Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Siła zmysłów – rozwiń kształcenie sensoryczne w domu – pomysły na prezent na Mikołaja dla dzieci

2020-11-23
Siła zmysłów – rozwiń kształcenie sensoryczne w domu – pomysły na prezent na Mikołaja dla dzieci

Wielu rodziców często zastanawia się nad tym, czym powinny się bawić ich pociechy. Tymczasem ostatnio coraz bardziej popularne są zabawki sensoryczne. Ich używanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój zmysłów u maluszka. Tego typu zabawki pomagają stymulować zmysły takie, jak dotyk, wzrok, czy słuch, ale też niezwykle ważny zmysł równowagi. Korzystanie z pomocy sensorycznych jest więc wskazane zwłaszcza we wczesnym etapie rozwoju dziecka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zabawek, które można dopasować zarówno do własnych upodobań, jak i do wieku maluszka. Zakup zabawek sensorycznych może być świetnym pomysłem na prezent, np. z okazji Mikołaja.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt - które z nich są odpowiednie?

Stymulację rozwoju zmysłów u dziecka można zacząć już we wczesnych dniach jego życia. Na pierwsze zabawki sensoryczne dla niemowląt świetnie nadają się np. zawieszki do wózka, czy łóżeczka. Tego typu pomoce sensoryczne mają bardzo dobry wpływ m.in. na zmysł słuchu. Zawieszki często wydają różne dźwięki, dzięki czemu maluszek słyszy np. grzechotanie, szeleszczenie, czy delikatne dzwonienie. Zawieszki oprócz tego, że wydają cały szereg dźwięków, często mają także bardzo różnorodną kolorystykę. Piękne, kolorowe zabawki częściej przyciągają jednak wzrok rodzica, niż dziecka. Maluszek widzi bowiem głównie kolor czarny i biały. Specjaliści zwracają uwagę na to, że na prawidłowe rozróżnianie barw przez dziecko, mogą mieć wpływ kontrasty. Te tworzone są np. przez odpowiednie rozmieszczenie czarno - białych elementów na zabawkach. Taka kolorystyka jest najbardziej wskazana dla najmłodszych dzieci. Warto wiedzieć, że bardzo praktycznymi zabawkami sensorycznymi dla niemowląt, mogą być także przytulanki. Miłe w dotyku misie, czy innego rodzaju pluszaki nie tylko bawią, ale także uczą twoje dziecko. Różnorodne kształty zabawek pozwalają stymulować np. zmysł dotyku. Dziecko przez kontakt z przytulanką, uczy się m.in. prawidłowego chwytania przedmiotów. Przy zakupie zabawki sensorycznej dla dzieci warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została ona wykonana. Im większa jest różnorodność faktury, tym większa jest szansa na zainteresowanie malca zabawką.

Piłki sensoryczne dla niemowląt - dlaczego warto ich używać?

W ostatnim czasie bardzo popularne stało się używanie piłek sensorycznych dla niemowląt. Tego rodzaju zabawki dla dzieci mają szereg zastosowań. We wczesnej fazie niemowlęctwa rodzic może wykorzystywać taką piłkę do delikatnego masażu ciała maluszka. Piłkę sensoryczną można prowadzić np. po nóżkach, czy rączkach dziecka, co ma wpływ na rozluźnienie mięśni i może pomóc w uspokojeniu, a nawet uśpieniu dziecka. Piłkę można także przekazać dziecku do rączek, co pozwoli mu nauczyć się dobrej kontroli nad palcami. Podrzucanie piłeczki może natomiast pomóc dziecku w nauce koordynacji pomiędzy chwytaniem, a widzeniem. U starszych niemowląt piłki świetnie nadają się także do nauki rozróżniania kształtów i kolorów. Wiele piłek sensorycznych jest wykonanych z wodoodpornego materiału, dzięki czemu można ich używać np. w kąpieli, czy podczas zabawy w basenie. Zabawki sensoryczne dla rocznego dziecka - co warto wybrać? Maluch, po ukończeniu roczku staje się coraz bardziej mobilny, ruchliwy i samodzielny. Zastanawiając się nad tym, jaką zabawkę sensoryczną dla rocznego dziecka wybrać, warto zwrócić uwagę m.in. na przedmioty, które mogą mu pomóc w samodzielnym poruszaniu się. Dobrym wyborem dla takiego malucha mógłby więc być chodzik sensoryczny. Takie chodziki nazywa się również pchaczami, które nierzadko pełnią znacznie więcej funkcji niż tylko stabilizowanie dziecka w trakcie chodzenia. Niektóre pchacze są jednocześnie wózkami służącymi dziecku do przewożenia zabawek, np. klocków. Oprócz chodzików, ciekawym wyborem dla rocznego dziecka mogą być także drewniane jeździki. To nic innego, jak zabawki z kijkiem, które maluch prowadzi po podłodze, tym samym wprawiając je w ruch. Używanie tego typu zabawek ma pozytywny wpływ na motorykę rąk i nóg malca. U niektórych dzieci takie jeździki są w stanie zastąpić chodzik, bądź pełnić funkcję pomocniczą u maluszków, które przestały już używać tradycyjnych pchaczy. Szukając zabawki dla rocznego dziecka, warto wybrać np. ponadczasowego konia na biegunach. To bardzo lubiana zabawka sensoryczna dla dzieci, która od lat cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród maluchów, jak i starszych pociech. Używanie zabawek na biegunach ma korzystny wpływ nie tylko na zmysł równowagi, ale niekiedy także na zmysł słuchu, gdyż wiele tego rodzaju zabawek posiada dodatkowe efekty dźwiękowe.

Zabawki sensoryczne dla 2 latka - trzy ciekawe propozycje

• Układanki pamięciowe - doskonały pomysł na prezent dla dzieci dwuletnich i starszych. Gry pamięciowe mogą polegać np. na znajdowaniu par drewnianych klocków o takim samym kształcie, bądź kolorze. Tego rodzaju gry, w zależności od rodzaju mogą mieć dobry wpływ zarówno na zmysł dotyku, jak i wzroku.

• Kuleczki sensoryczne - takie kuleczki to wielofunkcyjny typ zabawek sensorycznych dla 2 latka. Można ich używać w wielu różnych zabawach, np. do turlania po podłodze, czy podrzucania. Takie kulki często ukrywają w sobie mniejsze elementy, które po potrząśnięciu wydają charakterystyczne dźwięki. Dzięki temu takie kuleczki mogą służyć np. do stymulacji zmysłu słuchu.

• Kalejdoskop - to popularna zabawka sensoryczna, która ma bardzo pozytywny wpływ na zmysł wzroku. Kalejdoskop tworzy różne zestawienia kształtów i kolorów, które dziecko ogląda patrząc w specjalne okienko. Zabawa jest ciekawa, gdyż malec za każdym razem widzi inne obrazki. Zabawki do integracji sensorycznej Z upływem czasu do każdego dziecka dociera coraz większa ilość bodźców zewnętrznych, które jego mózg integruje i przetwarza, aby dostarczyć mu informacji o jego otoczeniu. Na tej właśnie zasadzie działa integracja sensoryczna. Aby dbać o jej prawidłowe funkcjonowanie, należy stale stymulować wszystkie zmysły malucha. To bardzo ważne, gdyż dobrze funkcjonująca integracja pozwala dziecku, na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami. Istnieje wiele zabawek do integracji sensorycznej. Mogą to być np. drewniane tablice, do których przyczepia się różne elementy takie, jak np. naklejki, czy sznureczki. Co ważne z takich zabawek może korzystać kilkoro dzieci jednocześnie, co umożliwia nie tylko wspólną zabawę, ale również wzajemną stymulację zmysłów. Inne bardzo popularne zabawki do integracji sensorycznej, których używa się np. w trakcie zaawansowanych terapii, to drewniane klocki, które dzieci układają według kształtów i kolorów, ćwicząc przy tym np. koncentrację, czy koordynację ruchów.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
pixel