Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie zabawki dla dzieci z ADHD

2022-10-22
Jakie zabawki dla dzieci z ADHD

Jakie zabawki będą odpowiednie dla dzieci z ADHD? Przegląd najlepszych propozycji

Współcześnie coraz więcej dzieci jest diagnozowanych z ADHD czyli zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi oraz brakiem koncentracji. Wiąże się z tym wiele wyzwań, zarówno dla rodziców, jak i samych energicznych malców. Jak zainteresować dziecko z ADHD i zmotywować do zabawy? Jakie zabawki wybrać, by pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju? Podpowiadamy

Wyzwania hiperaktywnych umysłów

Najważniejsze trudności, z którymi muszą mierzyć się osoby z ADHD dotyczą nadpobudliwości ruchowej, impulsywności, braku wytrwałości i szybkiego znudzenia. Nie inaczej jest z dziećmi, które często nie potrafią skupić uwagi na jednej aktywności, ciągle szukają wyzwań, są nadmiernie gadatliwe, mają mnóstwo energii i pomysłów, których nie potrafią realizować. Zainteresowanie ich na dłuższy czas jednym zagadnieniem jest często niemożliwe, co odbija się także na trudnościach szkolnych - w przyswajaniu wiedzy i pracy w grupie. Objawy ADHD ujawniają się już we wczesnym dzieciństwie, dlatego wielu rodziców zastanawia się jaka zabawka dla nadpobudliwego dziecka będzie najlepszą opcją. Okazuje się, że odpowiedzią są zabawki sensoryczne stymulujące zmysły, zestawy DIY oraz zabawki przeznaczone do aktywności sportowych.

Sensoryczne zabawki adhd - propozycje

Celem zabawek sensorycznych jest stymulacja zmysłów, przede wszystkim dotyku i wzroku, a rzadziej słuchu. Są to wszelkiego rodzaju kostki, często mieszczące się w dłoni - ze specjalnymi wypustkami, możliwością przekręcania elementów czy wciskania przycisków. Dla starszych dzieci sprawdzą się zabawki w formie logicznych układanek, z kolei mniejsze zainteresują się książeczkami i zabawkami edukacyjnymi, w których można np. dotknąć różnorodnych materiałów, przesuwać elementy, wywoływać ruch. Zabawki dla dzieci z ADHD to także wszelkie elementy przeznaczone do ściskania, na których dziecko może wyładować swoją impulsywność - piłki, gniotki czy gumowe kształty.

DIY czyli zrób to sam

Zabawki typu DIY są bardzo różne - w zależności od wieku, ale i płci dziecka. Młodsi z pewnością zainteresują się klockami czy pałeczkami do łączenia z których powstają konkretne kształty, np. budynki, zwierzęta czy postacie. Kreatywne i interesujące kolory, materiały i faktury będą skutecznie przyciągać uwagę dzieci z ADHD, wypełniając ich czas zabawą. Zabawki dla nadpobudliwych dzieci muszą być nieoczywiste i wymykać się schematom, które dziecko kojarzy i wielokrotnie powtarza, np. w przedszkolu czy szkole, ponieważ czynności znane szybko wywołują poczucie zniecierpliwienia i znudzenia. Zabawa ma być wciągająca, a konstrukcyjne zestawy motywują do wytrwałości i osiągania zamierzonego efektu.

Sportowa zabawka ADHD

Sport od zawsze działał doskonale na rozładowanie dziecięcych emocji. Dzieci z ADHD w szczególności potrzebują dynamicznych zajęć, wymagających m.in. biegania, tak by lepiej radzić sobie z nadpobudliwością ruchową. To będzie zdrowy sposób na codzienne spędzanie czasu, który pozytywnie wpłynie także na zdrowie i odporność. Możliwości zabaw sportowych jest bardzo wiele, od np. parku trampolin, placu zabaw, basenu do aktywności wykonywanych w przydomowym ogrodzie jak gra w piłkę, tor przeszkód czy koszykówka. Sposobem na pozbycie się nadmiaru energii jest też jazda na deskorolce, hulajnodze czy rowerku. Dzieci z ADHD, które regularnie uczestniczą w zabawach sportowych są spokojniejsze i lepiej radzą sobie z dłuższym utrzymaniem skupienia i organizacją.

Zalety zabawek dla nadpobudliwych dzieci

Jak widać, zabawki dla dzieci z ADHD są bardzo różnorodne. Dobór odpowiedniej zależy od wieku dziecka, ale i indywidualnych zainteresowań. Rodzice zawsze powinni pamiętać, że takie dziecko potrzebuje dużo cierpliwości i wyrozumiałości - wszystkie nadpobudliwe zachowania są bowiem słabo kontrolowane przez najmłodszych. Zapewnienie wspaniałej zabawy wydaje się więc doskonałym pomysłem na wsparcie w pozytywnym rozwoju funkcji poznawczych maluszka. Jakie zalety posiadają zabawki dla dzieci z ADHD? Okazuje się, że bardzo wiele. Oto niektóre z nich:

  • pomagają w skupieniu uwagi
  • wspierają rozwój cierpliwości u dziecka z ADHD
  • nie przytłaczają dodatkowymi bodźcami
  • stymulują kilka zmysłów naraz
  • rozładowują napięcie
  • wpierają działania terapeutyczne

Warto wybierać dobrej jakości sprawdzone produkty, które będą bezpieczne, ale jednocześnie interesujące i estetyczne. Szereg takich produktów dla dzieci posiada w swojej ofercie sklep Ekomaluch.pl. Takie zabawki będą towarzyszyć dziecku w codziennym, radosnym odkrywaniu świata na jego zasadach.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

pixel