Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie akcesoria i pomoc mogą pomóc kobietom w laktacji i byciu dobrą mamą?

2023-05-25
Jakie akcesoria i pomoc mogą pomóc kobietom w laktacji i byciu dobrą mamą?

Jakie akcesoria i pomoc mogą pomóc kobietom w laktacji i byciu dobrą mamą? To pytanie bardzo często zadaje sobie wiele młodych mam, które nie do końca zdają sobie sprawę, z czym tak naprawdę wiąże się laktacja. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż z jednej strony jest ona kluczowa, jeżeli chodzi o prawidłowe karmienie dziecka. Z drugiej zaś strony wiele z nich nie wie, co tak naprawdę ma wpływ na prawidłowe wytwarzanie pokarmu przez organizm kobiety.

Laktacja co to jest?

Na samym początku, zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest laktacja. Laktacja w dużym uproszczeniu jest to nic innego jak wytwarzanie przez organizm kobiety pokarmu dla nowo narodzonego dziecka. Pokarm ten w postaci mleka powstaje w pobudzonych pod wpływem hormonów gruczołach mlekowych znajdujących się w piersiach kobiety. Do pierwszych zmian w ciele kobiety, mających na celu przygotowanie go do produkcji mleka, dochodzi już w czasie ciąży. Natomiast po urodzeniu dziecka, w związku ze zmianami hormonalnymi, do laktacji dochodzi poprzez ssanie przez dziecko piersi matki. W ten sposób bowiem pobudzają się gruczoły mlekowe, które wówczas uwalniają potrzebne do produkcji mleka, odpowiednie hormony. Warto przy tym podkreślić, że pokarm matki zapewnia dziecku nie tylko odpowiednią ilość składników odżywczych, potrzebnych do jego prawidłowego wzrostu, ale również jest kluczowy do budowy jego prawidłowego systemu odpornościowego Niestety, zdarza się, że z różnych względów, na przykład zdrowotnych, proces ten jen jest zachwiany.

Jakie są przyczyny zachwiania procesu laktacji w organizmie kobiety?

Istnieje wiele przyczyn zachwiania procesu laktacyjnego. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • Nieodpowiednie odżywianie. Dieta kobiety karmiącej powinna być bogata w mikro oraz makro elementy, takie jak między innymi minerały, czy też białko.
  • Niewłaściwe pobudzenie gruczołów, na przykład poprzez złe przystawienie dziecka do piersi. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być pobudzanie laktacji laktatorem.
  • Stres. Zdarza się, że pod wpływem stresu, organizm kobiety nie wytwarza pokarmu. Sytuację często pogłębia stres związany właśnie, z tym że kobieta denerwuje się tym, że nie wytwarza ona pokarmu dla dziecka.

Pamiętajmy, że to tylko kilka przyczyn problemów z laktacją. W celu ustalenia dokładnej przyczyny oraz sposobu jej usunięcia najlepszym rozwiązaniem może być konsultacja ze specjalistą, na przykład lekarzem. W niektórych przypadkach jest ona często niezbędna, czego przykładem może być nieprawidłowa laktacja po cesarce. Biorąc wiec pod uwagę powyższe czynniki, nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć, co na laktację wpływa w sposób negatywny. Istnieje bowiem zbyt wiele czynników mogących wpłynąć w negatywny sposób na wytwarzanie pokarmu przez kobietę.

Jak wspomóc laktację u kobiet karmiących?

W tym momencie zapewne zastanawiają się Państwo, w jaki sposób można wspomóc organizm kobiety w produkcji pokarmu dla dziecka? Istnieje wiele sposobów na stymulację produkcji mleka. Oprócz wspomnianego przez nas wcześniej laktatora należą do nich między innymi:

  • Dobór odpowiednich pokarmów, takich jak na przykład owsianka, czy też jarmuż.
  • Masaż piersi. Ma on na celu stymulowanie gruczołów pokarmowych kobiety.
  • Unikanie stresu, na przykład poprzez treningi yogi.

W jaki sposób możemy pozyskiwać, oraz przechowywać pokarm dla dziecka?

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się butelki do przechowywania mleka, oraz wspomniany przez nas wcześniej laktator, dostępne w naszym sklepie. Oprócz bowiem stymulacji gruczołu mlekowego pozwala on również na odessanie go, i zgromadzenie go na później za pomocą butelki do przechowywania pokarmu. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych butelek, mogą one być z powodzeniem myte, oraz odkażane. W ten sposób możemy uchronić dziecko między innymi przed różnego rodzaju infekcjami układu pokarmowego. Między innymi z tych właśnie powodów butelki przeznaczone do przechowywania mleka, oraz laktatory cieszą się stale rosnącą popularnością nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.

FAQ:

W jaki sposób można zabezpieczyć się przed wyciekiem nadmiaru pokarmu z piersi?

W tym celu najlepszym rozwiązaniem mogą być wkładki laktacyjne. Wykonane są one z miękkiego, i chłonnego materiału, dzięki któremu piersi są suche.

Czy każda butelka nadaje się do przechowywania pokarmu dla dziecka?

Niestety nie. Butelka na pokarm powinna mieć odpowiednie certyfikaty. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że do pokarmu przedostaną się szkodliwe dla zdrowia dziecka na przykład metale ciężkie.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel