Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie zabawki wspomogą naukę spostrzegawczości i cierpliwości u dziecka?

2023-02-26
Jakie zabawki wspomogą naukę spostrzegawczości i cierpliwości u dziecka?

Puzzle, gry i łamigłówki logiczne to świetny trening umysłowy dla dziecka. Pomagają one rozwijać umiejętność logicznego myślenia, wnioskowania i argumentowania, zasady dedukcji oraz zdolności organizacyjne. Zapewniają również doskonałe przygotowanie do testów i uczą, jak korzystać z procesu eliminacji. Pomagają w treningu cierpliwości o skupienia. 

Gry puzzle, układanki logiczne to jedne z najpopularniejszych zabaw edukacyjnych dla dziecka. Puzzle polegające na dopasowywaniu określonych elementów pomagają dziecku rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, kojarzenia i uczą wyobraźni. Każdy element układanki ma indywidualne cechy, dlatego pozwala wykorzystać i rozwinąć rozumowanie, planowanie, dedukcję, uwagę oraz cierpliwość w czasie dopasowywania poszczególnych detali układanki dla dzieci.  

Układanie puzzli dla dzieci 

Układanie, czy inaczej zbieranie puzzli to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i dorosłych. To zabawna gra edukacyjna, której istotą jest ułożenie całości z kilku, kilkudziesięciu, setek, a nawet tysięcy małych fragmentów, na które podzielony jest obrazek. Za pomocą tej gry dziecko rozwija w sobie kilka przydatnych funkcji mających znaczenie dla jego wszechstronnego, harmonijnego rozwoju. Rozważmy tylko niektóre z nich, aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które wielu rodziców zadaje sobie na temat korzyści płynących z puzzli i celowości ich zakupu dla swoich dzieci.

  • Puzzle dla dzieci z reguły składają się z drobnych elementów, co sprzyja rozwojowi małej motoryki i koordynacji ruchów dziecka, a to z kolei jest doskonałym przygotowaniem rączek dziecka do opanowania pracy z ołówkiem, czy długopisem. Dotyczy to także dzieci mniejszych, które uwielbiają puzzle drewniane i puzzle magnetyczne dostosowane do wieku malca. 
  • Rozwój zdolności motorycznych pozytywnie wpływa na pracę mózgu dziecka, co przyczynia się do rozwoju myślenia logicznego, przestrzennego i strategicznego, wyobraźni, uwagi i fantazji.
  • Trzymanie w głowie obrazu układanki dla dzieci czy puzzli przez całą pracę to doskonały proces treningu pamięci dziecka.
  • Puzzle przyczyniają się również do rozwoju wytrwałości, determinacji i cierpliwości u dziecka, których czasami bardzo brakuje współczesnym dzieciom.
  • Dodatkowo proces układania puzzli pozwala dziecku nauczyć się podejmowania samodzielnych decyzji bez czekania na podpowiedzi czy pomoc osoby dorosłej. Puzzle czy złożona z sukcesem drewniana układanka pomagają dziecku uwierzyć we własne siły i umiejętności oraz uczą malucha odpowiedzialności za wynik swojej pracy, a to bardzo przyda mu się w późniejszym życiu.

Jakie puzzle wybrać dla dziecka?

Gdy tylko maluch nauczy się samodzielnie układać puzzle magnetyczne lub puzzle drewniane o mniejszej ilości elementów, można od razu przystąpić do kupowania puzzli z dużą ilością elementów. Pamiętać jednak należy, że poziom ich skomplikowania trzeba zwiększać stopniowo,Trzyletniemu dziecku nie będzie łatwo ułożyć obrazek ze 100 elementów, choć wiadomo, że wszystko zależy od indywidualnego rozwoju dziecka. Troskliwi rodzice powinni pamiętać, że wspólne spędzanie czasu podczas układania puzzli pomaga rozwijać wzajemne zrozumienie i wzajemny szacunek między rodzicami a dziećmi. Dziecko będzie czasem potrzebowało pomocy mamy lub taty, zwłaszcza gdy układanka czy puzzle stają się coraz trudniejsze. Pomoc ta powinna być jednak umiarkowana, gdyż samodzielność i swoboda działania pozwolą dziecku w przyszłości stać się zdecydowanym i odnosić sukcesy.

Podsumowanie 

Wszystkie gry służą do treningu aktywności mózgu. W wyniku manipulacji przedmiotami dzieci uczą się samodzielnie rozwiązywać sytuacje problemowe. Bardzo ważne jest, aby podejść do kwestii rozwoju z najwyższą ostrożnością.

Łamigłówki, układani i puzzle pomagają ukształtować cztery główne rodzaje umiejętności:

  1. Motoryczne - gra, układanka drewniana czy puzzle rozwijają możliwości ruchowe dziecka. 
  2. Społeczne - układanki dla dzieci promuj pracę zespołową z innymi dziećmi.
  3. Emocjonalne - pozwalają rozwinąć cierpliwość i zwiększyć poczucie własnej wartości dziecka.
  4. Poznawcze - uczy znajdowania rozwiązań zagadek i poszukiwania wskazówek.

Sekcja FAQ

Jakie są podstawowe zalety zabawy z puzzlami?

Układanie puzzli pomaga dziecku rozwijać zdolności intelektualne i pożytecznie spędzać czas. Puzzle dostarczą ogromnej ilości pozytywnych emocji, a także przyspieszą rozwój umiejętności. Korzyści płynące z tych gier to zwiększenie poziomu wytrwałości, pamięci, szybkości rozwinięcie wyobraźni, rozwój umiejętności motorycznych, kształtowanie koncentracji uwagi i logicznego myślenia.

W jakim wieku można zacząć układać z dzieckiem puzzle oraz inne układanki logiczne dla dzieci?

Każdy wiek jest dobry, aby rozpocząć wspólną zabawę. Należy jednak pamiętać, aby dobrać poziom trudności układanki do wieku i poziomu rozwoju dziecka.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel