Nauka w wakacje - jak zapewnić rozwój dziecka podczas lata?
Dla dzieci rok szkolny to intensywny czas poświęcony na naukę i wypełnianie szkolnych obowiązków. To, co niedawno się skończyło, było na swój sposób wyjątkowe, przede wszystkim dlatego, że był to pierwszy rok szkolny, który uczniowie spędzili od początku do końca w szkole po 2 latach zdalnej nauki, która utrudniała życie wielu dzieciom oraz ich rodzicom. Co zrobić aby zapewnić dzieciom kontynuację ich rozwoju podczas letnich wakacji?
Jakie wakacje będą odpowiednie dla dziecka?
Niecałe 16 proc. polskich dzieci i młodzieży w wieku 10-19 lat regularnie uprawia sport, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Te niezbyt optymistyczne wnioski płyną z raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki przygotowanego przez Instytut Zdrowia Matki i Dziecka na podstawie danych z 2018 roku. Łatwo założyć, że ostatnie pandemiczne lata nie przyniosły żadnej pozytywnej zmiany, bowiem zamknięcie obiektów sportowych i zajęcia WF-u online jedynie pogorszyły sprawę. O dobroczynnych skutkach umiarkowanych ćwiczeń nie trzeba nikogo przekonywać. Warto pamiętać, że dzieci potrzebują co najmniej 60 minut wysiłku każdego dnia, aby zachować właściwy poziom kondycji.
Zbliżające się wakacje to świetna okazja, aby zapewnić dziecku ku temu warunki. Nie musi to być konkretny sport (chyba, że dziecko bardzo lubi konkretny sport). Aktywnością fizyczną, która może zająć się każdego dziecko to np.: pływanie w basenie, wycieczka na rowerze, godzinny spacer lub pogranie w piłkę na podwórku.
Nauka na wakacjach - jak to zrobić?
Jeśli dzieci nie będą się uczyć nawet trochę podczas wakacji, mogą szybko zapominać wiele z tego, czego nauczyły się w ciągu roku szkolnego. To dobrze znany efekt „letniego zapominania”. Aby tego uniknąć, warto zapewnić dzieciom stymulację umysłową podczas letnich wakacji, aby mogły rozwijać swoje umiejętności i kreatywność. Dobrze przygotowani uczniowie będą mogły rozpocząć kolejny rok szkolny zaraz po zakończeniu wakacji.
Aby zmobilizować swoje dziecko i stymulować jego rozwój można:
- zachęcać swoje dziecko do udziału w różnych zajęciach w okresie letnim. Warto poświęcić trochę czasu, aby pomóc uczniom w pracy nad zadaniami związanymi z nauką. Nawet proste rzeczy, takie jak wspólne czytanie książki, spędzanie czasu w lokalnej bibliotece lub parku, a nawet wspólne gotowanie lub spacer z psem mogą mieć znaczenie,
- odkrywać nowe rzeczy, przeżywać nowe emocje i eksperymentować w życiu, zwiedzać muzea, parki nauki, wystawy itp. Można na przykład prowadzić wspólny dziennik obserwacji posadzonych drzew lub gatunków ptaków,
- na przykład można wprowadzić 10-minutową lekcję matematyki każdego dnia. W ciągu zaledwie 10 minut dziecko będzie przypominać sobie podstawowe działania matematyczne, które przydadzą się po rozpoczęciu roku szkolnego.
Najważniejsze, zdaniem wielu znawców dziedziny pedagogiki, jest to, aby dzieci nie nudziły się takimi naukowymi sesjami. Lepiej aby dziecko nie oglądało telewizji czy surfowało po internecie przez cały dzień. W razie braku sprzyjającej pogody można obejrzeć programy edukacyjne, historyczne i naukowe.
Podróże i wakacyjne wyjazdy
Kiedy podróżujemy z naszymi dziećmi lub wysyłamy je na kolonie, często wybieramy miejsca otoczone naturą, takie jak morze czy góry. Jest to dodatkowy czynnik, który ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Badanie przeprowadzone przez University of Illinois wykazało, że uwaga i koncentracja dzieci poprawiły się po spędzeniu 20 minut na łonie natury. Dodatkowo spędzanie czasu na łonie natury obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stres, co może przynieść korzyści dzieciom z ADHD. Podczas podróży dzieci spotykają się z nowymi sytuacjami, których nie mogą doświadczyć w swoim codziennym otoczeniu. Nowe doświadczenia i zmiany w otoczeniu pozytywnie wpływają na kreatywność dzieci, pozwalają im patrzeć na sprawy z różnych perspektyw i poszerzać horyzonty.
Naukowcy udowodnili, że wakacje poprawiają samopoczucie i szczęście dziecka. Momentem, który daje im najwięcej szczęścia jest proces planowania podróży i oczekiwania na wymarzoną podróż. Ale ludzie, którzy regularnie wyjeżdżają na wakacje, są szczęśliwsi i lepiej potrafią pogodzić swoje pragnienia i potrzeby. Wakacje to wspaniały czas, kiedy dziecko może odpocząć i zregenerować się. Letnia podróż nie musi jednak oznaczać leżenia plaży i nic nie robienia. Poznawanie nowych ludzi i odkrywanie nowych miejsc wspomaga rozwój dziecka, a aktywny odpoczynek pozwala na prawidłowy rozwój dziecka.