Jak ułatwić dziecku zasypianie ?
2020-11-02

Jak ułatwić dziecku zasypianie ?
Częstym problemem świeżo upieczonych rodziców jest układanie ich pociech do snu, które potrafi bardzo przeciągać się w czasie. Wielu z nich zastanawia się też jak oduczyć dziecko zasypiać na rękach. Istnieje kilka sposobów, które mogą rozwiązać te kwestie i zupełnie odmienić obraz wieczornego usypiania. Jak pomóc dziecku zasnąć?
Relaksująca kąpiel
Kąpiel może zarówno pobudzić, jak i uspokoić dziecko. Dla zastanawiających się jak przygotować dziecko do snu, sugeruje się rezygnację z pobudzających zabaw podczas kąpieli na rzecz wyciszającego rytuału z przygaszonym światłem, ciszą lub delikatną muzyką i brakiem gwałtownych ruchów pamiętając o stosowaniu delikatnych naturalnych kosmetyków.
Lekka, pełnowartościowa kolacja
Również wieczorny posiłek dziecka jest nie bez znaczenia dla szybkości zasypiania i jakości jego snu. Powinien on być pełnowartościowy, lekki i podany na godzinę przed planowaną porą zasypiania. Świetnie sprawdzą się w tym zakresie mleko i banany, zawierające usypiający składnik — tryptofan. Dobrym rozwiązaniem będzie też podanie kaszki. Porcje powinny być przy tym odpowiednio dobrane, aby umożliwić organizmowi skuteczne trawienie.
Wyciszenie
Odpowiadając na pytanie, jak nauczyć dziecko zasypiać, należy położyć nacisk na wykreowanie atmosfery wyciszenia przed położeniem go do łóżka. Należy więc powstrzymać się od głośnych rozmów, wspólnych zabaw, puszczania energicznej lub hucznej muzyki, czy oglądania telewizji, gdyż to tylko pobudza układ nerwowy dziecka. Pomocne mogą okazać się też przygaszone światła, wygodny materac i ubranka oraz brak rozpraszających zabawek w pobliżu, za to ulubiona bezpieczna przytulanka z pewnością ułatwi zasypianie maluszkowi.
Bliskość
Bliskość rodzica stwarza u dziecka poczucie bezpieczeństwa i uspokaja go, co bardzo ułatwia zasypianie. Warto więc usytuować łóżeczko w okolicach łóżka rodziców, a przed snem zadbać o kojący dotyk. Wystarczające jest w tym przypadku już samo trzymanie za rączkę, dotyk główki, plecków, czy też głaskanie, bez konieczności noszenia dziecka na rękach.
Przytulne otoczenie
Trudno, aby rodzic nieustannie przytulał swoje dziecko. Jednak co zrobić by dziecko samodzielnie zasypiało? Rozwiązaniem jest stworzenie maleństwu pozorów bezpośredniej bliskości rodzica. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się kocyk, rożek lub pielucha, które, otulając dziecko, dają mu poczucie obecności i bezpieczeństwa. Na pewno istotnym elemtentem jest też dopasowanie światła, mała lampka powinna zostać włączona lub warto zaopatrzyć się w ulubione przez maluszki projektory do pokoju dziecka.
Temperatura
Optymalna temperatura dla skutecznego zasypiania niemowlęcia zawiera się w przedziale 18-20 stopni Celsjusza, przy czym każdorazowo należy mieć na uwadze to, jak dziecko jest ubrane. Zbyt wysoka temperatura, podobnie jak zbyt ciepłe ubranie lub kołderka mogą prowadzić do przegrzania dziecka, które nie tylko utrudnia zasypianie, ale też jest szkodliwe dla jego zdrowia.
Czytanie bajek
Czytanie bajek cichym, spokojnym głosem nie tylko wycisza dziecko, ale też daje mu poczucie obecności rodzica. Jest to świetne rozwiązanie, niezależnie od wieku dziecka. Nawet jeśli nie rozumie ono jeszcze wypowiadanych przez rodzica słów, oswaja się z językiem i może skutecznie się wyciszyć.
Regularność
Warto, aby wymienione wyżej czynności i okoliczności stały się swoistymi rytuałami. Ich powtarzalność składa się na poczucie bezpieczeństwa i umożliwia wypracowanie ciągu skojarzeń, ułatwiających szybkie zasypianie.
Dostosowanie pory
Dzieci poniżej pierwszego roku życia powinny, zgodnie z zaleceniami pediatrów, kłaść się do spania około godziny 19:00. Biorąc pod uwagę czas potrzebny do wydzielenia przez organizm melatoniny — "hormonu snu", wynoszący do 2 godzin przed położeniem się spać, około godziny 17:00 należy przystąpić do realizacji wymienionych wyżej rytuałów. W przypadku starszych dzieci pora ta kształtuje się odpowiednio.
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2020