecaku dziecięcym i wsparciu mentalnym dziecka na początku nowego etapu w życiu. 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixel