Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

"Muzyka to lot wyobraźni"- jaką muzykę warto puszczać dzieciom?

2022-11-11
"Muzyka to lot wyobraźni"- jaką muzykę warto puszczać dzieciom?

Twierdzenie, że każde dziecko jest czystą księgą, którą dorośli muszą zapisać, często staję się mottem i drogowskazem pomagającym w wychowaniu pociechy. Jakich jednak narzędzi użyć, by odpowiednio tą księgę stworzyć? Odpowiedź wydaję się być prosta- przekazanie wartości, ukazanie piękna świata czy miliony przeprowadzonych rozmów przeplatanych i śmiechem i łzami i złością. Mało kto jednak zdaję sobie sprawę, jak olbrzymi wkład w kształtowaniu małego człowieka ma muzyka. Nie bez powodu mówi się, że rozwija ona umysł, wyobraźnie i kształtuje światopogląd. Rzutuje ona też na wrażliwość dziecka, otwiera przed nim nowe doznania i pozwala przeżywać emocje, nie tylko te z życia codziennego, ale także emocje wywołane przeżywaniem czegoś na poziomie duchowym. Muzyka może być często sposobem na problem, niejaką ucieczką, która pozwoli zapomnieć o przykrym wydarzeniu. Jaką więc muzykę warto puszczać dzieciom? I czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie?

Wpływ muzyki na umysł dziecka

Rola muzyki na kształtowanie dziecka jest kluczowa. Tak jak w życiu dorosłego człowieka, tak i w życiu dziecka, muzyka pełni rolę komunikacyjną. Stanowi przekaz informacji ze swojej strony- nastrój piosenki może być smutny, nostalgiczny, wesoły, skoczny czy pełen żalu i złości- a tym samym my, za jej sprawą, wylewamy swoje emocje i uczucia. Muzyka pokazuje więc dzieciom różne oblicza. Obnaża przed nimi ich własne emocje, pozwalając je odczuwać i pokazując tym samym, że nie ma w nich nic złego, a uczucia, które są zbyt ciężkie by je nieść, można wylać właśnie w taki sposób. Muzyka pokazuje wzbudza wrażliwość. Króluje tu przede wszystkim muzyka klasyczna. Ma ona bowiem niebagatelny wpływ na psychikę dzieci. Szczególnie polecana jest do snu, jako element relaksacyjny. Kojące i łagodne dźwięki pozwolą wprowadzić dziecko w stan odpoczynku i da poczucie spokoju. Sprzyja także koncentracji. Decydując się na muzykę skoczną i wesołą, wpływamy na pozytywny nastrój dziecka. Skłaniamy je do zabawy i zachęcamy do rozluźnienia. Wprowadzając dodatkowo elementy tańca, pokazujemy pociechom, że muzyką można się bawić i że jest ona elementem rozrywki. Piosenki skierowane dla dzieci zwykle posiadają w swoim tekście określoną fabułę. Opowiadają o przygodach bohaterów, posiadając zwykle słowa rymowane. Wpływa to doskonale na rozbudzanie wyobraźni dzieci i działa jak książka lub opowiadanie, w której najmłodsi mogą śledzić losy i przygody bohaterów. Wpływ muzyki na umysł dziecka jest więc czymś niezaprzeczalnym . Natomiast jej rodzaj już podlega dyskusji. Warto więc zaobserwować na jaką muzykę nasze dzieci reagują najlepiej i która wywołuje w nich pozytywne emocje i skojarzenia.

Jaka muzyka dla jakiego dziecka?

Od pierwszych chwil życia dziecka, niebagatelny wpływ na jego psychikę ma muzyka poważna i kojące delikatne dźwięki. Nie bez powodu w zabawkach usypiających umieszczane są właśnie takie utwory. Łagodne, delikatne szumy lub ciche dźwięki fortepianu czy skrzypiec pozwolą oddać się dziecku w stan relaksu. Dodatkowo delikatne szumy przypomną dziecku i swoim życiu w brzuchu mamy. Szum bowiem kojarzyć się im będzie z odgłosami wód płodowych. Warto wspomnieć o tak zwanym Efekcie Mozarta, który mówi o tym, że dzieciom, którym do 3. roku życia puszczano muzykę klasyczną szybciej się rozwijają i mają wyższe IQ. Natomiast dzieci powyżej 3 lat, będą preferowały muzykę skoczną i bajkową. Utożsamiają one ją bowiem z zabawą, śledząc przy okazji losy bohaterów, a także dodając od siebie układ taneczny. W tym wieku, u dzieci kształtuje się pamięć, co rzutuje na chęci do zapamiętania tekstów piosenek. Pomocny w tym będzie wybór utworów, które posiadają słowa rymowane, a także takie, które są proste, ale jednocześnie barwne w odbiorze. Idealnym pomysłem będzie puszczanie maluchom piosenek z ich ulubionych bajek. Stanowić to będzie nie tylko wspaniałą okazję do ćwiczenia pamięci, ale będzie przy tym niesamowitą frajdą zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.

Jakie piosenki dla dzieci wybrać?

Wybór piosenek nie jest rzeczą łatwą. Często dzieci są zdane na słuchanie piosenek komercyjnych, które towarzyszą osobom dorosłym na co dzień. Nierzadko zaobserwować można, że cieszą się one dużą popularnością wśród najmłodszych. Nie jednak ze względu na swoją treść czy przekaz, a z uwagi na rytmiczność czy po prostu popularność. Dzieci bombardowane są codziennie takim rodzajem muzyki, przez co z łatwością mogą zapamiętywać jej słowa. Jednak takie rozwiązanie nie wpływa na kształtowanie ich psychiki. Najmłodsi są bowiem jak gąbka- wchłoną to, co im zaserwujemy, nie zwracając uwagi czy niesie to za sobą konkretne wartości czy jest po prostu czymś stworzonym tylko dla rozrywki.

Muzyka dla dzieci nadaktywnych

Jeśli pociechę ciężko okiełznać, a jej energia jest ciągle na wysokim poziomie, warto postawić na muzykę o spokojniejszym rytmie, jednak nadal w dziecięcym formacie. Istnieje mnóstwo pozycji z bajek, które oferują bardziej nostalgiczne i wyciszone dźwięki. Pomoże to dziecku uspokoić się i wyciszyć. Warto także zwrócić uwagę na treści edukacyjne jakie może nieść za sobą muzyka. Z piosenek, nasze pociechy mogą wiele się nauczyć- zaczynając od liczenia i literek, kończąc na poznawaniu kolorów. Dzięki formie takiego przekazu, łatwiej będzie im zapamiętać te delikatne naukowe sugestie, a my potraktować możemy taką zabawę jako naukę.


Podsumowując muzyka ma niebagatelny wpływ na całe życie małego człowieka. Będzie mu ona towarzyszyła przez późniejszy czas, kiedy samo zdecyduje jaki rodzaj jest dla niego odpowiedni. To jednak my, rodzice, zaczynamy pierwsze zdanie w tej pustej, niezapisanej jeszcze księdze.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel