Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Nastoletni bunt – jak sobie z nim poradzić

2023-04-26
Nastoletni bunt – jak sobie z nim poradzić

Czy każdego czeka nastoletni bunt? Niestety przez wielu specjalistów z dziedziny psychologii, bunt taki uznawany jest za element konieczny rozwoju każdego człowieka. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, w tekście dostępnym na stronie EKOMALUCH.


Buntownik z wyboru? Nie do końca

Niestety nasze dzieci w pewnym momencie zaczynają się buntować, co nie znaczy, że nie ma sposobów na rozwiązanie. W tym okresie dziecko zmienia się w dorosłego. Jak wiadomo, każdy musi kiedyś oddzielić się od rodziców i stać się dorosłym człowiekiem. Dotyczy to przedstawicieli obu płci. Każdy nastolatek w pewnym momencie zaczyna pojmować zasady, na których oparty jest świat.

Młody człowiek staje się bardzo drażliwy i zaczyna się kłócić z osobami z najbliższego otoczenia. Dziadkowie, rodzice oraz rodzeństwo stają się ofiarami. Warto nadmienić, że dziecko uzewnętrznia swoje myśli osobom najbliższym, ponieważ szuka zrozumienia. Niestety, wielu rodziców źle reaguje na takie zachowane dziecka, co może być bardzo przykre w skutkach. Takie osoby przez swoje złe działanie mogą mieć wpływ na dalszy rozwój dziecka. Warto dowiedzieć się więcej na temat specyfiki działania zbuntowanych nastolatków, ponieważ jest to pierwszy krok do zrozumienia problemu.

Dziecko, które w swoim domu jest hamowane i nierozumiane, może przenieść swoje złe zachowania do szkoły. Nasze dziecko będzie miało problem z ocenami oraz zacznie być konfliktowe względem nauczycieli i rówieśników. Żaden rodzic nie chce, żeby jego dziecko zaczęło zatracać się w problemie. Jeśli źle zareagujemy na bunt dziecka, to bardzo prawdopodobne jest to, że zacznie ono nas oszukiwać. Czy jest coś gorszego niż oszukujące dziecko? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, jednakże wielu z nas uzna, że to za bardzo dużą porażkę wychowawczą.

Załagodzenie buntu - jak to zrobić?

Wiedząc już, co to jest bunt nastoletni, możemy przejść do najważniejszych kroków, które podjąć można względem dziecka. Jak wiadomo, próby pacyfikowania złego zachowania dziecka mogą mieć bardzo zły wpływ na jego dalsze życie. Osoby próbujące nieumiejętnie stłumić bunt dziecka mogą zniszczyć jego dalsze życie. Czy tego chcemy dla swoich dzieci? Oczywiście, że nie, dlatego też należy dowiedzieć się więcej na temat walki z buntem. Bardzo istotnym faktem jest to, że im wcześniej bunt zacznie się, tym lepiej dla dorosłego dziecka. Jak wiadomo, dziecko przechodzi przez różne fazy rozwoju. Dotyczy to również nas - rodziców. Wiedząc jak ten etap wyglądał u nas, łatwiej będzie reagować na zachowanie dziecka. Warto zachowywać się inaczej, niż robili to nasi rodzice wobec nas. Oczywiste jest to, że każdy popełnia błędy wychowawcze.

Pomoc z zewnątrz - czy warto?

Nie każdy rodzi się z umiejętnościami pedagogicznymi. Warto dowiedzieć się więcej, na temat popularnych metod szukania pomocy z wychowaniem dziecka. Podstawową wartością, jaką trzeba kierować się w czasie buntu dziecka, jest to, że co by się nie działo, trzeba je kochać i zwracać na nie uwagę. Wielu rodziców na tym etapie, porzuca troskę nad swoimi dziećmi, uznając, że te stają się po prostu dorosłe. Jest to bardzo złe myślenie, które może przynieść bardzo nieciekawe skutki.

Młodzi ludzie mimo małego doświadczenia życiowe mają bardzo dobre wyczucie tego, że są ignorowane. Widząc taką ignorancję ze strony rodziców, mogą czuć się bardzo źle i popaść w jeszcze gorsze problemu. Nasze dziecko, które zostanie zepchnięte na margines życia rodzinnego, może zmienić się nieodwracalnie. Wtedy też nie obędzie się bez pomocy specjalistów.

Okres buntu w jakim wieku?

Jak długo trwa okres buntu u nastolatków? Ciężko jednoznacznie określić to, jak długo trwa okres buntu u nastolatków. Bardzo ważne jest to, że im wcześniej się zacznie, tym szybciej się skończy. Jako iż bunt u nastolatków ściśle związany jest z procesem dojrzewania oraz zmianami w myśleniu może zacząć się w różnym wieku. Jeśli dziecko zaczyna eksperymentować z używkami, nie wraca do domu na noc czy też zmienia swój wygląd, to można uznać, że przechodzi właśnie przez okres buntu. Co ważne, dziewczynki przechodzą przez ten okres szybciej niż chłopcy, co oczywiście wynika z różnić fizjologicznych i szybszego dojrzewania. Przyjmuje się, że dziewczynki buntują się już w wieku 12, czy 13 lat. Ile trwa te bunt? Najczęściej dzieci zaczynają rozumieć zasady świata jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności. Jeśli czujemy, że dziecko potrzebuje pomocy z zewnątrz to bardzo dobrym pomysłem okazać może się skierowanie go na terapię. Niezwykle istotne z punktu widzenia jego dalszego rozwoju będzie wybranie odpowiedniego specjalisty.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel