Jak zabezpieczyć malucha przed słońcem?
Rodzice zawsze dbali o ochronę małych dzieci przed słońcem: stosowali kremy z filtrem uv, kapelusze, skracali czas pobytu na słońcu lub wręcz wychodzili z dzieckiem z domu dopiero wieczorem. A gdy chcieli dużo, dużo słońca i ciepłego morza, wyjeżdżali na południe Europy. Obecnie upały z Afryki docierają na północ naszego kontynentu, co boleśnie odczuwamy także w Polsce i musimy zwrócić szczególną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną całej rodziny. Zaniedbanie tego może prowadzić do przegrzania organizmu, poparzeń słonecznych, a kiedyś w przyszłości do powstawania nowotworów.
Czy mogę wyjść z dzieckiem na dwór podczas upału?
W upalne dni powinniśmy inaczej zaplanować dzień z dzieckiem – starajmy się wychodzić na dwór wcześnie rano lub wieczorem. Gdy dopiero zaczynamy plażowanie, pamiętajmy o stopniowym przyzwyczajeniu skóry do słońca – zacznijmy od krótkich sesji i z każdym dniem wydłużajmy czas pobytu na słońcu. Między godziną 11 a 15 występuje najsilniejsze promieniowanie, a od 15 do 18 panuje najwyższa temperatura. Dzieci poniżej 1. roku życia nie powinny w tych godzinach w ogóle wychodzić na dwór. Uwaga! Nad wodą zwykle wieje wiatr i odczuwalna temperatura jest niższa. Nie zapominajmy jednak nawet wtedy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem!
Kremy z filtrem przeciwsłonecznym – chronimy skórę, szkodzimy środowisku?
Kremy z filtrami są znane od lat, stosujemy je w lato regularnie. Jednak dopiero niedawno usłyszeliśmy o ich szkodliwym wpływie na środowisko – tlenek cynku, który występuje w wielu ogólnie dostępnych preparatach na słońce, jest toksyczny dla flory i fauny mórz. Zwracajmy więc uwagę na skład kosmetyków dziecięcych – nawet kremy dla dzieci zawierają takie szkodliwe substancje jak oxybenzone, parafina, stearynian butylu oraz hydroksymetyloglicynian sodu. Dobry krem z filtrem to krem ekologiczny, wyprodukowany z naturalnych składników, z dobrymi filtrami mineralnymi. W EkoMaluchu polecamy krem Derma, Momme, a szczególnie kosmetyki niemowlęce marki Alphanova. Znajdziecie tu krem z filtrami Alphanova Bebe – dla dzieci od urodzenia do ok 6 m-ca (nie ma substancji zapachowych, do których tak małe dzieci nie są przyzwyczajone) oraz Alphanova Kids – dla dzieci od 6 m-ca (z naturalnym waniliowym aromatem). Najlepsze kosmetyki dla noworodka to te, które są wykonane z bezpiecznych naturalnych składników. Pamiętajmy, że skóra małego dziecka jest cieniutka i doskonale chłonie wszystkie substancje – nawet te szkodliwe. Krem z filtrem nakładamy co 2 godziny, a nawet częściej, jeśli poprzednia warstwa została zmyta lub starta.
Czapki dla dzieci
Na rynku jest ogromny wybór czapek i kapeluszy dla dzieci. Przy zakupie pamiętajmy jednak o ich praktycznym zastosowaniu, nie tylko o modzie. Fajna czapka z daszkiem nie zasłoni uszu, a gruby materiał utrudnia wentylację małych głów. Najlepsze są kapelusze, które dają cień oczom, karkowi oraz zasłaniają uszy. W EkoMaluchu dostępne są też czapki o funkcji kapelusza – mają dodatkowy materiał nad uszami i z tyłu, nad karkiem. Ważne, by nakrycie głowy malucha wykonane było z cienkiego, przewiewnego i szybkoschnącego materiału. Czapka przecież nie raz zostanie pochlapana, a nawet wyląduje cała w wodzie.
Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci – czy potrzebne?
Jeśli jeszcze nie kupiliście swojemu maluchowi okularów przeciwsłonecznych – teraz jest ten czas. Przydadzą się na co dzień – na rower, na hulajnogę czy w czasie drogi do przedszkola. Chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i są niezwykle modne :) Takie okulary można kupić nawet w rozmiarze dla niemowlaka!
Kąpielówki dla dzieci
Słysząc 'kąpielówki' myślimy: kąpielówki chłopięce. Nic bardziej mylnego! Małe dziewczynki również noszą kąpielówki. Dopiero po jakimś czasie kupują z mamą dziecięcy kostium kąpielowy. W EkoMaluchu dostępne są wygodne i kolorowe kąpielówki dla dziewczynek i chłopców, w kilku rozmiarach, nawet dla dzieci od urodzenia.
Ubrania z filtrem uv – moda czy konieczność?
Strój kąpielowy dla dzieci powinniśmy uzupełnić o koszulkę z filtrem UV, które zatrzymują dużą część promieni słonecznych. Polecam koszulki marki Close i Zoocchini – wykonane z cienkiego materiału, ekspresowo schną i chronią skórę przed poparzeniem. Kostium kąpielowy dla dzieci może również przyjąć formę kombinezonu – cienkiego (jak koszulka z filtrem), który ochroni przed słońcem, lub grubszego (jak pianka dla surferów), chroniącego przed zimną wodą.
Parasol? W cieniu się nie opalę!
Na plaży warto mieć parasol – podczas upałów unikajmy bezpośredniej ekspozycji na słońce. Zadbajmy o cień nad bawiącym się w piasku dzieckiem oraz nad naszym leżakiem. Nawet w cieniu nasza skóra się opala. Tak jak i w wodzie – nie czujemy tego, a promieniowanie pracuje :)
Co jeść na plaży?
Gdy wybieramy się nad wodę, zadbajmy o zapas wody w bidonie (przy wysokich temperaturach łatwo się odwodnić!) oraz zdrowe i trwałe przekąski. Mogą to być wafle zbożowe, owoce, surowe lub gotowane warzywa, pieczony drób z kaszą, gotowane jajka i pieczywo. Wiele ułatwia lodówka turystyczna, ale jeśli takowej nie mamy, wystarczy, że włożymy napoje do wiaderka z zimną wodą lub wręcz do wody na brzegu jeziora. Myśląc o urlopie nad wodą i licząc na dobrą pogodę nigdy nie zapominajmy o tym, jak chronić dziecko przed słońcem. Ograniczmy ekspozycję na słońce podczas upałów, stosujmy kremy z filtrem, nośmy odpowiednią odzież, okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy. Nie zapominajmy o częstym piciu wody. Niemowlęta w ogóle nie powinny przebywać w bezpośrednim słońcu, a dzieci pijące mleko mamy mogą częściej i krócej pić – tak, by tylko ugasić pragnienie. Życzę bezpiecznego odpoczynku! Patrycja Popłonkowska