Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy dziecko zaczyna mówić ?

2022-06-20
Kiedy dziecko zaczyna mówić ?

Każdy rodzic z niecierpliwością oczekuje chwili, w której usłyszy pierwsze słowa swojego maluszka. Niektórzy martwią się o prawidłowy rozwój dziecka i dlatego chcą je usłyszeć jak najszybciej. Rzeczywiście, późniejsze pojawienie się umiejętności mowy u dziecka może powodować wady wymowy, a końcowo także trudności w szkole. Warto pochylić się więc nad tą kwestią i pomóc trochę maluchowi, aby uniknąć takich konsekwencji. 

Rozwój dziecka krok po kroku sylaby i najprostsze głoski

Noworodek chce porozumieć się ze swoim rodzicem przez płacz i krzyk. Dopiero w trzecim miesiącu rozpoczyna się etap gruchania czy też głużenia. Polega on na wypowiadaniu krótkich, prostych sylab np. gli, gru, gla. Po upłynięciu kolejnych 3 miesięcy pojawia się gaworzenie. Wtedy właśnie można usłyszeć najbardziej wyczekiwane przez rodziców słowa takie jak “mama” czy “tata”. Dziecko zaczyna składać pojedyncze sylaby w zespoły. Na początku bardziej nieświadomie, natomiast z biegiem kolejnych miesięcy zaczyna rozumieć znaczenie tych słów. Wtedy umie już wskazać rączką na mamę i ją zawołać.  Warto pamiętać, że pierwsze słowo maluszka jest przypadkowe. Nie musi być to, tak jak każdy rodzic pragnie, “mama”. Nie znaczy to jednak, że dziecko nas nie kocha. Ono po prostu nie rozumie jeszcze wypowiadanych słów.

Pierwsze wyrazy i pierwsze zdania

Kiedy dziecko świętuje 1 urodziny wchodzi w okres echolali, czyli nieustannego powtarzania zespołów sylab. Dopiero na tym etapie uczy się, co znaczy wypowiadany dźwięk i jaką wywołuje reakcję rodziców. Następnie rozpoczyna się nauka wszystkich samogłosek i prostszych w wypowiedzeniu spółgłosek. Tych trudniejszych, dziecko może na początku nie wymawiać. Dlatego np. zamiast wyrazu “dać”, możemy usłyszeć sylabę “da”. I to zupełnie normalne.  Okres pomiędzy 1 a 2 urodzinami to czas, kiedy dzieci zaczynają mówić, czyli określać swoje potrzeby za pomocą mowy. W wieku dwóch lat zaczynają powoli składać zdania. Na początku takie, które składają się tylko z dwóch wyrazów. Często mieszają także szyk liter i zmieniają spółgłoski. Nie ma jednak powodu do obaw. To zupełnie normalne. 

Kiedy należy się martwić?

Czas, kiedy dziecko powinno zacząć mówić nie jest jednak dla każdego dokładnie taki sam. Dlatego nie popadajmy w panikę, jeśli wraz z początkiem trzeciego miesiąca nie usłyszymy pierwszej sylaby.  Powodem do obaw może być jedynie nieodpowiednie wymawianie podstawowych głosek i nieprawidłowy ruch aparatu mowy np. problemy z położeniem języka.  Jeśli mowa naszego dziecka zaczyna nas niepokoić warto odwiedzić logopedę i upewnić się, że rozwój mowy przebiega prawidłowo. Można to zrobić już od pierwszych miesięcy życia dziecka.

Jak pomóc dziecku?

Rodzice mogą znacząco pomóc swoim pociechom i wpłynąć na to, w jakim wieku dziecko zaczyna mówić.

Jak można to zrobić?

Rozmowa z maluszkiem. Dziecko uczy się mówić także przez zmysł słuchu, dlatego warto dużo mówić do swojego malucha. Najlepiej robić to bardzo powoli i wyraźnie. Jeśli będzie widziało dokładny ruch naszych ust zacznie powtarzać wymawiane przez nas słowa. Bardzo ważne jest, żeby nie używać zdrobnień i nie seplenić. Nie uczmy dziecka złych nawyków, przecież nie chcemy, żeby sepleniło.

Jak najwięcej czytania Świetnym pomysłem na wpłynięcie na to, w jakim wieku dzieci zaczynają mówić jest czytanie im książek. Pobudzają one wyobraźnię i utrwalają poznane głoski i sylaby. Dobrym wyborem będą książeczki interaktywne, które skłonią dziecko do pokazywania i wyszukiwania usłyszanych słów.  Warto sięgnąć np. po książkę pt. “Pucio uczy się mówić. Zabawy dźwiękonaśladowcze dla najmłodszych” autorstwa Marty Galewskiej-Kustry. Dziecko poznaje w niej przygody głównego bohatera i wraz z nim poznaje nowe dźwięki. Książka nakłoni je do powtarzania i zapamiętywania znaczenia wyrazów dźwiękonaśladowczych i samogłosek. To naprawdę dobra zabawa, a przy okazji nauka.  Dla nieco starszych dzieci warto kupić pozycję pt. “Z muchą świat zwiedzamy i opowiadamy” tej samej autorki. Przygody muszki nie tylko rozbawią dziecko, ale i wzbogacą zasób jego słów.  Pierwsze słowa, a potem pierwsze piosenki Kiedy dzieci opanują już umijętność mówienia, powoli zaczną także powtarzać usłyszane melodie i piosenki. Będą do tego zdolne już w wieku ok. 3 lat. Muzyczne umiejętności dziecka również warto rozwijać. Dzieci mają naprawdę dużo energii, którą muszą na coś wykorzystać. Dlatego zwłaszcza kiedy chłopcy zaczynają mówić, niezbędne mogą okazać się instrumenty muzyczne.  Świetnym pomysłem będzie “Zestaw instrumentów Jeż, GOKI-61883”. W jego skład wchodzi bębenek, ksylofon i dzwonki, a wszystko to wykonane w bardzo dobrej jakości. Pozytywnie wpłynie na zdolności motoryczne i koncentrację dziecka. A kto wie? Może i odkryje w nim talent przyszłego muzyka? Czas dla dziecka Pierwsze lata życia naszej pociechy to przede wszystkim okres nauki. Nie zaniedbujmy więc naszego dziecka. Rozmawiajmy z nim, czytajmy mu, poświęcajmy mu nasz czas. Jeśli to zrobimy, dziecko z pewnością szybko nauczy się mówić, a potem szybko udoskonali tę umiejętność.  

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
pixel