Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ospa wietrzna i dziecko w domu – czyli jak nie zwariować

2023-04-26
Ospa wietrzna i dziecko w domu – czyli jak nie zwariować

Ospa wietrzna to taka choroba, która charakteryzuje się tym, że jest uznawana jedną z najbardziej zakaźnych schorzeń, które w obecnych czasach dotykają dzieci. Chorobie tej towarzyszy przede wszystkim wysoka gorączka, ale również duża wysypka pęcherzykowa, która pojawia się nie tylko na samej skórze, ale także i na błonach śluzowych. Wszystkie dzieci, które zmagają się z ospą wietrzną, bądź też półpaścem stanowią swoiste źródło zakażenia ospy wietrznej. Należy również zaznaczyć, że człowiek jest wyłącznym gospodarzem, ale też jedynym rezerwuarem takiego wirusa w przyrodzie, natomiast poza organizmem człowieka w sposób błyskawiczny ginie.

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to nic innego, jak choroba, która wykazuje działanie zakaźne. Ospa wietrzna jest wywoływana przez same wirusy ospy wietrznej, ale również przez półpaśca (Varicella-zoster virus – VZV). Potocznie chorobę tę można określać także, jako "wiatrówkę". Oczywiście głównym czynnikiem zakaźnym ospy wietrznej jest nikt inny, jak człowiek. Choroba ta dotyka przede wszystkim mniejsze dzieci, u takich osób wykazuje ona dość łagodny przebieg. Dodatkowo może pojawiać się również u młodzieży, jak również u osób dorosłych, natomiast zdarza się to niezwykle rzadko, aczkolwiek gdy już się pojawi to odznacza się o wiele bardziej cięższym przebiegiem, jak również może przyczyniać się do powstawania znacznie większej liczby różnorodnych powikłań. Wiele osób z pewnością zastanawia się także, ile trwa ospa wietrzna. Otóż, trwa ona zazwyczaj około tygodnia.

Ospa u dziecka: czyli kiedy istnieje możliwość wyjścia poza dom?

Ospa u dzieci niestety trwa dość długo. W związku z tym w domu należy czasami spędzić naprawdę mnóstwo czasu. Natomiast należy pamiętać, że nieprawdą jest to, że kiedy krostki wywołane przez ospę wietrzną zaczną przestać wyskakiwać, wystarczy wyłącznie poczekać aż przyschną, a maluch wtedy będzie już właściwie zdrowy. Otóż, wszelkie wykwity, które pojawiają się ze względu na tą chorobę będą występowały na ciele dziecka w większości przypadków w kilku rzutach. Należy także zaznaczyć, że przez cały czas występowania ospy, wszelkie wychodzenie poza zacisze domowe jest całkowicie zabronione. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w takiej sytuacji istniałoby zbyt duże ryzyko zarażenia innych. Wobec tego dziecko nie powinno mieć wtedy styczności z innymi dziećmi, ale również z osobami dorosłymi, którzy w swoim życiu jeszcze nie chorowali na ospę.

To niezwykle istotne, by pod żadnym pozorem nie wychodzić z domu, gdy nasze dziecko choruje na ospę, ale też wtedy, kiedy rodzice dziecka nie mają pewności, czy taka choroba właściwie sięjuż skończyła. Warto zaznaczyć też to, że ospa wietrzna rozprzestrzenia się bardzo szybko, a więc już na dwa dni przed właściwym pojawieniem się wstępnych objawów, a jednocześnie trwa ażdo momentu, gdy przyschną wszelkie, ostatnie już z pęcherzyków występujących na skórze malucha. Dopiero w takiej sytuacji istnieje możliwość wyjścia z dzieckiem na dwór.

Czym zająć dziecko w domu?

Wielu rodziców z pewnością zastanawia się czym zająć dziecko w domu podczas występowania tej choroby. Otóż w takiej sytuacji najlepsze mogą okazać się zajęcia kreatywne w domu.

Dziecko w domu w czasie ospy może bawić się na przykład w domowy teatrzyk:
Kukiełkę, bądź też pacynkę można bez problemu zastąpić każdą inną zabawką, można tutaj zaliczyć między innymi takie zabawki jak: lalka, miś, bądź też traktor. Jednakże jednym z najlepszych patentów są tak zwane "skarpetkowce". Oczywiście mogą być one zrobione z naciągniętych na dłonie barwnych skarpetek, a dodatkowo można im doszyć na przykład ciekawe oczy z guzików, bądź też doczepić fryzury z włóczki. Skarpetkę taką powinno się naciągać na dłońw taki sposób, aby nasz kciuk został umieszczony w miejscu na piętę. Z kolei reszta dłoni powinna być tam, gdzie w skarpecie powinny znaleźć się palce. Dzięki takiemu rozwiązaniu skarpetkowy stworek będzie mógł ruszać swą paszczą, kiedy tylko za niego będzie się mówić.

Wywiad:Nagrywając na dyktafon (może być użyty bez problemu dyktafon, który znajduje się w każdym telefonie komórkowym) rozmowę z naszym maluchem, mamy sposobność skupienia się nie na minkach, czy też dołeczkach w bródce dziecka, ale przede wszystkim na tym,co mówi do nas nasze dziecko. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wszelkie rozmowy przeprowadzane z dziećmi są niezwykle fascynujące, są takie nawet wtedy, gdy maluchy dopiero uczą się do nas mówić.

Tornado w butelce: Jest to swoisty eksperyment, który nazywa się tornado w butelce. Nazywa się tak, ponieważ w umiejętny sposób jest w stanie odzwierciedlić zarówno sam ruch, jak również zjawisko, które powstaje w wirach wodnych, a także w sytuacji, gdy zaczyna się tworzyć prawdziwa trąba powietrzna.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023
pixel