Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rozwój przez zabawę, czyli top 5 zabaw dla dzieci

2022-11-14
Rozwój przez zabawę, czyli top 5 zabaw dla dzieci

W świecie najmłodszych, zabawy są elementem, który nie tylko dostarcza im rozrywki, ale także niejako kształtuje ich rozwój, poprzez pobudzanie wyobraźni. Jest nieodłącznym partnerem dzieciństwa i generatorem radości. Ważny jest więc rodzaj zabaw, techniki wspólnego spędzania tego czasu, a także to, jakie zabawki wybierzemy, by te chwile były niezapomniane zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. 

Zabawy dla dziecka, dlaczego pełnią istotną rolę w wychowaniu?

Forma spędzania czasu ma szeroki wpływ na kształtowanie się postaw społecznych dziecka, zwłaszcza jeśli mówimy o zabawach i grach edukacyjnych i sensorycznych, a także o formie spędzania czasu na świeżym powietrzu. W wyniku aktywności ruchowej, dziecko ma bezpośredni kontakt z otaczającym go światem. Zabawy ruchowe dla dzieci rozwijają uwagę i wyobraźnię twórczą. Mają wpływ na kształtowanie się cech takich jak samodzielność i panowanie nad sobą. Poprzez gry zespołowe, dziecko uczy się, że nie zawsze musi stawiać na wygraną, a przegrywać jest rzeczą normalną. Wspierane są też jego funkcje poznawcze. Jest to też idealny sposób na rozładowanie napięcia, które kumuluje się w najmłodszych w ciągu dnia, a poprzez zabawę może znaleźć przyjemne ujście. Taka rozrywka jest jedną z najwcześniejszych aktywności u dzieci. Oprócz wszystkich zalet psychofizycznych, zabawy są dla naszych pociech po prostu źródłem szczęścia i przyjemności. W zabawach, dzieci odnajdują radość, a także wcielają się w swoje ulubione postacie, co wpływa na kształtowanie ich marzeń i fantazji. 

Top 5 zabaw dla dzieci - jaka zabawa dla najmłodszych, a jaka dla starszych dzieci?

Wybierając sposób dziecięcych zabaw, zastanowić należy się nie tylko nad tym, która z nich będzie najbardziej odpowiednia dla naszych milusińskich, ale także jaki rodzaj zabawek należy zapewnić, aby dziecko nie odczuwało znudzenia, a przy okazji, aby dostarczała jak najwięcej rozrywki. Idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze sklepów zabawkowych, które posiadają w swojej ofercie podział zabawek, ze względu na ich funkcje czy też potrzeby dziecka. 

1. Zabawa w skojarzenia 

Ten rodzaj zabawy dla dzieci będzie odpowiedni dla dzieci już od 4 roku życia. Mówiąc wybrane słowo np. “dom”, nasza pociecha będzie musiała wyszukać inne słowo, które mu się z nim kojarzy. Doskonale rozwija to pomysłowość i inwencję, a przy tym przynosi kupę śmiechu. 

2. Układanie puzzli

Niezawodna zabawa dla dzieci dużych i małych, znana od pokoleń. Doskonale ćwiczy pamięć, uwagę, a także wspiera rozwój psychomotoryczny. Puzzle można przygotować samemu, według własnej inwencji, bądź skorzystać z gotowych zestawów puzzli i układanek, dostępnych w większości sklepów z zabawkami.

3. Zabawa w chowanego

Zabawa ruchowa dla dziecka, w dodatku na świeżym powietrzu, jest rozwiązaniem, pozwalającym na rozładowanie napięcia i stresu. Dziecko, poprzez ruch, wyładowuje niepotrzebne emocje, a także pozwala sobie na drobne ćwiczenia ruchowe, ćwicząc sprawność fizyczną. 

4. Zabawa w ciuciubabkę

Wspiera rozwój psychomotoryczny dziecka wykorzystując przy tym dostarczane mu bodźce w postaci dźwięków, takich jak klaskanie dłońmi czy nawoływanie. Dodatkowo, dzięki zasłoniętym oczom, zmuszone będzie do wykorzystania innych zmysłów. Zabawa ta, polecana jest szczególnie dla dzieci starszych. 

5. Zabawa lalkami i pluszakami

Nieodłączni przyjaciele dziecka od lat znajdują swoje miejsce w dzieciństwie. Pociecha może bawić się samodzielnie. Możemy jej także towarzyszyć, tworząc przy okazji scenerię dla dziecięcej zabawy. Można urządzić bal dla lalek, a także bawić się w dom, w którym dziecko wcielić się może w rolę opiekuna. Ogranicza nas tak naprawdę tylko wyobraźnia, a wybór maskotek i lalek jest dziś ogromny. 

Zabawki i zabawy, na jakie warto postawić

  • Maty edukacyjne - zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci.
  • Zabawki sensoryczne, wspierające rozwój motoryczny i ćwiczące zmysły, są zabawką dla dzieci, która również uczy i kształtuje.
  • Zabawki do kąpieli - będą dobrą okazją by przekonać dziecko do tej codziennej wieczornej rutyny, która większości milusińskim spędza sen z powiek
  • Zabawki do piasku - przekonają malucha to spędzania czasu na świeżym powietrzu.
  • Piłki - dziecko ćwiczy sprawność fizyczną, przy okazji przebywania na dworze, dotlenia narządy, zapewniając sobie przy tym rozrywkę. Będzie także miało okazję do poczucia rywalizacji i konkurencji. Jest to świetny rodzaj zabawy ruchowej. 

Zabawy dla dzieci często kojarzone są głównie z dostarczaniem przyjemności najmłodszym. Jak się jednak okazuje niosą ze sobą cały wachlarz korzyści- zaczynając od wspierania rozwoju psychomotorycznego, poprzez kształtowanie cech, które będą ważne w przyszłości dziecka. Jako nieodłączny element dzieciństwa, zapewniają jego zdrowe i szczęśliwe przeżycie, co na pewno przełoży się na stan psychiczny, zarówno dla rodzica jak i dla pociechy. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel