Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy dziecko ząbkuje?

2023-01-03
Kiedy dziecko ząbkuje?

Jako rodzice przywiązujemy dużą wagę do ząbkowania niemowląt, ponieważ poszerza ono możliwości na poziomie żywieniowym, ponieważ dzieci mogą zacząć żuć. Jednocześnie proces ten może powodować pewien ból i dyskomfort u maluchów. Dlatego tak ważne jest śledzenie rozwoju zębów dziecka, aby upewnić się, że wszystko przebiega prawidłowo. Ponieważ wiemy, że chcesz, aby Twoje dziecko zawsze rosło zdrowe, oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym, kiedy dziecko ząbkuje.

W jakim wieku dziecko ząbkuje?

Wiek, w którym pojawia się pierwszy ząbek jest bardzo zmienny, ponieważ każde dziecko ma swoje własne tempo wzrostu. Mimo to istnieje uogólnienie dotyczące tego, od kiedy dziecko ząbkuje. Zazwyczaj pierwsze zęby zaczynają pojawiać się między 6 a 12 miesiącem życia, choć u niektórych dzieci mogą pojawić się wcześniej. W niektórych przypadkach dzieci rodzą się nawet z kilkoma zębami, ale nie jest to najczęstsze. Pojawienie się zębów, z wyjątkiem zębów mądrości, kończy się zwykle około 3 roku życia, wtedy też zaczną wypadać tzw. zęby mleczne. Ten etap trwa przez całe dzieciństwo.

Jaki jest kluczowy miesiąc dla ząbkowania u dziecka?

Kluczowym miesiącem dla ząbkowania u dziecka jest 6 miesiąc, dlaczego? Ponieważ od tego wieku organizm jest zdolny do przyjmowania pokarmu innego niż tylko mleko matki, innymi słowy, zęby powstają w celu przystosowania się do żucia. Najpierw pojawiają się dolne centralne siekacze, a później zęby trzonowe i kły, aż uzębienie będzie kompletne.

Jak stwierdzić, czy dziecko ząbkuje: objawy

Po czym poznać że dziecko ząbkuje? Istnieją pewne charakterystyczne oznaki, że Twoje dziecko ząbkuje.

  • Obrzęk i zaczerwienienie dziąseł.
  • Zwiększone ślinienie się.
  • Drażliwość.
  • Ból i dyskomfort podczas jedzenia.
  • W przypadku wystąpienia gorączki zaleca się zabranie dziecka do pediatry, gdyż nie jest ona objawem ząbkowania.

Ból przy ząbkowaniu u niemowląt - co robić?

Pojawienie się zębów u dziecka może powodować pewne dolegliwości bólowe. Jest to normalne, więc nie należy się tym zbytnio przejmować. Dyskomfort ten spowodowany jest napięciem, które występuje w ich szczękach oraz pękaniem dziąseł. Posiadanie opuchniętych dziąseł może również powodować pewien dyskomfort, choć istnieją pewne środki zaradcze, które mogą go złagodzić.

Jak złagodzić ból zęba u niemowląt?

Kiedy dziecku pojawiają się ząbki, a co za tym idzie odczuwa ono pewien dyskomfort, warto zaproponować mu zimny gryzak. Zimno pomaga zdrętwieć obszar, więc będą czuć ulgę. Akcesoria dla ząbkujących dzieci znajdziesz w sklepie: https://www.ekomaluch.pl. Dobrym rozwiązaniem są również masaże dziąseł, które zmniejszają ogólny dyskomfort dziecka w momencie pojawienia się pierwszych zębów. Możesz je delikatnie masować czystym palcem lub zimną łyżką.

Jak wyglądają pierwsze zęby?

Zęby niemowląt, podobnie do zębów dorosłych, składają się z cementu, szkliwa, zębiny i miazgi. Ponadto pierwsze zęby dziecka są niewielkich rozmiarów, więc nie przydałyby się w dorosłym życiu, dlatego pierwsze zęby wypadają, by zrobić miejsce zębom stałym. Zęby mleczne, czyli pierwsze zęby dziecka, charakteryzują się kolorem, który jest znacznie bielszy niż zęby dorosłego, oraz wielkością, gdyż są mniejsze. Te małe zęby pomagają niemowlętom rozpocząć żucie i choć są mocne, nie mają cech niezbędnych do karmienia dorosłych. Zaczną one wypadać, gdy zęby stałe są gotowe do wejścia, ponieważ zęby stałe będą wypychać zęby mleczne z pozycji. Pierwszymi zębami, które się pojawią są siekacze, ponieważ to nimi dziecko zacznie przeżuwać warzywa i inne miękkie pokarmy. Następnie dochodzą zęby trzonowe i wreszcie kły, które służą do żucia mięsa.

Co dziecko może przeżuwać swoimi zębami?

Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie, od kiedy dziecko ząbkuje, kolejnym pytaniem jest zazwyczaj to, kiedy dziecko może żuć. Otóż zachęcanie do żucia jest bardzo ważne w rozwoju dziecka, dlatego zaleca się rozpoczęcie żucia jak tylko pojawią się pierwsze zęby, ale zawsze na zalecenie pediatry, aby móc dostosować dietę do wieku. Dodatkowo żucie pozwoli dziecku doświadczyć nowych doznań związanych z jedzeniem.

Ważne jest, aby podawać dzieciom pokarmy, które wymagają wysiłku z ich strony, takie jak owoce lub warzywa jako pierwsze pokarmy, ale jak już powiedzieliśmy, zawsze w porozumieniu z pediatrą. Z czasem można włączyć do diety mięso lub ryby, gdyż są one jeszcze trudniejsze do przeżucia. Owoce, takie jak banany, gruszki i jabłka, są idealne dla niemowląt do nauki żucia. Ważne jest również wprowadzenie kurczaka lub ryb takich jak morszczuk, które również są łatwe do przeżuwania. Niektóre warzywa, takie jak brokuły, są również polecane do uczenia dziecka żucia.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel