Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

2023-01-02
Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Smoczek to absolutnie obligatoryjny element, bez którego większość noworodków oraz dzieci nie będzie w stanie wytrzymać ani chwili. Gadżet ten ma szerokie spektrum walorów, dzięki czemu działa relaksująco i odprężająco na nasze pociechy. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie smoczki będą przyjazne dla naszych dzieci. Aby były one nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne, warto stawiać wyłącznie na sprawdzone i bezpieczne produkty, którym zaufały tysiące rodziców. 

Smoczek dla dziecka - czym kierować się przy dokonywaniu zakupu? 

Smoczek dla noworodka powinien cechować się nie tylko ładnym wyglądem, ale też funkcjonalnością. Jeżeli zależy nam na komforcie naszej pociechy, to pod żadnym pozorem nie powinniśmy oszczędzać na tym gadżecie. Tani smoczek kiepskiej jakości może bowiem spowodować, że dziecko nie tylko nie będzie czerpało satysfakcji z jego ssania, ale również może nabawić się reakcji alergicznych. Zastanawiając się nad wyborem idealnego smoczka, na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać jego rozmiar. To on w głównej mierze wpływa na to, czy nasze pociechy są zadowolone z tego produktu. Źle dobrany smoczek może bowiem być nie tylko nieprzyjemny dla dziecka, ale również nierzadko niesie za sobą poważne reperkusje. Zbyt mały smoczek często skutkuje powstawaniem wad gryzu, natomiast za duży - pogarsza samopoczucie i powoduje odruch wymiotny. W przypadku niedawno urodzonych dzieci najlepiej sprawdzają się relatywnie niewielkie smoczki dla noworodka, które są dopasowane pod najmłodszych. 

Smoczki dla niemowląt - jak wybrać najlepszy materiał?

Na rynku możemy znaleźć smoczki, które cechują się tym, że są wewnętrznie zróżnicowane. Oznacza to, że różnią się one nie tylko rozmiarami, ale również materiałem, który został użyty w ich procesie produkcyjnym. Najczęściej do tego celu stosuje się lateks bądź silikon. Obydwa rodzaje mają swoje mocne strony, dlatego wybór materiału, z jakiego został wykonany smoczek, powinien być zależny wyłącznie od naszych preferencji. Produkty lateksowe wyróżniają się tym, że są bardzo miękkie i fenomenalnie dopasowują się do kształtu jamy ustnej niemowlęcia. Smoczki dla niemowląt silikonowe są natomiast zalecane dla alergików. Są one relatywnie twarde, aczkolwiek wyróżniają się imponującą wytrzymałością oraz trwałością. Dzięki temu świetnie spiszą się u niemowląt i dzieci na wczesnym etapie rozwoju. 

Jaki rodzaj smoczka najlepiej spisze się u dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki smoczek dla noworodka będzie najlepszym wyborem. Wątpliwości nierzadko dotyczą również smoczków przeznaczonych dla starszych dzieci, dlatego przed dokonaniem zakupu warto upewnić się, że dany produkt jest godny uwagi. Bardzo istotny jest przede wszystkim rodzaj tego gadżetu. Na rynku możemy znaleźć ich cztery podstawowe odmiany. Są to smoczki:

  • specjalistyczne
  • anatomiczne
  • okrągłe
  • dynamiczne

Ze specjalistycznych smoczków najczęściej korzystamy w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych. Dlatego też kapitalnie spisują się u dzieci, które często zmagają się z kolką. Anatomiczne warianty są natomiast doceniane ze względu na ich realistyczny kształt, który do złudzenia przypomina brodawkę sutkową. W przypadku smoczków okrągłych głównym walorem jest ich funkcjonalność oraz fakt, że umożliwiają swobodne i niczym niezmącone oddychanie. Smoczki dynamiczne najczęściej wykorzystujemy za to w celu zapewnienia prawidłowego rozwoju zgryzu. Każda z odmian ma swoje zalety, jednak trzeba pamiętać, że kluczową kwestią przy ich wyborze jest wiek dziecka. 

Smoczek dla dziecka - o czym warto pamiętać?

Decydując się na zakup smoczka, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim jego rozmiar, materiał oraz rodzaj. W rzeczywistości dobry smoczek powinien jednak mieć jeszcze więcej przymiotów. W przypadku tak istotnych gadżetów jak smoczek musimy zwracać szczególną uwagę na atesty. Dzięki nim będziemy mogli mieć potwierdzenie, że dany produkt jest bezpieczny dla dziecka i nie szkodzi jego jamie ustnej. Przed dokonaniem zakupu obligatoryjne jest także sprawdzenie składu tego produktu. Wiele smoczków zawiera bowiem BPA, czyli Bisfenol A, który jest bardzo szkodliwy i negatywnie oddziałuje na organizm najmłodszych. Trzeba pamiętać, że smoczek dla dziecka powinien być produktem z absolutnie najwyższej półki, cechującym się świetną jakością i długą żywotnością. Dobre smoczki w atrakcyjnych cenach można znaleźć na stronie Ekomaluch.pl

Sekcja FAQ

Czy cena smoczka ma znaczenie?

Pomimo że cena nie jest wyznacznikiem jakości smoczka, to może ona informować o jakości tego produktu. Aby nie odczuć niedosytu, warto unikać kupowania najtańszych smoczków, które mogą być nie tylko kiepskie pod kątem wykonania, ale również niebezpieczne dla naszej pociechy.

Czym powinien cechować się dobry smoczek?

Dobry smoczek musi działać odprężająco i relaksująco. Ważne, aby nie zawierał szkodliwych związków chemicznych, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dobrym pomysłem jest więc postawienie na silikonowe warianty.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel