Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Łamigłówki dla dzieci i zabawy matematyczne

2022-11-09
Łamigłówki dla dzieci i zabawy matematyczne

Nauka poprzez zabawę rozwija logiczne myślenie, uczy umiejętności przestrzegania obowiązujących reguł,  pozwala ciekawie z dzieckiem spędzić czas, doskonali umiejętność liczenia, najmłodsi poznają litery i cyfry.  Wzbogacamy zasób słownictwa i  doskonalimy koordynację wzrokowo - ruchową.  W zabawach, w których wykorzystujemy łamigłówki dla dzieci, w grach planszowych i zabawach matematycznych nie do przecenienia jest wykorzystanie tradycyjnych kostek do gry, wykorzystajmy ciekawe pomysły.

Rebusy słowne i zagadki z wykorzystaniem kostki do gry

Możemy uatrakcyjnić zabawę w zgaduj - zgadulę typu: odgadywanie nazw zawodów, nazw zwierząt, owoców, warzyw, imion bohaterów bajek dzieląc ilustracje na sześć części, które odwracamy i numerujemy. Dzieci rzucają kostką i odsłaniają właściwy fragment obrazka, mają odgadnąć, co się na nim znajduje. Łamigłówki dla przedszkolaka możemy też podzielić na więcej części i rzucać dwiema kostkami z jednym pustym, zaklejonym polem. Przy okazji  uczestnicy zabawy muszą sumować ilość wyrzuconych oczek. W ten sam sposób możemy zorganizować zabawę w odgadywanie rebusów z wykorzystaniem poznanych liter. Kilkulatki bardzo lubią zagadki, można je ponumerować i odpowiedzi udziela ta osoba, której uda się wyrzucić odpowiednią ilość oczek. Jeśli chcemy wprowadzić element rywalizacji w niewielkiej 3-4 osobowej grupie maluchów, zagadkę może losować dzieciak, który wyrzuci szóstkę. Wariantów wykorzystania kostki w takich zabawach jest naprawdę wiele. 

Zabawy matematyczne z kostką - kodowanie

Świetnym pomysłem na wprowadzanie dzieci w wiedzę informatyczną jest zabawa z kodem, w którym wykorzystujemy rzuty kostką. Na ilustracji umieszczamy kontur jakiegoś zwierzątka. Dzieci muszą dorysować brakujące elementy oznaczone kodem - oczkami kostki do gry - np. ogon - jedno oczko, wąsy - dwa, aż do sześciu.  Uczestnicy zabawy rzucają kolejno kostką i wspólnie kończą rysunek. Wygrywa osoba, która dorysuje ostatni element. W podobny sposób, w niewielkiej grupie dzieci, możemy zorganizować zabawę - jak narysować kota? Dzielimy instrukcję prostego rysunku na sześć części i rzucamy kostką. Wyrzucona ilość oczek pozwala odsłonić dowolną część prostej  instrukcji, którą wspólnie realizujemy - np. rysujemy głowę i uszy- jedno oczko, dorysowujemy nos i wąsy - dwa oczka, rysujemy oczy- trzy oczka, musimy narysować dwie przednie łapy- cztery oczka, musimy narysować dwie tylne łapy - pięć oczek, sześć oczek - rysujemy tułów i ogon. Dzieciaki muszą przemyśleć, w którym miejscu narysować przednie łapy, jeśli na przykład kot nie ma jeszcze tułowia. Łamigłówki matematyczne dla dzieci mogą utrwalać pisownię cyfr i doskonalić umiejętność dodawania i odejmowania. Ważne, by nauka nie kojarzyła się z nudą, rozbudzała ciekawość, kreatywne myślenie i by towarzyszył jej element dobrej zabawy. 

Własna gra planszowa - rozrywka dla całej rodziny

W gry planszowe gramy z dziećmi chętnie, to dobry sposób spędzania wolnego czasu w gronie najbliższych. Możemy sprawić   pociechom wiele radości, jeśli zaproponujemy im wymyślenie własnej gry planszowej. Potrzebne będą:

  • arkusz szarego papieru
  • marker i przybory do rysowania
  • kostki do gry
  • pionki, które możemy zrobić na przykład z nakrętek po napojach

Rysujemy razem planszę i zapisujemy instrukcję gry. Dobrze jeśli zaznaczymy wyróżnionym kolorem pola, które decydują o tym, czy mamy dodatkowy ruch, jeśli wypełnimy jakieś zadanie - na przykład rozwiązując słowne łamigłówki dla dzieci oparte na polskich przysłowiach, rozpoznając nazwę figury geometrycznej itp. Stopień trudności zadań dodatkowych uzależniamy od wieku i możliwości dzieci. Inspiracji do stworzenia własnej gry możemy poszukać na stronie sklepu z ekologicznymi produktami dla najmłodszych, które zachęcają do podejmowania inwencji twórczej. Na szczególną uwagę  zasługują komplety kostek do gry, które mogą stanowić ciekawą alternatywę dla ekranu telewizora lub komputera. Psychologowie i pediatrzy przestrzegają przed negatywnym działaniem wirtualnych światów na psychikę najmłodszych. Czas korzystania z urządzeń ekranowych przez dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat nie powinien przekraczać 60 minut. Dzieci sześcioletnie przed ekranem komputera lub telewizora powinny spędzać najwyżej dwie godziny. Zdrowy rozsądek podpowiada, byśmy bardzo starannie dobierali gry i bajki dla swoich pociech i ze szczególną troską o zdrowie psychiczne i ich prawidłowy rozwój, zachowywali odpowiednie proporcje. Wspólnie spędzony z dziećmi czas na pewno nie jest jego stratą. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel