Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Odpieluchowanie – Nauka nocnika

2019-05-23
Odpieluchowanie – Nauka nocnika

W życiu każdego rodzica nadchodzi w końcu ten moment, w którym chcemy nauczyć dziecko czystości, czyli załatwiania swoich potrzeb na nocnik/sedes. Krótko mówiąc – chcemy pozbyć się pieluch. Najczęściej przypada on na okres pomiędzy 2 a 3 rokiem życia dziecka.

 

Istnieje także metoda NHN (Naturalna Higiena Niemowląt), którą można zacząć stosować od urodzenia. Polega ona na obserwacji dziecka, wyłapaniu momentu, gdy chce sikać lub zrobić kupę. Jeśli jednak takich znaków na początku nie widać, przyjmujemy, że wysadzamy malucha na nocnik (nad miseczkę, czy umywalkę) np. po spaniu, 30 min po jedzeniu i przed wyjściem na spacer. Wydajemy wtedy naturalne odgłosy (typu 'siii', 'mmm'), które uczą dziecko, że teraz czas na siku/kupę. NHN polega na odczytywaniu sygnałów płynących od dziecka, nic na siłę. Nie stosujemy nagród i kar. Nie przejmujemy się, gdy nie zdążymy 'wysadzić' dziecka. Z czasem nawet małe dziecko, które nie mówi, zacznie dawać znaki, że chce siku czy kupę. Temat ten jest dość szeroki i jeśli Cię ciekawi, więcej dowiesz się z książek :)

 

Poniżej znajdziesz rady, które dotyczą przede wszystkim dzieci w wieku ok 1-3 lat.



Kiedy zacząć odpieluchowanie dziecka?

Każde dziecko jest inne i nie ma ścisłej daty, kiedy będzie gotowe, by zacząć trening czystości.

Jeśli czujemy, że jest dość dojrzałe i interesuje się tym, co robimy w toalecie, zacznijmy z nim o tym rozmawiać. Warto czytać dziecku książeczki na temat nocnika; opowiedzieć mu, dlaczego robimy siku i kupę; co się z nimi dzieje, gdy trafią do sedesu; pozwólmy mu obserwować siebie w toalecie (rada wyłącznie dla chętnych – ja z własnego doświadczenia wiem, że trudno pójść do toalety bez małego dziecka, tym bardziej, jeśli nie ma w domu innej osoby, która mogłaby się nim zaopiekować w tym czasie).

 

Osobiście jestem za tym, by niczego nie uczyć dziecka na siłę. Nie ma z góry założonego czasu, kiedy uczyć dziecko sikać do nocnika. Dla jednych odpowiedni moment na odpieluchowanie będzie, gdy dziecko zacznie siadać, dla innych, gdy zacznie chodzić, a jeszcze dla innych, gdy samo będzie chciało usiąść na nocnik, co może nastąpić nawet po 2 roku życia. Niektórzy rodzice czekają z nauką nocnika na wiosnę, inni na miesięczny letni urlop na działce, gdy dziecko będzie mogło biegać bez pieluchy do woli, a inni uczą tego dopiero, gdy zbliża się czas pójścia do przedszkola państwowego. Każdy rodzic decyduje o tym sam, bo to on zna swoje dziecko najlepiej.


 

Nauka sikania do nocnika

Wybraliśmy ten moment. Zaczynamy. I co teraz? Poza odczytywaniem sygnałów płynących od dziecka, możemy pomóc mu poczuć potrzebę skorzystania z nocnika. Jak? Musi poczuć, że ma mokro, a kupa nieprzyjemnie klei się do pupki.

Jeśli pieluchujemy wielorazowo, zacznijmy stosować wkłady do pieluch, które dadzą dziecku odczuć, że ma mokro (czyli wkłady BEZ polaru, który daje uczucie suchości).

A gdy wybraliśmy pieluchy jednorazowe, po prostu jak najczęściej je zdejmujmy. Niech dziecko biega z gołą pupą, w zwykłych majtkach, albo tylko w spodniach. Gdy zrobi siku, poczuje wtedy, że ma mokro.

Doskonałym pomocnikiem w tym czasie będą tzw. majtki treningowe dla dzieci. Są to zwykłe majteczki, które mają grubszy materiał między nóżkami i łapią jedno małe siku. Dzięki temu nie leci dziecku po nogach, nie moczą się skarpetki i buty, a czasem nawet uda się uratować spodnie :)

 

Gdy maluch przyzwyczai się do pieluch jednorazowych i tego, że ma sucho, nie przejmujmy się. Warto wtedy spróbować pieluch wielorazowych lub majtek treningowych, które sprawią, że poczuje nieprzyjemną wilgoć. Mają one wiele wzorów i kolorów, co zachęci dziecko do ich noszenia.

 

Gdy dziecko wysyła sygnał, że chce siku lub kupę, trzeba się spieszyć ;) Biegniemy z nim na nocnik. Na początku warto postawić nocnik przy łóżku bądź w pokoju, w którym bawi się dziecko, jak i w łazience. Pamiętajmy, że nocniki są różne. Gdy maluch jest mały i drobny, warto proponować mu malutki nocnik. Gdy zaś jest wysoki/starszy, spokojnie może korzystać z większego nocnika bądź z nakładki na sedes.

 

Bardzo pomocne podczas nauki sikania na sedes jest starsze rodzeństwo, kuzyni albo np. dzieci w przedszkolu – maluch podpatruje i chce robić to, co one.



Odpieluchowanie a spacery

Przed każdym wyjściem z domu warto zachęcić dziecko do skorzystania z toalety. Podczas wyjść stosujemy to, co nam odpowiada – może to być pieluszka wielorazowa, jednorazowa, ale świetnie sprawdzają się też majtki treningowe. Warto jednak mieć podczas wyjść z domu dodatkowe komplety ubranek, chusteczki nawilżane lub wodę i myjki wielorazowe oraz nieprzemakalny worek. Wszystko po to, by jak najmniej stresować dziecko i siebie. Gdy zasika ubranko lub majtki do nauki sikania, po prostu je przebieramy. Ubranka powinny być łatwe do zdjęcia – nie polecam rajstop i ogrodniczek. Niektórzy mają w wózku duży kosz, w którym mogą zabrać na spacer nocnik, ale jak komu wygodniej ;) Nie każdy chce wysadzać swoje dziecko na nocnik np. na placu zabaw.

 

Odpieluchowanie a podróż

Tutaj stosujemy rozwiązania podpowiedziane w poprzednim akapicie, ale jedną rzecz mogę szczególnie polecić podczas podróży – składany nocnik OXO lub Potette. Są one niewielkie, mają składane nóżki, z łatwością zmieszczą się do auta, wózka czy torby podróżnej. takie rozwiązanie się podczas postojów na trasie lub już na miejscu. Największą jego zaletą jest niewielki rozmiar, a gdy rozłożymy nóżki na zewnątrz na płasko, tworzy nakładkę na sedes! Doskonałym pomocnikiem są także jednorazowe biodegradowalne nocniki Tron. Pamiętajmy, by nie puszczać dziecka samego do publicznej toalety – różnie jest z higieną tych miejsc, powinniśmy więc dopilnować, by dziecko nie siadało bezpośrednio na publiczny sedes i dotykało jak najmniej elementów wyposażenia takiej łazienki, a potem porządnie umyło ręce mydłem.


Odpieluchowanie w nocy

Nocą wielu rodziców stosuje nadal pieluszki, ale można też spróbować z majtkami do nauki sikania marki Close dedykowanymi na noc. Mają one specjalną kieszonkę, do której wkładamy wkłady zwiększające chłonność majtek. Pasują do nich np. wkłady chłonne Quick and Easy Newborn Puppi, ewentualnie złożona tetra 50x50 cmWszystkie wymienione wkłady zwiększają chłonność majtek, która w nocy jest niezbędna.

Rodzicom, którzy wolą na noc stosować pieluszki jednorazowe polecam ekologiczne pieluchomajtki Muumi Walkers. W razie konieczności ich wymiany, kładziemy dziecko na plecach i rozrywamy boki pieluszki. Dalej postępujemy jak przy zwykłej wymianie pieluchy.

 

Gdy dziecko zaczyna się w nocy budzić, by pójść do toalety, dla ułatwienia możemy postawić nocnik przy łóżku lub zostawić dziecku latarkę, która pomoże mu bezpiecznie dotrzeć do łazienki.

 

Każde dziecko przynajmniej kilka razy zmoczy łóżko w czasie, gdy uczymy je sikania na sedes i to jest normalne. Nie należy robić z tego afery. Warto zaopatrzyć się wcześniej w specjalne nieprzemakalne podkłady na łóżko, w którym dziecko śpi. Pomogą one uchronić materac przed zalaniem.

 

Jeśli jednak zdarzy się wpadka, postępujemy w następujący sposób:

Prześcieradło i, o ile to możliwe, pokrowiec na materac, pierzemy w najwyższej dopuszczalnej temperaturze. Aby odkazić materac wsypujemy do słoika 1 szklankę sody oczyszczonej i 10 kropli olejku lawendowego lub eukaliptusowego, zamykamy i potrząsamy w celu wymieszania.

Powstały proszek wysypujemy na sitko i posypujemy delikatnie materac (podana ilość składników wystarczy na połowę materaca o wymiarach 160 x 200 cm). Zostawiamy proszek na minimum godzinę. Pochłonie on wilgoć, brud i nieprzyjemny zapach. Następnie dokładnie odkurzamy materac z proszku. W ten sposób materac zostaje wyczyszczony, zdezynfekowany i odświeżony, a roztocza zabite :)


Odpieluchowanie - regres

Bywają momenty, gdy wydaje nam się, że maluch nagle zapomniał, do czego służy nocnik. Nie należy się nimi przejmować. Dzieci przeżywają wiele regresów jak i ogromnych postępów w pierwszych latach życia i nie jest to nic niepokojącego.


Odpieluchowanie – najczęstsze błędy rodziców

Najważniejsze, byśmy niczego nie robili na siłę. Każdy kolejny etap rozwoju dziecka ma swój odpowiedni moment. Nie skupiajmy się też nadmiernie na temacie odpieluchowania, kup, majtek i nocników. Nie personifikujmy kupy mówiąc 'O, pan Kupa już jest!'. Nie zachwycajmy się kupą w nocniku, jakby to był kolejny cud świata. Traktujmy to naturalnie. Dla zachęty można śpiewać w nagrodę nienachalną piosenkę.

Wpadki to coś zupełnie normalnego i taki przekaz kierujmy do dziecka. Jeśli jednak przy kolejnej wpadce stracimy cierpliwość i zezłościmy się na dziecko, wystarczy je potem przeprosić za niemiłą reakcję.

 

Nauczenie dziecka załatwiania swoich potrzeb na nocnik wydaje się skomplikowane, jednak będzie łatwiej, jeśli potraktujemy ten proces naturalnie, bez stresu dla malucha.

 

Życzę Wam spokoju i cierpliwości!

 

Patrycja Popłonkowska

Szczególnie polecamy:

 

 

Zobacz również:

Pieluchy tetrowe | Pieluchy wielorazowe | Pieluszki bambusowe | Pieluchy flanelowe | Ekologiczne środki czystości | Proszek do prania dla niemowląt | Nosidełko tula | Chusteczki nawilżane | Kosmetyki dla dzieci | Pieluchy na basen | Pieluszki muślinowe | Chusta do noszenia dziecka

 

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2019

Polecane

pixel