Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Lęki nocne u dzieci jak pomóc?

2023-02-05
Lęki nocne u dzieci jak pomóc?

Był późny wieczór, w całym domu panowała cisza, słychać było tylko miarowy oddech śpiącej rodziny. Nagle rozległ się płacz, a po nim piskliwy płacz dziecka. Wszelkie próby uspokojenia nie powiodły się, ale po chwili dziecko ponownie zasnęło. Choć trwało to tylko kilka minut, dla przerażonych rodziców wydawało się to wiecznością. Cała sytuacja wyglądała jak z horroru, ale tak właśnie wyglądają typowe lęki nocne.

Lęki nocne u niemowlaka skąd się biorą? 

Młodzi rodzice często rozmawiają o śnie swoich dzieci, albo o niewyspaniu. Bezsenne noce z niemowlętami i małymi dziećmi są powszechne. Rodzice nie śpią dobrze, gdy ich dziecko ma gorączkę lub gdy w nocy przeżywa ekscytujące chwile z dnia. Dowiedz się, dlaczego występują lęki nocne u dzieci,kiedy  należy skonsultować się z pediatrą i dowiedz się, jak odpowiednio zareagować

Przeczytaj: ŁÓŻKO, PUFY, MATERACE ITD.. CZYLI JAK URZĄDZIĆ KOMFORTOWĄ SYPIALNIĘ

Podstawową przyczyną tej bezsenności jest po prostu niedojrzałość układu nerwowego. Podczas głębokiego snu mózg dziecka nie jest w pełni rozbudzony, między snem a jawą. W rezultacie lęki nocne mogą pojawiać się częściej, gdy dziecko jest śpiące - ponieważ faza głębokiego snu, w której występują lęki nocne, zmniejsza się stosunkowo szybko i trwa dłużej, gdy występuje brak snu. Jeśli Twoje dziecko często miewa lęki nocne, warto skonsultować się z pediatrą i neurologiem, który może zlecić dodatkowe badania. Możesz również porozmawiać z lekarzem na temat wzbogacenia diety o większą ilość pokarmów bogatych w DHA i magnez lub suplementacji w te składniki. Ich brak może prowadzić do częstego występowania parasomnii. Dzieci z chorobami układu oddechowego, refluksem żołądkowo-przełykowym, zaburzeniami metabolicznymi oraz przyjmujące leki wpływające na układ nerwowy są bardziej narażone na lęki nocne. U dzieci wrażliwych mogą się one nasilać przy silnych przeżyciach emocjonalnych.

Lęki nocne u 2 latka

Dzieci w wieku poniżej 18 miesięcy zwykle nie mają koszmarów. Sytuacja zmieniła się, gdy dziecko skończyło dwa lata. W pierwszych latach życia dzieci mają trudności z odróżnieniem tego, co jest prawdziwe, od tego, co jest tylko halucynacjami, dlatego reagują impulsywnie na swoje koszmary. Sny zwykle pojawiają się podczas lekkiej fazy snu, znanej jako sen REM, późno w nocy i wcześnie rano. To wtedy najczęściej pojawiają się lęki nocne.

Małe dzieci, które mają koszmary, dzwonią do rodziców lub płaczą. Będzie zdenerwowany, a nawet przestraszony, ale przytomny i przytomny, i może nadal nie być w stanie wyjaśnić rodzicom, o czym śni. W przypadku koszmaru zawsze obecność rodzica może pomóc dziecku się uspokoić i ponownie zasnąć. Jeśli dziecko poczuje się niepewnie widząc rodzica wychodzącego z pokoju, możesz zostawić zapaloną lampkę lub otworzyć drzwi do pokoju dziecka. A jakby tego było mało, najlepiej nocować w pokoju dziecka, ponownie dla poczucia bezpieczeństwa i komfortu snu.

Domowe sposoby na lęki nocne

Często nocnych lęków u dzieci nie można leczyć. Dzieci zazwyczaj po prostu z nich wyrastają. Jednak sesje terapeutyczne w gabinecie psychologa dziecięcego okazały się bardzo pomocne. Warto wspomnieć, że oprócz młodych pacjentów, powinni być zaangażowani także rodzice. Bardzo ważne jest przestrzeganie dobrych zasad higieny snu, aby Twoje dziecko spało na najwyższym poziomie i unikało wyżej wymienionych błędów. Czasami wiedza o śnie jest wykorzystywana do budzenia dziecka przed potencjalnie niebezpiecznymi lękami nocnymi, co zazwyczaj daje dobre efekty i pozwala uniknąć lęków nocnych. Kiedy rodzice widzą swoje dziecko w nocnym strachu, bardzo ważne jest, aby nie wpadać w panikę. To nie jest dla osób o słabym sercu. Powinien jednak zachować spokój, podejść do łóżka dziecka tak spokojnie, jak to możliwe i być przy nim podczas tego epizodu, aby upewnić się, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo. Kontrowersyjną, ale skuteczną metodą jest budzenie dziecka na długo przed czasem, w którym najczęściej pojawiają się napady lęku. Ponadto powinieneś ćwiczyć higienę snu i usuwać wszystkie przedmioty i źródła, które zakłócają spokojny sen.

Kiedy należy udać się do specjalisty? 

Zwykle nie wskazuje na nieprawidłowość, jeśli występuje raz w tygodniu do ukończenia przez dziecko 3 lat i nie częściej niż 2 razy w miesiącu do 4-5 roku życia. Warto jednak skonsultować się z pediatrą, jeśli widujesz się z nimi częściej. Lęki nocne są naturalnie częstsze u wrażliwych dzieci z problemami z oddychaniem lub trawieniem, ale mogą sygnalizować problemy neurologiczne lub epilepsję. Więc nie bagatelizuj tego problemu! Zwróć uwagę na higienę snu dziecka i zdrowe odżywianie. Nie rezygnuj z drzemek i opieki nad dzieckiem w ciągu dnia. Jeśli jednak napady nie ustępują z biegiem lat, nie zwlekaj i skonsultuj się z lekarzem.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2023

Polecane

pixel