Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak znaleźć czas dla siebie podczas rodzinnych wakacji?

2023-07-12
Jak znaleźć czas dla siebie podczas rodzinnych wakacji?

Rodzinne wakacje to dla wielu oksymoron. Jak zrelaksować się, skoro dzieci stale potrzebują uwagi, ich priorytety i bezpieczeństwo jest najważniejsze, a do tego w otoczeniu pojawia się masa nowych bodźców, które wzbudzają zainteresowanie zarówno małych, jak i starszych pociech? Na szczęście mamy kilka sposobów.

Rodzinne wakacje – jak zaplanować czas dla siebie? Zacznijmy od pytań

Niezależnie od tego, czy podróżujemy z dziećmi jako samotny rodzic, czy z partnerem, chwila dla siebie, by zrelaksować się na wakacjach, jest bardzo ważna. Dlatego najważniejsze kwestie warto ustalić już na etapie planowania wyjazdu, poszukiwania odpowiedniej oferty wycieczki lub organizacji, jeśli chce zrobić to bez pośredników. Tak więc zaleca się znaleźć spokojny dzień, podczas którego usiądzie się razem z partnerem (ale i nieco starszymi dziećmi), by odpowiedzieć na kilka pytań:

  • czy ten kierunek podróży wszystkim odpowiada?
  • które atrakcje na miejscu chcecie zobaczyć?
  • jak wiele miejsc dziennie chcecie zwiedzić?
  • czy wolicie, by wyjazd był relaksacyjny, czy aktywny?

Odpowiedzi na te pytania pomogą nie tylko zaplanować przemyślane rodzinne wakacje – plan w końcu jest bardzo ważny (a tak często jego rozpisanie zostawia się na ostatnie dni lub ustala dopiero w drodze, np. w aucie, czy pociągu), ale przede wszystkim sprawią, że nie zostaną zawiedzione niczyje oczekiwania. Dla przykładu: jeśli wyjazd z rodziną planowany jest do słonecznego Egiptu, starsze dzieci mogą spodziewać się tygodnia nad basenem, podczas gdy rodzice przewidują przez większość wyjazdu zwiedzać zabytki. Trzeba przyznać, jest różnica, prawda?

Wyjazd z rodziną. Wspólne planowanie ma wiele zalet

Plan to jasność dla wszystkich, ale też możliwość ustalenia złotego środka. Ponadto dzięki niemu nikt nie czuje się pominięty, można realizować swoje pasje, rozwijać się na nowych polach i dobrze przygotować do podróży. To świetny sposób na zaangażowanie pociech i pokazanie, że ich głos jest ważny. Do tego, dzieci mogą zainteresować się wyjazdem, poszukać informacji na temat okolicy i zapoznać z historią danego miejsca – na własną rękę.

Czas dla siebie – jak mieć pewność, że będzie czas na relaks?

Po ustaleniu priorytetów oraz przebiegu tego, jak będą wyglądać rodzinne wakacje, warto zastanowić się poważnie nad tym, jak chce się wypoczywać. Jeśli rodzina chce postawić na relaks w okolicach hotelu, opłaca się wziąć pod uwagę miejsca oferujące na terenie SPA, saunę, salon odnowy biologicznej czy wody termalne. Od razu zalecamy sprawdzić, czy na miejscu znajduje się opiekunka dla dzieci lub inna przestrzeń, gdzie można zostawić pociechy pod wykwalifikowanym okiem specjalisty. 

Jeszcze jedną ważną kwestią jest rozmowa wyłącznie z partnerem lub partnerką. Bliska osoba może umożliwić odpoczynek poprzez zajęcie się pociechami, np. przez dwie, ustalone godziny w ciągu dnia, po których dojdzie do zmiany – to druga połowa przejmie opiekę nad ukochanymi pociechami. Nie da się ukryć, że choć rodzinne wakacje mogą być wyzwaniem, jednocześnie wcale nie muszą być torturą, trudną do rozplanowania dla wszystkich. 

Choć rodzice niekiedy czują się winni, że na jakiś czas rezygnują z traktowania pociech jako priorytet, warto zapewniać drugą połowę, że zasługuje na odpoczynek od pracy, dzieci oraz obowiązków, które czekają na nią po powrocie do domu. Aby za to ułatwić chwilową rozłąkę dzieciom, poleca się wybór oryginalnych i ponadczasowych zabawek, oferowanych np. w profesjonalnych sklepach z ekologicznymi zabawkami. W walizce dziecka nie powinno też zabraknąć jego ulubieńców, ułatwiających rozłąkę z dobrze znajomą, domową przestrzenią.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas rodzinnych wakacji?

Czas dla siebie na wakacjach to jedno, równie ważną kwestią jest zrozumienie, że nie zawsze wszystko pójdzie po myśli rodziców. Nawet jeśli przygotuje się plan poprzez odpowiedzi na wymienione wyżej pytania, a z drugą połową ustali złoty środek, istnieje ryzyko dojścia do sytuacji, w której... plany nie będą możliwe do zrealizowania. Dziecko może zachorować, wycieczka zostać odwołana, a salon SPA będzie w renowacji przez cały czas trwania wyjazdu. W takim przypadku warto podejść do sytuacji z otwartą głową.

Czas dla siebie da się zaplanować na bieżąco: wybierając się na 15-minutowy spacer po okolicy, relaksując się z książką nad basenem, idąc na spacer do okolicznego lasu czy nawet decydując się na pięć minut medytacji. Wszystko to może sprawić, że wyjazd z rodziną będzie nie tylko przyjemnym czasem z bliskimi, ale też chwilami pełnymi odpoczynku i ładowaniem baterii przed nowymi wyzwaniami dnia codziennego.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel