Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zadbać o ząbki u dziecka?

2020-03-16
Jak zadbać o ząbki u dziecka?Kiedy wyżynają się zęby?

Najczęściej pierwszego zęba możemy się spodziewać u dziecka w 6-7 miesiącu życia. Proces ząbkowania jest długi i często poprzedzony nadprodukcją śliny – warto więc zaopatrzyć się na ten czas w materiałowe śliniaki. Następnym etapem są zaczerwienione i opuchnięte dziąsła. Łączy się to także ze wzmożonym swędzeniem i bólem, co z kolei może przełożyć się na marudzenie, brak apetytu, problemy ze spaniem i niechęć do ssania.\

Pielęgnacja dziąseł

Dbanie o higienę jamy ustnej u dziecka powinno wejść rodzicom w nawyk jeszcze zanim maluch zacznie ząbkować. Po jedzeniu warto przetrzeć dziąsła gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie lub specjalnymi chusteczkami. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii i grzybów wywołujących np. pleśniawki. Koniecznie trzeba też pamiętać o nieoblizywaniu smoczka, czy łyżeczki, którą karmimy dziecko – możemy w ten sposób przekazać mu bakterie próchnicowe, które zaatakują świeżo wyrżnięte zęby.

Aby ulżyć dziecku w cierpieniu, możemy masować mu dziąsła silikonową szczoteczką nakładaną na palec lub podając gryzak.

Pierwsze ząbki

O zęby malucha należy dbać odkąd tylko się pokażą. Do rodziców należy przyzwyczajanie dziecka do mycia ząbków, tak, żeby malec nigdy nie traktował tego zabiegu jak kary, a raczej jako świetną zabawę.

Póki dziecko nie umie jeszcze wypluwać (próbujmy uczyć tego od początku!) postawmy na pasty bez fluoru, najlepiej bezsmakowe, żeby zminimalizować ryzyko połknięcia. Później – zgodnie z tym, co zalecają dentyści – lepiej zaopatrzyć się w pasty z fluorem – dla dzieci do 3 roku życia takie o zawartości 500ppm, dla starszych 1000ppm.

Do kompletu potrzebować będziemy jeszcze szczoteczki z miękkim włosiem. Te silikonowe nie wyczyszczą dokładnie zębów. Możemy wybrać szczotkę z wizerunkiem śmiesznego zwierzątka, albo w ulubionym kolorze dziecka. Warto wybrać produkty biodegradowalne, wolne od plastiku i pamiętać o częstym wymienianiu szczoteczki.

Dobrze wiedzieć o tym, że już z kilkumiesięcznym dzieckiem warto iść do dentysty – oswoi on malucha z gabinetem, pokaże jak czyścić zęby, a ponadto, przy wizytach co 3 miesiące (próchnica w mlecznych zębach rozprzestrzenia się błyskawicznie!) nie będziemy wiedzieli, jak wyglądają chore ząbki.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixel