Jak wspomóc dziecko w nauce pisania i liczenia?

Umiejętność pisania, czytania i liczenia to absolutna podstawa funkcjonowania przy rozpoczynaniu przygody z edukacją szkolną. Wypracowana płynność w tych zdolnościach ma znaczący wpływ na późniejsze postępy w nauce. Każde dziecko jednak uczy się wszystkiego w swoim własnym tempie. Zupełnie normalne jest to, że poznawanie świata liczb i liter może sprawić dziecku pewne trudności. Zawodzić mogą chociażby nieatrakcyjne, nieskuteczne metody nauczania czy niewystarczająca ilość poświęconego czasu.
Czy Twoje dziecko niechętnie reaguje na na naukę pisania i liczenia? Czy chciałbyś samodzielnie, wcześniej rozpocząć nauczanie swojego dziecka tych umiejętności? A może po prostu szukasz interesujących propozycji na rozwojowe spędzanie wolnego czasu? Jeśli tak, to koniecznie zostań z nami do końca i zapoznaj się z naszymi propozycjami „Jak wspomóc dziecko w nauce pisania i liczenia?”.
Wierzymy, że jedną z najskuteczniejszych i najbardziej atrakcyjnych metod nauczania dzieci jest metoda Montessori. Autorka, podczas tworzenia i opracowywania tego unikatowego podejścia, kładła duży nacisk na tak zwane środowisko nauczania. Stwarzane warunki nauki umożliwiają na wszechstronny rozwój dziecka. Metoda Montessori zakłada stworzenie odpowiedniej przestrzeni do nauki, na którą składają się między innymi materiały wspomagające i akcesoria dydaktyczne. Najważniejszym „materiałem dydaktycznym” jest oczywiście chęć i zaangażowanie nauczyciela, w tym wypadku rodzica, który chce pomóc. Bez takiego „materiałowego” zaplecza nawet najbardziej wymyślne szablony, brokatowe litery i cyfry czy kolorowe domino ze zwierzątkami nie pomoże.
Jeśli wyposażyłeś się już w wymagane chęci i motywację, chcesz wspomóc swoje dziecko poza szkołą to brakuje Ci już tylko materiałów wspomagających do nauki. Bardzo wiele można już wykonać samemu przy użyciu tego co masz już w domu: nakrętki, rolki po papierze toaletowym, słoiki, kartony, jedzenie no i drukarka. W internecie bez problemu można znaleźć wiele inspiracji i niesamowitych pomysłów na stworzenie materiałów do nauki. Przyszykowanie tego jednak może pochłonąć dużo czasu, efekt końcowy takich „przepisów” może być nie do końca trwały. No i oczywiście istnieje taka możliwość, że dostępne formy nie przypadną do gustu zarówno dziecku i rodzicowi. Tak samo nie ma stu procentowej pewności, że zakupione „gotowce” zdadzą egzaminy. Trzeba w tym wszystkim znaleźć jakiś złoty środek, rozwiązanie które będzie przystępne dla nauczającego jak i dla dziecka. Zachęcamy do próbowania różnych metod i łączenia materiałów zakupionych jak i tych wykonanych własnoręcznie. Przypominamy także o zwrócenie uwagi na aspekt ekologiczny. Czy dane rozwiązanie nie jest marnotrawstwem? Czy da się zamienić jakieś elementy na zerowastowe? Czy dałoby się skorzystać z rzeczy już niepotrzebnych, którym można dać nowe zastosowanie? Przy zakupie gotowych akcesoriów warto zastanowić się nad ich trwałością, jakością, wielofunkcyjnością i „wielorazowością”. Takie podejście zadba nie tylko o portfel, ale wyrazi także chęć zadbania o nasze wspólne naturalne środowisko.
Jakie gotowe materiały dydaktyczne poleca ekipa ekomalucha?
Niezawodnym i klasycznym rozwiązaniem przy nauce liczb i liczenia jest oczywiście liczydło. Koralikowa wizualizacja skutecznie sprawdzi się przy wprowadzeniu każdego malucha w niesamowity świat matematyki. Drewniane liczydło jest dostępne w różnych wersjach kolorystycznych. Dla bardziej zaawansowanej nauki przydatne może się okazać drewniane liczydło do nauki odejmowania i dodawania. Do nauki liczenia przydać się mogą różnego rodzaju drewniane puzzle czy układanki liczbowe. Świetnym połączeniem zabawy i nauki jest drewniane domino liczbowe. Przydatne okazać się może także: drewniany zegar do nauki godzin, waga szalkowa czy sklepowa kasa. Polecamy także szablony do odrysowywania geometrycznych kształtów czy logiczne układanki. W początkowych fazach nauki pisania, czytania czy dopiero poznawania literek niezbędne mogą okazać się zestawy ćwiczeń. Zawarte w nich polecenia skutecznie zaczną wprawiać rączkę Twojego dziecka. Zestawy edukacyjne pomogą w opanowywaniu pierwszych sylab i prostych słów. Do poznawania liter przydadzą się puzzle i układanki z literkami. Zachęcamy do korzystania z tablic kredowych, które nie tylko urozmaicą naukę ale na pewno zaoszczędzą zużycie papieru. Także przypominamy, że nic tak dobrze nie uczy pisania i czytania jak samodzielne lub wspólne spędzanie czasu z książką. Nie musi to być wcale elementarz czy specjalnie dedykowana książka do nauki. Ulubiona lektura będzie dla dziecka jednocześnie zabawą i nieświadomą nauką. Warto próbować zachęcać dziecko do rozpoznawania słów, czytania ich, wskazywania i szukania.