Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Korzystanie z laktatora - który najlepiej wybrać?

2023-01-07
Korzystanie z laktatora - który najlepiej wybrać?

Laktator i decyzja o karmieniu piersią to sprawa indywidualna. Laktator to urządzenie służące do odciągania pokarmu, który później podaje się dziecku. Urządzenie składa się z: przyssawki, pompki, butelki oraz mechanizmu odciągającego. Sprawdź, jak korzystać z laktatora.

Jak poprawnie używać laktatora?

Chociaż korzystanie z laktatora może wydawać się proste, to jednak nie zawsze tak jest. Trzeba zapamiętać kilka ważnych zasad. Pierwsza z nich to dobrze zaplanowana godzina odciągania pokarmu - istotne jest, aby na początku obserwować swoje ciało. U niektórych młodych matek można zauważyć że mleko trafia do piersi po godzinie od zaprzestania karmienia dziecka, zaś u innych ten czas może być inny, dlatego należy ustalić swój własny harmonogram i trzymać się go.

Jak korzystać z ręcznego laktatora?

Jak korzystać z laktatora? Pierwsze co należy zrobić to przyłożyć ciepły kompres do klatki piersiowej. Ręczna pompka nie jest tak samo wydajna jak elektryczna, więc trzeba jej trochę pomóc. Ciepły kompres rozszerza naczynia mleczne w piersiach oraz ułatwia oddawanie mleka. Ręcznik nasączony ciepłą wodą może być użyty jako kompres, ponieważ ma takie same właściwości - nie trzeba go długo trzymać na piersiach, w zupełności wystarczy 5 minut.

Kolejną ważną rzeczą, którą trzeba zrobić dla pobudzenia delikatnej laktacji, to masaż piersi. Wystarczy wykonywać okrężne ruchy przez około minutę lub dwie - nie omijając brodawek. Następnie należy przyłożyć urządzenie do piersi. Wiele młodych matek zastanawia się, jak dobrze używać laktatora, aby ściągać mleko bez żadnego bólu. Najważniejszym czynnikiem jest, aby wybrać lejek w odpowiednim rozmiarze, a następnie przyłożyć go do piersi w taki sposób, aby objął sutek wraz z całą otoczką - można lekko poruszać rączką laktatora. Należy pamiętać o tym żeby w odpowiedni sposób ściągać mleko - powinno się zaciskać rączkę laktatora najpierw dosyć delikatnie, a z każdym następnym razem coraz mocniej. Gdy tylko mleko zacznie płynąć swobodnie można przejść w tryb odciągania. Następnie naciskając uchwyt w dół należy odczekać od 1 do 2 sekund i zwolnić zacisk. Szybkość można porównać do szybkości z jaką dziecko pije mleko. Najbardziej korzystne będzie zastosowanie schematu 7-5-3. Technika ta działa naprawdę dobrze tylko trzeba wykonać ją w odpowiedni sposób. Odciągnij mleko z jednej piersi przez około 7 minut, a następnie z każdej piersi przez 5 minut, po czym rozpocznij odciąganie z drugiej piersi przez 3 minuty i powtarzaj czynności aż do opróżnienia każdej piersi. Już wiesz jak korzystać z laktatora ręcznego.

Laktator elektryczny - jak działa?

Niezależnie od tego jakiej firmy wybierzesz laktator elektryczny, korzystanie z tego typu urządzenia jest niemal bezproblemowe. Jak korzystać z laktatora elektrycznego? Należy jedynie dokładnie się do tego przygotować, umieścić go przy piersi, a następnie zacząć odsysanie. Urządzenie wytwarza podciśnienie automatycznie, które jest przenoszone wraz ze strumieniem mleka do butelki. Pełna automatyzacja urządzenia sprawia, że pompowanie jest bardzo łatwe i szybkie. Cały proces odciągania mleka jest praktycznie bezbolesny, ponieważ kobieta sama może regulować siłę ssania. Trzeba pamiętać, że przy odciąganiu mleka należy zachować spokój, ponieważ stres może negatywnie wpływać na laktację, z tego względu że produkcja mleka jest kontrolowana przez hormony. Odciągać należy zawsze taką samą ilość mleka z każdej piersi - pomoże to uniknąć sytuacji, że w którejś piersi zgromadzi więcej mleka. Warto wspomnieć o tym, że jeśli chcesz zwiększyć karmienie piersią, powinnaś:

  • odciągać pierś do momentu, aż będzie całkowicie pusta,
  • zawsze używać laktatora między posiłkami, a także po karmieniu dziecka,
  • a także kiedy to tylko możliwe stosować się do metody 7-5-3.

Jeżeli sytuacja wymaga ciągłego odciągania pokarmu, to najoptymalniejszym rozwiązaniem będzie laktator elektryczny. Umożliwia on szybkie i efektywne odciąganie pokarmu praktycznie bez wysiłku. Może okazać się pomocny w przezwyciężeniu problemów laktacyjnych. Niestety jest dużo droższy i głośniejszy niż laktator ręczny. Większość modeli wymaga zasilenia elektrycznego, chociaż obecnie na rynku są również dostępne modele, które posiadają alternatywnie zasilanie na baterie. 

Przy zakupie laktatora warto zwrócić uwagę czy urządzenie ma opcję dwufazowość odciągania, a także regulację siły ssania. Ważne jest, by wybrany laktator opróżniał piersi do końca - tak, aby nie było potrzeby dodatkowo odciągać mleka laktatorem ręcznym. W efektywnym odciąganiu pokarmu ogromną rolę odgrywa możliwość dopasowania indywidualnych parametrów pracy laktatora do swoich potrzeb.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

pixel