Jak wybrać odpowiednie nosidełko dla dziecka?
Od dłuższego już czasu zauważyć można, że nosidełka dla dzieci cieszą się coraz większą popularnością. Jest tak przede wszystkim dlatego, że są one niezwykle praktyczne. Jak jednak można się domyślić, jak rynku dostępne są dziś różne modele nosidełek. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model.
Jakie są zalety korzystania z nosidełka dla niemowlaka?
Nosidełko dla niemowlaka idealnie sprawdza się choćby w przypadku niedługiego spaceru z dzieckiem. Takie rozwiązanie daje dużą swobodę, ponieważ nie trzeba prowadzić wózka, co oznacza, że ma się wolne obie ręce. Taka forma spaceru może być również dużo atrakcyjniejsza dla malucha, ponieważ może obserwować otaczający go świat z wysokości pleców rodzica. Poza tym poruszanie się z dzieckiem w nosidełku daje o wiele więcej możliwości. Mowa tu o tym, że w ten sposób pójść można w te miejsca, do których dotarcie z wózkiem byłoby utrudnione lub niemożliwe. Warto jeszcze dodać, że noszenie pociechy w nosidełku oznacza znacznie bliższy kontakt rodzica z dzieckiem, a tym samym budowanie mocniejszej więzi.
Jak nosić i jakie nosidełko dla dziecka wybrać?
Zacząć trzeba od tego, że nosidełka przeznaczone są dla nieco starszych niemowląt. Mowa tu o maluchach, które potrafią już samodzielnie siedzieć lub przynajmniej potrafią samodzielnie trzymać główkę. Innymi słowy, pozycja pionowa dziecka musi być naturalna, a nie wymuszona. Decydując się na zakup konkretnego modelu nosidełka, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest to, czy po umieszczeniu malucha w nosidełku może ona w sposób swobodny zgiąć kręgosłup. Jeśli tak nie jest, wówczas oznacza to ryzyko nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa i bioder dziecka. Dlatego na początku nosidełko nie może być zbyt twarde i sztywne. Lepiej sprawdzi się tu model miękkiego nosidełka. Pamiętać jednak trzeba, że musi być ono na tyle stabilne, aby zapewniać niemowlakowi oparcie. Dziecko nie może w nosidełku za bardzo przechylać się na boki. Po ukończeniu 7. miesiąca życia maluch powinien być noszony w nosidełku z przodu i z główką skierowaną do rodzica. Dzięki temu niemowlaka można przez cały czas mieć na oku i kontrolować ułożenie jego główki. Na noszenie dziecka w nosidełku zdecydować można się dopiero wówczas, kiedy maluch będzie potrafił już samodzielnie siedzieć.
Bardzo ważne przy wyborze konkretnego nosidełka jest również to, aby panel podtrzymujący nóżki sięgał dziecku od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Zbyt wąski panel, oznacza dużo większe obciążenie dla kręgosłupa. Taki stan rzeczy poznać można po tym, że nóżki dziecka po prostu zwisają. Panel nie może być oczywiście również zbyt szeroki. Wówczas bowiem niemowlak w nosidełku robi szpagat i za bardzo odchyla się do tyłu. Idealnym rozwiązaniem może być tu zakupu nosidełka z regulowanym panelem, co pozwoli na jego dostosowanie do indywidualnych potrzeb i poziomu rozwoju dziecka. Poza tym panel powinien być miękki. Dzięki temu dziecko się w nim lepiej rozluźni i szybko zaśnie. Wspomnieć trzeba jeszcze o wysokości panelu. Ten sięgać powinien do karku malucha, co zapewni odpowiednią stabilizację.
Jakie są rodzaje nosidełek dla dzieci?
Jak wspomniano, dziś na rynku dostępne są różne nosidełka dla dzieci. Wskazać można tu przede wszystkim dla dwa typy nosidełek. Mowa tu o:
- nosidełko z miękkim panelem - jest to model z wyposażony w wąski pas, który zakładany jest między nóżki malucha. Co ważne, w tym modelu nóżki dziecka zwisają swobodnie. Oznacza to, że takie nosidełko nie jest przeznaczone na niemowląt. W ich przypadku taka pozycja mogłaby bowiem negatywnie wpłynąć na ich rozwój fizyczny.
- nosidełku z szeroką i sztywną podpórką - jest to model, w którym nóżki pociechy układają się w pozycję "żabki". Jest to model bezpieczny dla niemowlaka, ponieważ nie uszkodzi jego stawów.
Nosidełka turystyczne podzielić można jeszcze dodatkowo ze względu na ich konstrukcję. Pod tym kątem wyróżnia się:
- nosidełka wiązane - wyróżniają się tym, że pas biodrowy i pasy naramienne wiązane są na podwójny węzeł. Zakładanie nosidła wiązanego jest jednak bardzo proste.
- nosidełka klamrowe - w tym przypadku pas biodrowy i szeroki zapinane są pomocą specjalnych klamer.
- nosidełka hybrydowe - pas biodrowy w tych modelach ma zapięcie z klamrą, z kolei pasy naramienne są wiązane.
Na początek dobrym wyborem będzie nosidełko wiązane lub hybrydowe.
Jaki materiał wykonania nosidełka?
Nosidełka dla niemowlaka może być wykonane z różnych materiałów. Najlepiej jednak, aby były to tkaniny naturalne. Mowa tu m.in. o bawełnie, wełnie, bambusie czy lnie. Takie tkaniny oddychają i zapewniają lepszą przewiewność. Jest to szczególnie istotne w gorące letnie dni. Niezależnie od wyboru konkretnego rodzaju materiału, ten musi być wytrzymały. Warto zatem postawić na nieco większą gramaturę materiału. Wszystko po to, aby mieć pewność, że dziecko w nosidełku jest bezpieczne. Sam panel zawsze wykonany powinien być z dwóch warstw materiału.
Sekcja FAQ
Od kiedy można nosić dziecko w nosidełku?
Z nosidełka można korzystać w momencie, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć lub przynajmniej potrafi utrzymać główkę.
Jakie wyróżnia się rodzaje nosidełek?
Wyróżnia się trzy główne modele nosidełek. Mowa tu o nosidełku wiązany, klamrowym oraz hybrydowym.
Jakie nosidełko wybrać na początek?
Na początku warto postawić na nosidełko wiązane lub hybrydowe.