Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?
Jak kształtować wyobraźnię u dzieci?
Przede wszystkim, podstawą do kształtowania czegokolwiek u dzieci jest odpowiednia forma dotarcia do dziecka. Gdybyśmy posadzili dzieci w ławkach szkolnych i nakazywać słuchać wykładów mówców motywacyjnych o tym, jak ważna jest wyobraźnia i jak ją kształtować, byłoby to, lekko mówiąc, mało efektywne. Najlepszą formą dotarcia do dziecka jest nauka poprzez zabawę, dzięki czemu dziecko jest stale zainteresowane tym, co się mu przekazuje. Podstawowym warunkiem do prawidłowego rozwoju wyobraźni u najmłodszych jest rozmowa z nimi. Dzięki niej dzieci czują się wysłuchiwane i zmotywowane do udawania się w świat fantazji.
Nie możemy zabraniać dziecku bujać w obłokach, ponieważ to naturalne dla nich i niesamowicie je rozwija. Bujna wyobraźnia malucha pozwala mu tworzyć historie, których dorośli ludzie nie są w stanie stworzyć ze względu na wieloletnią naukę schematów myślenia. Rozmowa z dzieckiem jest podstawą do rozwijania jego ciekawości, która prowadzi do zadawania rozmaitych pytań, co w konsekwencji prowadzi do znacznego rozwoju ich wyobraźni, nawet kiedy tworzą kompletnie nielogiczne historie.
Kolejną z metod rozwoju twórczego myślenia jest obsadzanie dziecka w nowych rolach. Zapewnia to konieczność improwizowania, przez co dziecko zmuszone jest do ucieczki w świat wyobraźni. Jednym z przykładów takich zachowań może być praktykowana często w przedszkolach zabawa "w teatrzyk". Odgrywanie poszczególnych scenek, wymagających spontaniczności i nieszablonowego myślenia od dziecka znacząco sprzyja ich rozwojowi. Przydadzą się tutaj wszelkie akcesoria, stroje i zabawki do odgrywania ról.
Innym sposobem na rozwijanie wyobraźni oraz myślenia jest podarowanie dziecku zabawek konstrukcyjnych. Dziecko z kilku kolorowych klocków samo wyczaruje zamek księżniczki, albo strażacką remizę. Przy odrobinie pomocy ze strony rodzica w kilka chwil na dywanie powstaną całe wspaniałe miasta, podwodne krainy czy gęste dżungle. Warto zwrócić uwagę, by były to zabawki trwałe i dopasowane do wieku dziecka.
W dzisiejszych czasach wielu rodziców idzie na tak zwaną "łatwiznę", puszczając swoim dzieciom bajki w telewizji, bądź na YouTube'ie. Konsekwencją takiego postępowania jest stopniowe zanikanie twórczych zdolności dziecka. Dziecko jest nastawione na odbiór określonych treści, wcześniej przygotowanych przez dorosłych. Zabija to chęć kreatywnego tworzenia rzeczywistości wśród dzieci, przez co nie kierują się własnymi ścieżkami. Idealną alternatywą dla takich obrazów jest czytanie bajek najmłodszym, ponieważ zmuszają do wyobrażania sobie różnych historii, niekoniecznie realnych. W konsekwencji, dziecko jest zaciekawione tym, co dzieje się w świecie fantazji, ponieważ same go tworzą. Warto pamiętać, że nie ma dwóch takich samych lasów z "Czerwonego Kapturka" Charles Perraulta lub dwóch identycznych butów z "Kopciuszka" Braci Grimm.
Kolejnym bodźcem znacząco wpływającym na rozwój wyobraźni jest coś bardzo przyziemnego, czego coraz częściej brakuje dzieciom, czyli spędzania czasu poza domem. Łono natury potrafi być tajemnicze, co skłania dziecka to otwierania umysłu na nowe doświadczenia. Przebywanie w środowisku naturalnym znacząco poprawia możliwości poznawcze dziecka, zachęca je do myślenia o otaczającym świecie. Natura jest dla dziecka czymś, co powinno je zachęcać do zadawania pytań, na które poszukuje odpowiedzi.
Dziecko jest kapitanem własnego okrętu, który płynie w nieznane wody. Nieustannie poznaje świat na wielu płaszczyznach. Musimy mu stale pomagać w rozwoju wyobraźni, ponieważ ma to wiele korzyści w późniejszym życiu.